VESBE 2021/03 Analizi

Vestel Beyaz Eşya (VESBE) 1Ç21 sonuçlarını açıkladı. Benimde Borsa şirketleri arasında en çok sevdiğim şirketlerden biri olan VESBE yine etkileyici sonuçlar açıklamış. Şirket 311 milyon TL net kar açıklarken, yıllık %130 artış kaydetti. Bu artışta cirodaki büyüme ve geçen yıl aynı döneme göre kar marjlarının yüksek oluşması etkili olmuş görünüyor.

masanotları

Satışlar Adet Bazında Güçlü

Satış gelirleri %86 artışla 2.969 milyon TL olurken, bunda iç talepteki güçlü seyir etkili olmuş görünüyor. TL bazında bakarsak yurtiçi satışlar aynı dönemde %103, yurtdışı satışlar %82 artış gösterdi. Şirket’in kapasite kullanımı oranı %88 oldu. Geçen yıl aynı çeyrekte bu oran %68 seviyesindeydi. Aynı dönemde adet bazında üretim %31 artarken, satış miktarı %27 artış göstermiş. Toplam satışların %57’si Avrupa ülkelerine, %23’ü yurtiçine, %20’si ise diğer ülkelere gerçekleşti. İhracatın %95’i Euro bazında, %5’i dolar bazında yapıldı. 1Ç21 döneminde 239.3 milyon € ve 15 milyon $ ihracat satışı oldu. Geçen yıl aynı dönemde 175.8 milyon € ve 13 milyon $ ihracat gerçekleşmişti.

Dolar Bazında Büyüyen Trend

Aşağıda VESBE’nin dolar bazında yıllıklandırılmış satış geliri grafiği var. Görüldüğü gibi dolar bazında satışlar yükselen trendini koruyor ve son olarak 1.484 milyon $ seviyesine ulaştı. 2017 yılında 1 milyar $ seviyesinde olan satışlar neredeyse 1.5 milyar $ seviyesine gelmiş durumda. Bir iki yıl içerisinde VESBE 2 milyar $ yıllık satış geliri seviyesine ulaşacak görünüyor.

VESBE Yıllıklandırışmış Dolar Bazında Satış Geliri Mn $

Yatırımlarla Kapasite artacak

Şirket yeni yatırımlarının ardından Mart ayı sonu itibari ile toplam kapasitesi 12.500 bin adetten 13.250 bin adete yükseldi. Şirket 31 Aralık 2020 tarihinde yeni bir 3 yıllık yatırım programı açıkladı. Buna göre Manisa Vestel City’de gerçekleşecek 160 milyon € yatırımla, üç yılın sonunda kapasitenin %52 artması planlanıyor. Başka deyişle 2023 sonunda toplam kapasite 19.000 bin adete yükselecek.

Emtia fiyatları Baskı Yaparken, TL’deki zayıflık ve yükselen EURUSD katkı yapabilir

FAVÖK %104 artışla 488 milyon TL olurken, FAVÖK Marjı %16.4 oldu. Geçen yıl aynı döneme göre 1.5 puan daha iyi marj oluşmuş. Bir önceki çeyreğe göre bakarsak kar marjlarında 5-6 puan arasında düşüşler görmekteyiz. Bu hem emtia fiyatlarındaki yükselişin etkilerinin başladığını gösteriyor hem de ilk çeyrekte TL’nin güçlü seyretmesi ve buna bağlı olarak ilk çeyreğin ilk yarısında EuroTL kurundaki gerilemenin marjlarda baskı yaratmış olduğunu gösteriyor. Ayrıca EURUSD paritesindeki düşüşte karlılık üzerinde baskı yaratmış olabilir.  Aşağıda dönemler itibari ile FAVÖK marjı grafiği görünüyor. 2020 yılı sonunda %19.4 ile 2011’den bu yana ve muhtemelen tarihi rekor marj elde edilmişti. 2021 yılına %16.5 seviyesine gerileyen bir FAVÖK Marjı ile başladık. Yılın ilerleyen çeyreklerinde seyri takip edeceğiz.

VESBE Tarihsel FAVÖK Marjı Grafiği

Genel olarak güçlü bir bilanço denilebilir. Talebin gücünü koruması VESBE için ilerleyen çeyreklerde önemli olacak. Diğer yandan emtia fiyatlarındaki yükseliş kar marjlarında baskı yaratacak görünüyor. Fakat özellikle 20 Mart tarihinden itibaren TL’nin gücünü yitirmesi, EURUSD paritesinde Nisan ayından itibaren başlayan yükselişin korunması  ve EuroTL kurundaki yükseliş VESBE’de TL bazında yine güçlü sonuçlar gelmesini sağlayabilir.

Cari oran 1.26 ve likidite 1.05 ile ideal seviyede. Kısa vadeli borç çevirme sorunu mevcut değil. Genel borçluluk risk ölçümüz olan net borç / favök oranı ise 0.7 ile neredeyse yok denecek az. VESBE için genel bir borç sorunundan bahsedemeyiz. Gayet sağlıklı.

Temettü Şirketi

VESBE tam bir temettü şirketi. Yaklaşık 15 yıldır Borsa’da işlem gören Şirket bu dönem içerisinde sadece 2012 ve 2013 yıllarında temettü ödemedi. Bunun dışında diğer yıllarda her zaman temettü ödedi ve ortalama temettü verimi yaklaşık %7-8 seviyelerinde gerçekleşti.

Şirket bu yılın temettü takvimini açıkladı. Buna göre hisse başı brüt 4.21TL net 3.5789TL toplam temettü ödeyecek. Bu temettü net 1.1929TL olarak üç taksitte ödenecek. Ödemeler 31 Mayıs, 30 Haziran ve 30 Temmuz tarihlerinde olacak.

VESBE faaliyet Raporunu okumanızı tavsiye ederim.

Ayrıca VESBE Yatırımcı İlişkilerine sesleniyorum. Her çeyrekte güzel bir yatırımcı sunumu hazırlama zamanı gelmedi mi sizce. Bu şirket bunu hak ediyor. Bu önerimi ciddiye alın.

2021 Beklentilerim ve Hedef Fiyat

VESBE için 2021 yılında %48 artışla yaklaşık 14-15 milyar TL arasında bir ciro bekliyorum. FAVÖK rakamında %33 büyüme ile 2.4 milyar TL ve net karın %30 artışla 1.7 milyar TL seviyesinde oluşmasında bekliyorum.

Vestel Beyaz Eşya’nın piyasa çarpanları tarihsel seviyelerine göre oldukça normal seviyelerde. f/k, fd/satışlar ve fd/favök çarpanlarının son beş çeyrek otalamalarını dikkate aldığımızda yukarıdaki beklentilerime göre VESBE için 12 aylık dönemi kapsayan hedef fiyatımı 56.80TL olarak hesaplıyorum. Son borsa kapanışı olan 53.45TL seviyesine göre %6.2 gibi sınırlı bir yükseliş potansiyeli mevcut.

VESBE için tarihsel fd/favök çarpan grafiğini aşağıda görebiliriz. Gördüğünüz gibi tarihsel ortalamalarına paralel bir fiyatlama bulunuyor. Ancak fd/satış grafiği bir miktar pahalı görünüyor.

VESBE Firma Değeri / FAVÖK Tarihsel Seyri
VESBE tarihsel firma Değeri / Satış Seyri

Yılın ilerleyen çeyreklerindeki gerçekleşmelere bağlı olarak hedef fiyatta tekrar revizyon yapabilirim.

Genel düşüncem

Eğer uzun vadeli bir yatırımcı iseniz işin aslı oldukça güzel bir Şirkete yatırım yapıyorsunuz. Kısa ve Orta vadede piyasa koşullarına göre dalgalanmalar olabilir hisse fiyatı düşebilir ancak uzun vadede VESBE’nin nasıl bir büyüme içinde olduğunu görmektesiniz. Hedef fiyat 12 aylık dönemi kapsar ve muhtemelen ilerleyen yıllarda yukarı doğru revizyonlar devam edecek. 15TL’den başlayan değerleme yolculuğumuz yıllar itibari ile 17TL, sonra 32TL ve şimdi 56.80TL seviyesine revize edildi. Büyüme sürdüğü sürece değer artmaya devam edecektir. Üstelik VESBE çok ideal bir temettü şirketi.

Kısa vadeli bakıyorsanız teknik bir yorum yapmak lazım. Kısa vadede 50 seviyesi önemli bir destek olabilir. Bu seviyenin altına inerse 44.50 desteğine doğru düşüş oluşabilir. Yukarıda ise 55 ve 57.80 dirençleri bulunuyor. Özellikle güçlenmeye başladığını söylemek için 55 direncinin üzerine yerleşmesi gerekli. Bu arada aylık grafik biraz ürkütücü duruyor. Borsa’nın zayıf olduğunu unutmayın. Endekste düşüş sürerse VESBE’yi daha aşağıdan alma fırsatınız oluşabilir.

VESBE Özet Gelir Tablosu

HEKTS 2021/03 Analizimi okuyabilirsiniz.

VESBE Bu yazıdan önceki analizime bakabilirsiniz.

Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

“VESBE 2021/03 Analizi” için 12 yanıt

 1. Tuncay bey paylaşım çok yol gösterici, bu bilgileri farklı hisse senetlerinde de kendimiz analiz için uygulayabiliriz ancak hisse hedef fiyatına nasıl ulaştığınızi biraz detaylandirma imkanı olur mu? Bu hedef fiyat belirleme ile ilgili bir eğitim videosu cekseniz ne güzel olur.

 2. Tuncay Bey iki oğlum var, sizi takip ettikten sonra karar verdim ve temettü geliri için birisine EREGL diğerine VESBE biriktiyorum. Doğru bir seçim yaptığımı anlamış oldum.
  Bu analizler bizim gibi temettü yatırımcıları için çok faydalı oluyor, çok teşekkürler.
  Temettü hisseleri analizlerinizi daha çok görmek ümidiyle.

 3. Tuncay bey merhabalar,

  Sektörde mevcut hisse fiyatıyla Arçelik Vestel Vesbeden hangisi öne çıkıyor sizce. Birde annemin 18.000 lirası ile 2 yıl için ve kızıma aylık ort. 500 liralık alımla 10+ yıl için kaçar adet şirkete yatırım idealdir. Siz olsanız aşağıdaki şirketlerden hangilerini seçerdiniz.

  Cevaplarsanız çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim

  ( Eregl Yksln Alkim Hektas İndes Ardyz Aksa Enjsa Aksen Gwin Sise Arclk Toaso Tuprs Cimsa Ttkom Tursg Tavhl )

 4. Tuncay bey merhaba. Ramazan bayramınız mübarek olsun. VESBE için uygun fiyata geldiğinde almayı düşünüyorum. Diğer analizlerinizde AKSEN, ÇİMSA, LOGO, OTKAR içinde güzel açıklamalarınız var. Dünya borsalarının ve endex’in 100 bin puana kadar düşebileceği inancındayım. Bu hisseleri endex 100 binlerde iken alınmasını tavsiye edermisiniz. Başka önerebileceğiniz hisseler varmı?. Teşekkür ederim. Başarılar.

 5. Tuncay bey vestel vesbe bilançosunu da içinde barındırıyor ancak PD leri aynı. Bu normal bir durum mu? Vestelin diğer faaliyetlerinden ciddi zarar etmeyecekse daha yüksek bir PD si olması gerekmez mi yanlıs bir hesap mı yapıyorum tesekkurler

  1. vestl in borcu yüksek olabilir. kar marjları daha düşük olabilir. Başka riskleri olabilir. Piyasa farklı fiyatlaıyor olabilir. ama araştırmak lazım.

 6. Harikasınız ! YouTube’dan takip ediyorum her videonuzu izliyorum. Maşallah teşekkürler iyi ki varsınız.

 7. İyi günler Tuncay bey bende temettu veren hisse birikimi yapıyorum Bes sisteminde aldığım fon bist temettü 25 endex i hedefim 10 sene ve üzeri size sorum şu sepetin ne kadarını bu foma ayırmalıyım. Teşekkürler.

  1. bilemiyorum. Ben temettü yatırımımı doğrudan hisse olarak yapıyorum. fon olarak değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir