ARCLK 2021/03 Analizi

Arçelik (ARCLK) 1Ç20’de beklentilerin çok üzerinde 1.092 milyon TL net kar açıkladı. Piyasa ortalama beklentisi 732 milyon TL seviyesindeydi. Satışlar aynı dönemde %67 artarak beklenti üzerinde büyüdü. FAVÖK rakamı yine beklenti üzerinde %188 artışla 1.883 milyon TL oldu. Net kardaki artışta yurtiçi ve yurtdışı güçlü talebe bağlı adet bazında satışların artması, yüksek kapasite kullanımı, Euro kurundaki yükseliş ve EURUSD paritesindeki artış etkili oldu.

masanotları

ARCLK satış gelirleri 1Ç21’de yıllık %67 artarak 12.983 milyon TL olurken, yurtiçi ve yurtdışı pazarlardaki büyüme etkili oldu. Yurtiçi beyaz eşya segmentinde %48, klima segmentinde %57 büyüme gösterdi. Yurtdışında ise neredeyse kısıtlamalardan olumsuz etkilenen Almanya dışında her bölgede büyüme gösterdi. TL bazında bakıldığında yurtiçi satışlar %69, yurtdışı satışlar %66 büyüdü. Yurtdışı satışların toplam satışlar içindeki oranı %64 oldu.

Satış büyümesindeki %67 artışın içerisinde kur etkisi %23 oldu. EuroTL kurundaki yükseliş ve global tarafta EURUSD paritesindeki artış etkili olmuş görünüyor. Aynı zamanda dolar bazında yıllıklandırılmış satış seviyesi 6.320 milyon $ ile 2011 yılından bu yana en yüksek seviyede.

ARCLK Yıllıklandırılmış Dolar Bazında Satış Grafiği

2Ç20’de Maliyet Baskısı Negatif, Güçlü Talep ve EURUSD paritesi pozitif etkileyecek

Brüt kar marjı geçen yıla göre 2.8 puan artışla %34.5 olurken, yüksek kapasite kullanımı, EURUSD paritesi pozitif etkiledi, hammadde fiyatlarındaki yükseliş ise negatif baskı yarattı. Hammadde fiyatlarındaki baskı 2Ç21 döneminde daha fazla hissedilecek görünüyor. Daha düşük bir kar marjı olabilir. Elbette talepteki güçlü seyirde belirleyici olacak.

FAVÖK yıllık %188 artışla 1.883 milyon TL olurken, FAVÖK marjı 6 puanlık yükselişle %14.1 oldu. 2011 yılından bu yana görülen en yüksek FAVÖK marjı. Bunda güçlü satış büyümesi ve tasarruf kaynaklı operasyonel giderlerdeki kontrolün etkisi var. 2Ç21 döneminde hammadde baskısı olsa da güçlü satış ve maliyet kontrolü Arçelik’in çok iyi yaptığı bir iş.

Genel olarak çok güçlü sonuçlar var. 2Ç21 için maliyet baskısı olumsuz tarafta olurken, talebin gücünü koruması, EuroTL kurundaki ve EURUSD paritesindeki yükselişin ivmesini arttırması pozitif tarafta olan gelişmeler.

Güçlü Mali Bünye ve İyi Kur riski Yönetimi

Cari oran 1.30x ve likidite oranı 1.04x ile oldukça güçlü seviyede. Kısa vadede işletme sermayesi sorunu yok. Net borç / Favök oranı ise 1.4x seviyesinde ve oldukça düşük. Bu çeyrekte faaliyetlerden nakit akışları negatif olurken, borçlanma ve kur etkisinden nakit girişi oluşmuş görünüyor. Ancak sonuç olarak 10.2 milyar TL nakit değerleri bulunuyor.

Arçelik Mart sonu itibari ile 41 milyon TL seviyesinde bir döviz pozisyon fazlasına sahip. ARCLK bilançosunda 30’dan fazla para birimini yönetiyor ve döviz pozisyonu çok sıkı takip ediliyor. Özkaynaklara oranı tek haneli seviyede olacak seviyede döviz açık pozisyonu taşımak Şirket’in ilkesi.

Şirket 2021 yılı beklentilerini açıkladı. Buna göre konsolide ciroda %30’un üzerinde artış, %12 FAVÖK Marjı hedefliyor. Yaklaşık 220 milyon € yatırım planlıyor.

ARCLK Yatırımcı sunumunu okumalısınız. Tıklayın.

2021 Beklentisi ve Hedef Fiyat

ARCLK için 2021 yılında satış gelirlerinin %32 artışla 53.952 milyon TL olmasını, FAVÖK rakamının %33 artışla 6.744 milyon TL olmasını ve FAVÖK Marjının %12-12.5 seviyesinde gerçekleşmesini bekliyorum.

Şirket tarihsel ortalamalarına göre oldukça düşük piyasa çarpanı ile işlem görüyor. 4.83x seviyesindeki fd/favök rasyosu, 5.8x f/k çarpanı Arçelik gibi bir şirket için oldukça düşük ve cazip seviyelerde. Son 5 çeyrek piyasa çarpanı ortalaması ve İNA modeline göre ARCLK için 12 aylık dönemi kapsayan hedef fiyatımı 41TL olarak belirliyorum. Borsa kapanışı olan 31.58TL’ye göre %30 yükseliş potansiyeli bulunuyor.

Daha uzun vadeli bakıldığında ve tarihsel piyasa çarpanları ortalaması dikkate alındığında ARCLK için uzak vadede daha yüksek fiyatlara ulaşabiliriz. Büyüme devam ettiği sürece hedef fiyat yukarı revize edilmeye devam edecek görünüyor. Tarihsel fd/favök grafiğini örnek olması açısından aşağıda veriyorum.

ARCLK Tarihsel Firma Değeri / FAVÖK Grafiği

Genel Düşüncem

ARCLK hem büyümesini global anlamda sürdüren hem de iyi bir temettü şirketi. Bu bakımdan her zaman uzun vadeli yatırımcıların portföyünde olması gereken bir şirket olmayı hak ediyor.

Kısa vadede ise teknik olarak 32.50 direncini geçer ve bu seviye üzerine yerleşirse yukarı hareket güçlenir. Haftalık görünümde hisse zaten güçlü ve 31.14 seviyesindeki 22-haftalık ortalaması önemli destek konumunda. Kısa vadede 31.14 üzerinde kaldığı sürece pozisyonlar korunabilir. Yeni pozisyon açmak için ise 32.50 seviyesi üzerine yerleşmesi beklenebilir.

ARCLK Özet Gelir Tablosu

OTKAR 2021/03 Analizimi okuyabilirsiniz.

HEKTS 2021/03 Analizimi okuyabilirsiniz.

Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

“ARCLK 2021/03 Analizi” için 3 yanıt

 1. Merhaba Tuncay Bey,
  Emekli bir takipçiniz olarak sizi çok geç tanıdığım için üzgünüm. Ne de olsa insan emekli olduktan sonra, maddi ve manevi yönden gençlikteki kadar cesaretli olamıyor.

  Ama, yine de sizi zevkle takip ediyorum, izliyorum. Yaptığınız bu analizlere kıymet biçilmez, umarım genç arkadaşlar sizin değerinizi anlamak için geç kalmazlar.

  Toplumsal finans bilincinin oluşmasına yaptığınız katkılardan ötürü size çok teşekkür eder, sağlıklı güzel günler dilerim.

  Saygılarımla,
  Muharrem Kara

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir