YKSLN Yükselen Çelik 2021/03 Analizi

Yükselen Çelik (YKSLN) 1C21 sonuçlarını açıkladı. Şirket’in net karı yıllık %586 artışla 13.7 milyon TL seviyesinde oluştu. Net kardaki artışta cirodaki güçlü büyüme, faaliyet kar marjlarındaki artış, artan Pazar payı, yeni şubelerle birlikte sağlanan verimlilik artışı etkili oldu denilebilir. Net kar marjı bu dönemde 11 puan artışla %15.5 oldu.

masanotları

Pazar Payındaki Artış Ciroyu Güçlendirdi

Satış gelirleri aynı döneme %107 artışla 88 milyon TL oldu. Şirket bundan bir süre KAP’ta yayınladığı yatırımcı sunumunda bu beklentisini belirtmişti. Pazar payındaki büyüme burada önemli bir etken oldu. Geçen yıl pandemi sürecinde rakiplere nazaran tedarik sürecini başarılı yönetmiş ve para payını arttırmıştı. 2018 yılında %14 olan Pazar payı 2020 yılında %16 düzeyine yükseldi. Şimdi meyveleri topladığı görülüyor. Şirket Pazar payının %20 seviyesine ulaşmasını bekliyor. Ton başına gelir ise %28 artarak 9372TL oldu. Brüt kar marjı 3.5 puan yükselişle %19.4 oldu. YKSLN’in Yakın zamanda piyasaya sürdüğü yeni ürünleri ve MKE ile işbirliğinin ciroya olumlu etkilerinin 2021 yılında devam etmesi bekleniyor.

FAVÖK aynı dönemde %189 artışla 13.5 milyon TL seviyesine ulaştı. FAVÖK marjı 4.4 puan yükselişle %11’den %15.35 seviyesine ulaştı. YKSLN için FAVÖK marjının normal seviyelerinin %15-17 olduğunu düşünüyorum. Şirket yayımladığı Finansal Sonuçlar Bülteninde 2. Ve 3.çeyrek dönemlerde FAVÖK marjındaki olumlu seyrin devam etmesini beklediğini ifade ediyor. Ayrıca piyasaya yeni sürdüğü yeni ütünlerin ciroya ve karlılığa pozitif etki gösterdiği belirtiliyor.

Borçluluk Kontrollü Arttı ancak Güçlü Yapı Korunuyor

Cari oran 3.2x ve likidite oranı 1.9x ile oldukça güçlü seviyelerde. Kısa vadeli borç çevirme sorunu bulunmuyor. Net Borç rakamı ise 7.7 milyon TL’den 28.9 milyon TL seviyesine yükseldi. Borçluluktaki artışın büyümeye paralel bir şekilde kontrollü olduğu ifade ediliyor. Net Borç / Favök oranı 0.8x ile oldukça düşük seviyede bulunuyor. YKSLN için borçtan bahsetmek yanlış olur.

Şirket yatırımlarının %93’ünü tamamladı ve yıl sonunda kalan yatırımlar tamamlanarak 2019 yılına göre kapasite 3 kat artmış olacak.

Temettü

YKSLN Genel Kurul toplantısı 20 Mayıs 2021 tarihinde yapılacak ve nakit temettü konuları karara bağlanacak. Yönetim Kurulu 6 Nisan 2021 tarihinde hisse başı brüt 0.034TL, net 0.029TL nakit temettü ödenmesini teklif etmişti. Kar payının 7 Ekim tarihinde ödenmesi teklif edildi. Şirket halka arz edilirken 2020 karından temettü ödeyeceğini söylemişti. Temettü verimi %0.5 gibi düşük bir seviyede. Ancak YKSLN için asıl hikayenin temettü değil büyüme olduğunu her fırsatta söylüyorum.

İhracat tarafı ise şu anda çok düşük. Ancak Şirket şimdiden ihracat çalışmalarına başladığını belirtiyor. 2022 ve sonrasında ihracat tarafında güçlenen ve ciroya katkısı görülen bir Şirket olacağını bekliyorum. Zaten şirket ihracat için özellikle 2022 yılını adres gösteriyor. 2021 yılında çalışmalar yapılacak. Bu YKSLN’nin ilerleyen yıllardaki büyüme ivmesini artıracaktır.

Yükselen Çelik’in sizler için hazırladığı finansal sonuç bültenini mutlaka okuyunuz. Tıklayın.

Beklentiler ve Genel Düşüncem

YKSLN 2021 yılında 275-322 milyon TL arasında ciro bekliyor. Muhtemelen 2021 yıl sonunda cironun bu bantın üst sınırını zorlayacağını düşünüyorum. Yine FAVÖK rakamının ise 31-50 milyon TL arasında olması öngörülüyor. Ancak gelen güçlü sonuçlar yıl sonunda bu bandın üst sınırını zorlayacağını gösteriyor. Net kar olarak ise 16-32milyon TL olan öngörünün yıl içerisinde revize edilmesi muhtemel. Şimdiden 13milyon TL net kar getiren YKSLN yıl sonunda bu aralığın üzerinde bir kar getirecek görünüyor. Ayrıca şirket açıkladığı bültende net kar odaklı olduklarını ve net karı artırmaya odaklı çalışmalar yapılacağını açıkça ifade ediyor.

YKLSN yüksek piyasa çarpanlarına sahip bir şirket. F/K rasyosu 52x’den bu sonuçla birlikte 28x seviyesine geriledi. Fd/Favök oranı ise 26x’dan 21x seviyesine düştü. Ancak halen piyasa çarpanları yüksek. Bunun sebebinin Şirketin büyüme beklentilerinin piyasada daha ön planda fiyatlanması olduğunu düşünüyorum. İlerleyen süreçte daha güçlü rakamlar geldikçe bu piyasa çarpanlarındaki düşüşün devam edeceğini ve normal seviyelere geleceğini düşünüyorum.

YKSLN için ideal bir uzun vadeli büyüme şirketi düşüncemi ve uzun vadedeki pozitif düşüncemi koruyorum. 2023-2024 yılında 1 milyar TL ciro seviyesine ulaşabileceğini ve FAVÖK rakamının 150-160 milyon TL seviyesinde olmasını bekliyorum. Bu 2020 yılındaki 25 milyon TL FAVÖK rakamının 6 kat artması anlamına geliyor. Finansal gelişmeler bunu desteklemeye devam ettiği sürece hisse fiyatına da uzun vadede yansıması temel yatırım felsefemi oluşturuyor.

Kısa vadede ise teknik olarak bakarsak, genel olarak pozitif görünüme sahip ve 5TL seviyesinin üzerinde kaldığı sürece pozitif görünüm korunacaktır. 5.60TL seviyesi ara direnç olurken bu seviyenin geçilmesi durumunda 6.20 tarihi direnci test edilebilir. 5TL seviyesinin altına gerilemesi durumunda ise 4.60TL seviyesine doğru baskı görülebilir.

YKSLN Özet Gelir Tablosu

TOASO 2021/03 Analizini okuyabilirsiniz.

ARCLK 2021/03 Analizini okuyabilirsiniz.

UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

“YKSLN Yükselen Çelik 2021/03 Analizi” için 3 yanıt

  1. Hocam çok teşekkür ederim sizi ilgiyle takip ediyorum sizin ilk önerdiğiniz tarihten itibaren YKSEL Çelik aldım hiç dokunmadım tutuyorum tutmaya devam edecem benim portveyimde sizin önerdiğiniz hisseleri taşıyorum sizi ve barış eseni birgün kapalıçarşıda ağırlamak isterim inşallah ağzınıza yüreğinize sağlık iyki varsınız selamlar.

  2. Merhaba tuncay hocam ilk öncelikle emeklerinizden dolayı teşekkür ederim hakkınız ödenmez bu konuda sizin dediğiniz gibi çocuğuma borsa hesabı açtım hisse noktasında karar veremedim
    Uzun vadede hangisi uygun olur yardımcı olursanız sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir