KFEIN Kafein Yazılım 2021/03 Analizi

Papillon hisselerindeki Düşüş Damga Vurdu

Kafein Yazılım (KFEIN) 1Ç21 döneminde 5.6 milyon TL zarar açıkladı. Şirket geçen yıl aynı dönemde 4.6 milyon TL net kar açıklamıştı. Zarar gelmesinde en büyük neden Şirket’in, Papillon Savunma (PAPIL) sermayesinin %11’i oranındaki hisselerinin borsadaki 13.4 milyon TL değer kaybının yatırım gideri olarak yansıtılması sonucu oluştu. KFEIN operasyonel olarak güçlü satış ve faaliyet karı açıkladı.

masanotları

Operasyonel sonuçlar güçlü

Satışlar aynı dönemde %59 büyürken 54.5 milyon TL oldu. Brüt Kar Marjı %29 ile geçen yıla kıyasla yatay seyretti. Esas Faaliyet karı yıllık %92, çeyreklik %44 artışla 5.6 milyon TL olurken, Esas Faaliyet Kar Marjı yıllık 1.7 puan, çeyreklik 3.7 puan artışla %10.4 seviyesinde oluştu.

FAVÖK aynı dönemde yıllık %44, çeyreklik %27 büyüdü ve 11.5 milyon TL oldu. FAVÖK Marjı yıllık 2.3 puan düşmesine karşılık, önceki çeyreğe göre 5.6 puan artışla %21 oldu. FAVÖK Marjı 2018 ve 2019 yıllarında %25 seviyelerini zorlamıştı.

Mali Yapı Güçlü Ancak Nakit Akışları Zayıf

KFEIN Mart sonu itibari ile 1.9 milyon TL net nakde sahip bulunuyor. Cari oran 1.2x ile ideal seviyede. Mali açıdan güçlü bir yapıya sahip.

Nakit akışlarına bakıldığında bu dönem güçlü bir nakit akışı yaratamadığını görmekteyiz. İşletme faaliyetlerinden negatif nakit akışı olurken, yatırım faaliyetlerinden 11.6 milyon TL nakit çıkışı oluşmuş. Bunda geçen yıl satın aldığı Karmasis firmasından doğan şerefiye ile ilgili olarak aktifleştirme işlemlerinin etkisi bulunuyor.

KFEIN Faaliyet raporunu mutlaka okuyun. Mevcut projeleri hakkında detaylı bilgiler var.

PAPIL hisseleri 24 Kasım 2020 Tarihinde Satın Alındı

Bilgi vermek gerekirse, KFEIN 24 Kasım 2020 tarihinde Papillon Savunma firmasının %11 hissesini 18.90TL hisse fiyatından toplam 71.4 milyon TL karşılığında borsa dışında satın almıştı. Bu bedelini 40 milyon TL’sini peşin öderken, 31.4 milyon TL’sini 31 Ağustos 2021 vadesinde ödeyecek. PAPIL hissenin yılbaşından 31 Mart tarihine kadar geçen zamanda yaşadığı düşüş sonucunda oluşan 13.4 milyon TL’lik değer düşüklüğü zarar olarak yazıldı ve açıklanan zararın temel nedeni oldu. Gelecek dönemde PAPIL hissesi yükselmesi durumunda bu seferde kar yazacak.

Değerlendirme

KFEIN bilançosunu operasyonel açıdan olumlu buluyorum. Satışlar büyüyor ve faaliyet karı artıyor. Kar marjlarında önemli bir düşüş yok. Mali yapı güçlü ve borç sorunu olmayan bir şirket. Buna karşılık, bilançosunda sahip olduğu Papil ve Smartiks gibi hisselerin net kar zarar hesabını yüksek oranda etkileyen bir yapıya sahip olmasını kafa karışıklığı yaratması ve bilançoda gürültü oluşturması açısından olumsuz buluyorum. Bu durum net kar rakamında aşırı oynaklık yaratan bir unsur.

Değerleme açısından KFEIN piyasa çarpanları sektör ortalamasının altında bulunmasını olumlu buluyorum. Dolar bazında cironun her yıl büyümeyi sürdürüyor olması firmanın gelecekte daha düşük çarpanlara sahip olacağını gösteriyor. Büyüme sürdüğü sürece KFEIN yazılımın fiyatının da pozitif etkilenmesini beklemekteyim. Yarınki açılışta piyasanın net kar rakamına mı yoksa operasyonel sonuçlara mı odaklanacağını göreceğiz.

Kısa vadede teknik görünüm çok güçlü görünmüyor. Hissede 25 seviyesi ve altına doğru oluşabilecek düşüşler ideal bir alım fırsatı verebilir.

KFEIN Özet Gelir Tablosu

OYAKC Raporu için tıklayınız.

LOGO 2021/03 Raporunu okuyabilirsiniz.

Bilişim Sektöründeki Şirketleri Anlattığım 20 Şubat 2021 tarihli videomu izleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir