OYAK Çimento 2021/03 Analizi

Oyak Çimento (OYAKC) 1Ç21’de 132.2 milyon TL net kar açıkladı. Şirket geçen yıl aynı dönemde 19.5 milyon TL zarar yazmıştı. Oyak Çimento için piyasa beklentisi bulunmuyor. Net kar rakamının güçlü gelmesinde cirodaki agresif yükseliş, kar marjlarındaki artış, yatırım faaliyetlerinden gelirler ve kur farkı etkili oldu. Net kar marjı %15.6 olurken, 2020 yılı genelinin üzerinde, 2020 son çeyreğin altında oluştu.

masanotları

Geçen yılın düşük baz etkisi

Satış gelirleri %71 büyüme gösterdi ve 848.3 milyon TL seviyesinde oluştu. Yurtiçi satışlar %74, yurtdışı satışlar %62 büyüdü. OYAKC bu dönemde %20 ihracat gerçekleştirdi. İhracat bu dönemde 14.7 milyon $ olurken, 2020 yılında toplam 75 milyon $ ihracat gerçekleştirmişti. Brüt kar marjı yıllık 16.2 puan artışla %26 sınırına ulaştı. Hammadde maliyetleri %100 artmasına karşın, mamul stoklardaki artış maliyetlerde pozitif etki yaratmış görünüyor. Ayrıca personel giderlerindeki ve diğer giderlerdeki yatay seyirde karlılığa katkı sağlamış.

FAVÖK ilgili dönemde yıllık %394 artışla 197 milyon TL oldu. FAVÖK ‘teki büyümede ciro artışı, brüt karlılık artışı etkili oldu. Ayrıca geçen yılın düşük baz etkisi önemli bir faktör. FAVÖK Marjı %23 ile yıllık 15 puan artış gösterdi. 2020 yılı ilk çeyrek dönemin kar marjları açısından ciddi düşük olduğunu hatırlatmak isterim. Esas Faaliyet Karının geçen yıl aynı döneme göre 37 kat artması geçen yılın düşük baz etkisinin bir sonucu.

Güçlü Mali Yapı

Mart 2021 sonu itibari ile OYAKC’nin 179 milyon TL net borcu bulunuyor. Net borç / Favök oranı 0.3x ile oldukça düşük seviyede. Cari oran 1.23x ile ideal. Şirketin borç çevirme sorunu yok.

Yine Mart sonu itibari ile 10.6 milyon $ döviz fazlası bulunuyor. Kurlardaki yükseliş Şirket’e kur farkı geliri olarak yansıyor. Aynı şekilde kurda olası düşüşlerde kur farkı gideri olarak yansıyacak. Diğer yandan ilk çeyrek nakit akışları güçlü gerçekleşti.

Sektör 1Ç21’de %36 büyüdü

Çimento sektörü 2021 yılı Şubat verilerine göre %36 büyüme gösterdi. Marmara bölgesi %9 ile en düşük büyüme gösterirken, güneydoğu Anadolu bölgesi %70.8 ile en büyük büyümeyi gösteren bölge oldu.

Şirket 31 Mart 2021 tarihinde yaptığı açıklama ile 2020 yılı karında kar payı ödemeyeceğini açıkladı. Bu konuyu takip edeceğiz. Çünkü Oyak grubu şirketlerinde temettü oldukça önemli bir konuydu.

Diğer yandan 87.5 milyon TL seviyesinde bulunan Finansal Varlıklar kalemi 5.7 milyon lot EREGL hissesinden oluşuyor. OYAKC bu yıl EREGL hisselerinden 10.6 milyon TL temettü aldı. EREGL’nin bu yılki karlılığı dikkate alınırsa 2021 yılında bu rakamın üzerinde temettü geliri elde edecek görünüyor. Bu gelir kalemi OYAKC için önemli bir tampon görevi görebilir. Şirket’in kendisinin de temettü ödemeye başlaması ile daha güçlü bir yapı görebiliriz. Ancak bunu anlamamız için 2021 yılı Mart ayını görmemiz gerekecek.

Faaliyet raporu için tıklayınız. Oyak çimentodan daha kapsamlı faaliyet raporu görmek isterdim. Ayrıca yatırımcı sunumu bulunmuyor.

Genel Değerlendirme

Genel olarak OYAKC olumlu bir bilanço açıkladı. Satışlarda büyüme, kar marjlarındaki artış tatmin edici. Nakit yapısının güçlü olması ve EREGL’den gelen temettü katkısı şirket için artı yanlar diyebiliriz. Cirodaki %71 büyümenin yılın geri kalanında aynı hızında devam etmesini beklemiyorum açıkçası. Bu artışta geçen yılın zayıf ilk çeyreğinin etkisi var. Yılın ilerleyen çeyreklerinde satış büyüme hızının yavaşlamasını ve 2021 yılını %30 büyüme ile kapatmasını beklemek daha gerçekçi olur düşüncesindeyim. Şirket yıllık ortalama 450-500 milyon $ arasında değişen bir ciro kapasitesine sahip. Yeni satın almalarla büyümeye ve cirosunu bu aralığın üzerine taşımaya ihtiyacı var. Bu durum uzun vadede piyasa değerinin yükselmesine de yardımcı olacaktır.

İNA modelime göre OYAKC için 12 aylık dönemi kapsayan hedef fiyatımı 7.25TL olarak hesaplıyorum. Borsa fiyatı olan 7.41TL fiyata göre neredeyse değerinde görünüyor. Piyasa çarpanlarına göre bakıldığında Şirket yine değerinde görünüyor. Yeni satın alma haberleri ve büyüme beklentisi yaratacak gelişmeler gelecekteki değer büyümesinde etkili olacak görünüyor. Gelişmeler takip edilmeli.

Kısa vadede ise teknik olarak bakarsak, hisse dört gün önce 7.27’deki 50-günlük ortalamasının üzerine çıktı ve yerleşmeye çalışıyor. Göstergeler güçleniyor. Bu seviye üzerinde kaldığı sürece 7.86 seviyesindeki haftalık ortalamalar test edilebilir. Daha uzun soluklu yükseliş için 7.86 seviyesindeki haftalık ortalamaların geçilmesi gerekiyor. Bu durumda hisse orta vadede 9-10 bölgesine gidebilir. Aşağıda ise 7.27 destek olurken bu seviyenin altında 7.10 desteği bulunuyor.

OYAKC Özet Gelir Tablosu

AKSEN 2021/03 Analizimi okuyabilirsiniz.

LOGO Yazılım 2021/03 analizimi okuabilirsiniz.

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

“OYAK Çimento 2021/03 Analizi” için 4 yanıt

  1. Hocam gerçekten ne emek vermişssiniz elinize yüreğinize sağlık Allah razı olsun
    Ben emekci biriyim bu işlerlede yeni sayılirım ve hic anlamiyorum sizi takip ederek öğrenmeye çalışıyorum ve sizi çok samimi buluyorum Ahmet hoca gibi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir