AKSEN Aksa Enerji 2021/03 Analizi

Aksa Enerji (AKSEN) 1Ç21 de 207.5 milyon TL net kar açıkladı. Net kar geçen yıl aynı döneme göre %179 artış kaydetti. Ciro %16 ve Esas Faaliyet Karı aynı dönemde %36 artmasına rağmen net kardaki daha yüksek artışta, kur farkı gelir etkisi, geçen yıla göre net finansal giderlerdeki %46’lık azalma etkili olmuş görünüyor. Ayrıca 1Ç21’de 20 milyon TL vergi gideri yazarken, geçen yıl aynı dönemde 17.8 milyon TL vergi geliri elde etmişti.

masanotları

Satışlarda Büyüme Yurtiçinden Geldi

Satış gelirleri %16 artış gösterirken, yurtiçi satış gelirleri %21 artış kaydetti. Yurtdışı gelirler ise %3.7 düşüş gösterdi. Bu dönemde büyüme yurtiçinden geldi. Afrika bölgesi hariç satış miktarı %12 artışla 5310 GWsa oldu. Yurtiçi elektrik satış fiyatı 354TL/MWh oldu. Geçen yıl aynı dönemde 325TL/Mwh olmuştu. Brüt kar marjı 2.3 puan artışla %18.5 oldu.

FAVÖK %29 yükseldi ve 492.5 milyon TL seviyesinde oluştu. FAVÖK marjı yıllık 2.3 puan, önceki çeyreğe göre 2.7 puan artışla %22.9 oldu. FAVÖK marjı 2019 yılından bu yana en yüksek seviyede oluştu. Kar marjlarındaki ve cirodaki büyüme FAVÖK artışında etkili oldu.

Net Borç / FAVÖK Düşmeye Devam Ediyor

Mart sonu itibari ile net borç 2.696 milyon TL ile 2020 yıl sonu seviyeye paralel gerçekleşti. Net borç / Favök oranı 1.6x ya geriledi. Geçen yıl aynı dönemde 2.2x düzeyindeydi. Borçluluktaki düşüş faiz giderlerinde önemli bir düşüşe yol açtı. Bu durum net kardaki artışı destekledi.

Mart 2021 Faaliyet Raporu için tıklayınız.

Beklenti 2022 Yılına Yoğunlaşıyor

AKSEN finansalları genel olarak olumlu buluyorum. Ciroda sınırlı bir artış ve kar marjlarında hafif yükseliş sınırlı da olsa katkı sağlamış. Net kara asıl katkı finansman gelirlerindeki düşüşten gelmiş görünüyor. Bu AKSEN’in ilerleyen dönemlerde kardaki yüksek seyrin devamını sağlayacak önemli gelişme. Şirket’in 2021 beklentileri güçlü değil. Ciroda %7 artış, FAVÖK’te %18 büyüme bekliyor. Aksa Enerji için asıl beklentim yıl sonunda devreye girmesi beklenen Özbekistan santrali üzerinde yoğunlaşıyor. Özellikle 2022 yılı finansallarında Özbekistan etkilerini göreceğimizi ve bu beklentinin önümüzdeki dönemlerde hisse üzerinde pozitif etki yapması bekliyorum.

Düşük Piyasa Çarpanları Cazip Uzun Vadeli Fiyat

Piyasa çarpanlarına göre bakıldığında ise AKSEN tarihsel ortalamaların altında ve cazip fiyatlarda bulunuyor. Yeni santrallerin devreye girmesi ile beklenen büyüme ve karlılığın gerçekleşmesi ile yükseliş potansiyeli olduğu yönündeki uzun vadeli pozitif düşüncemi koruyorum.

AKSEN FD/FAVÖK Tarihsel Seyri
AKSEN Özet Gelir Tablosu

LOGO 2021/03 Analizimi okuyabilirsiniz.

ARCLK 2021/03 Analizimi okuyabilirsiniz.

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

“AKSEN Aksa Enerji 2021/03 Analizi” için 2 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir