OTKAR 2021/03 Analizi

Otokar (OTKAR) 1Ç21 döneminde net karını geçen yıl aynı döneme göre %382 artırarak 107.4 milyon TL seviyesinde açıkladı. Aynı dönemde satış gelirleri %91 artışla 877.2 milyon TL olurken, FAVÖK rakamı %180 artışla 128.4 milyon TL oldu. Net kardaki agresif artışta, cirodaki büyüme ve faaliyet giderlerindeki kontrolün etkisiyle 7 puana yakın artan Esas Faaliyet Kar Marjı etkili oldu. Ayrıca kur farkı da diğer bir etken olmuş görünüyor.

masanotları

Brüt Kar Marjı %32 ile geçen yıla kıyasla yatay kalırken, FAVÖK Marjı 4.7 puan artışla %14.6 oldu. Buna karşın önceki çeyreğe göre kar marjlarında ciddi düşüşler görüldü. Tarihsel olarak baktığımda yılın ilk çeyreğinde kar marjlarında düşüşler görüyorum. Bu nedenle bir önceki çeyreğe göre oluşan bu düşüşü bir ölçü olarak almayı doğru bulmuyorum.

Uzun Vadeli Büyüyen Satış Trendi

Satış gelirlerinin içerisinde TL bazında yurtiçi satışlar %128, yurtdışı satışlar %70 atış gösterdi. OTKAR bu dönemde %57 ihracat yaparken toplam ihracat geliri 69 milyon $ oldu. (1Ç20 ihracat 48 milyon $). Cironun içerisinde savunma araçları %37 pay alırken, bunu %48 ile Otobüs, %3 ile kamyon-kamyonet ve %12 ile yedek parça satışları izledi. Savunma araçlarının tamamını ihraç edildi. Adet bazında toplam satışlar %32 artarak 614 adet oldu (1Ç20: 465 adet). Otobüs satışları adet bazında %154, savunma araç satışları adet bazında %132 arttı. (Bakınız Faaliyet raporu  https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/930593)

Şirket’in uzun vadede istikrarlı bir ciro büyümesi bulunuyor. Son onbeş yılda ciro yıllık ortalama TL bazında %15, dolar bazında %4 büyüme gösterdi. OTKAR’ı uzun vadeli yatırım için cazip kılan en önemli unsur işte bu istikrarlı büyüme yapısı.

Şirket’in bakiye siparişleri 2.037 milyon TL seviyesinde. Bunu para birimi olarak açarsak 226 milyon $, 1 milyon € ve 146 milyon TL’den oluşuyor.

OTKAR 2004-2020 Yılık Ortalama Ciro Büyümesi

Nakit akışı Güçlü

Cari oran 1.50x, likidite oranı ise 0.82x ile ideal seviyede bulunuyor. Net Borç / Favök rasyosu ise 2.2x ile düşük seviyede. Uzun süredir bu oran 1.9x ile 2.6x arasında kontrollü şekilde dalgalanıyor. OTKAR bu dönemde faaliyetlerinden 275 milyon TL nakit akışı elde etti. 400 milyon TL düzeyindeki temettü ödemesi nedeni ile nakit çıkışı sonucunda nakit değerlerinde 198 milyon TL düşüş oluştu.

İstikrarlı Temettü Şirketi

OTKAR aynı zamanda tam bir temettü şirketi. Şirket son 20 yılda tam 19 kez temettü ödedi ve ortalama temettü verimliliği %3.8 seviyesinde bulunuyor. Çok yüksek bir temettü verimine sahip olmasa da, büyüme göstermesi ve istikrarlı ödemesi Şirket’in uzun vadeli yatırımcılar için cazip kılan bir başka neden.

Otokar Faaliyet Raporunu okuyunuz.

2021 Beklentim ve Hedef Fiyat

Otokar için 2021 beklentilerimi koruyorum. Satış Gelirlerinin yılı %35 artışla 3927 milyon TL seviyesinde kapatmasını bekliyorum. FAVÖK Marjının yılı %22.5 seviyesinde kapatmasını ve FAVÖK karının %32 artışla 884 milyon TL seviyesinde olmasını bekliyorum. TL’nin ilerleyen dönemde değer kaybı göstermesi ve dolar kurunun artması ciro ve karlılık üzerinde pozitif etki yaratabilir.

Tarihsel piyasa çarpanlarına bakıldığında OTKAR, fd/satış çarpanına göre bir miktar primli, fd/favök çarpanına göre ise normal seviyede işlem görüyor diyebilirim. Genel olarak pahalı olduğu söylenemez. OTKAR için İNA, fd/favök ve fd/satış çarpanlarına göre 12 aylık dönem için 366.5TL bilanço değeri hesaplıyorum. Borsa kapanışı olan 323TL’ye göre %13.4 yükseliş potansiyeli bulunuyor.

Genel düşüncem

Kısa ve orta vade için çok cazip bir iskonto olduğu söylenemez. Borsadaki kötü seyir neticesinde endekste bir düşüş oluşursa hisse daha cazip yerlerden alım fırsatı verebilir. OTKAR Uzun vadede ise büyüyen ve istikrarlı temettü veren bir şirket. Uzun vadeli yatırımcılar pozisyonları koruyabilir, hissede piyasa kökenli oluşabilecek düşüşlerde ise sakin olmalılar.

Teknik olarak bakarsak, yukarı doğru kalıcı bir güçlenme için 350 direncinin üzerine yerleşmesi gerekli. Eğer hisse 350 direnci üzerine yerleşebilirse tekrar 445 seviyesini test edebilir. Yeni bir alım yapılacaksa 350 seviyesinin üzerine çıkmasını beklemek gerekli. Buna karşın hisse 350 direncini geçmeyi başaramaz ise 300 desteği önem kazanacak. Hissenin 300 seviyesi üzerinde satışları karşılaması önemli. Bu desteğin kırılması durumunda ise satışlar 250 seviyesine kadar devam edebilir. Ancak bu seviyeler çok iyi alım fırsatı olacaktır.

OTKAR Özet Gelir Tablosu

VESBE 2021/03 Analizimi okuyabilirsiniz.

Çocuğunuza Borsa Hesabı açın 4 makalemi okuyabilirsiniz.

Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

“OTKAR 2021/03 Analizi” için 5 yanıt

  1. Tuncay Bey. Hangi şirketler diye bir analiz yapmıştınız YouTube videonuz vardı burada paylaşmış olduğunuz exceli bizlerle paylaşmayı düşünüyordunuz. Paylaştınız mı ben mi kaçırdım ne zaman paylaşırsınız nerede

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir