TKNSA Teknosa 2021/03 Analizi

Teknosa  (TKNSA) 1Ç20’de 2.3 milyon TL net kar açıkladı. Şirket geçen yıl aynı dönemde 30.9 milyon TL zarar yazmıştı. Net karda satışlardaki güçlü artış, operasyonel giderlerdeki disiplin, kar marjlarının artması pozitif etki ederken, 59 milyon TL ye ulaşan yüksek finansman giderleri baskı yaratan faktör oldu. Bu kar son 7 yılın en yüksek ilk çeyrek net kar rakamı oldu.

masanotları

Güçlü Satış Gelirleri

Satış gelirleri aynı dönemde yıllık %39.4 artışla 1.461 milyon TL seviyesinde oluştu. Satış gelirlerindeki artışa şu açıdan bakmak daha sağlıklı olabilir. Bu yıl ilk çeyrekte sokağa çıkma kısıtlamaları nedeni ile yaklaşık 23 gün mağazalar kapalı kalmasına rağmen ciroda bu artış düzeyi yakalandı. Geçen yıl 9 gün kapalılık hali olmuştu. E-ticaret gelirlerindeki büyüme %80 oldu ve toplam satışların %15’ine ulaştı. Geçen yıl aynı dönemde %10 idi. Satışlardaki güçlü seyir devam ediyor. Brüt kar marjı geçen yıla paralel %17.2 seviyesinde oluştu.

Pazar ilk çeyrekte geçen yıla göre %30’a yakın büyüme gösterdi. Pazardaki büyüme TKNSA satış gelirlerini desteklemeye devam ediyor.

2011 den yana en yüksek FAVÖK Marjı

FAVÖK %116 artışla 129.6 milyon TL olurken, FAVÖK marjı 3 puan artışla %8.9 oldu. Bu artışta faaliyet giderlerinin satışlara oranındaki düşüş etkili oldu. 2011 yılından bu yana görülen en yüksek FAVÖK Marjı. Aynı şekilde Esas Faaliyet Karı %222 artışla 97 milyon TL olurken, bunda cirodaki büyüme ve operasyonel giderlerdeki disiplin etkili oldu. Esas Faaliyet Kar Marjı 3.8 puan artışla %6.65 oldu.

TKNSA Tarihsel FAVÖK Marjı %

Yüksek Finansman Giderleri Operasyonel Karı Törpüledi

TKNSA ilk çeyrekte 59 milyon TL finansaman gideri yazdı. Bunda yükselen faiz oranları ve kredi kartı komisyon ve iskonto giderleri etkili olmuş görünüyor. Şirket’in Mart ayı itibari ile 577 milyon TL net borcu bulunuyor. Net borç / Favök oranı 1.1x seviyesinde. Bu oran oldukça düşük bir seviye. Başka deyişle TKNSA’nın genel borçluluk oranının oldukça iyi olduğu söylenebilir. Kısa vadeli borç çevirme oranları ise yüksek değil. Cari oran 0.81x ve likidite oranı 0.26x ile çok düşük seviyelerde. Ancak burada bir noktayı gözden kaçırmamak lazım. Teknosa gibi nakit dönüşü güçlü perakende sektörü şirketlerinde kısa vadeli borç çevirme oranları genelde düşük olur. Normal sanayi firmaları gibi değildir.

Genel Düşüncem ve Beklentiler

TKNSA’nın operasyonel sonuçlarını oldukça güçlü ve etkileyici buluyorum. Cirodaki artış, giderlerdeki disiplin ve e-ticaret payının giderek artarak verimliliği desteklemesi pozitif. Şirket gidital dönüşüm projesi kapsamında önemli adımlar atmaya başladı bile. Geçen hafta açıkladığı pazaryeri projesi önemli bir vizyon. Ancak kısa vadeli değil. 3 yıllık bir proje. Diğer yandan Preo markasının 30’dan fazla ülke networküne bağlanma projeside oldukça önemli. Bunun dışında gözle görünmeyen önemli yapay zeka odaklı pek çok teknoloji yatırımları sonuçlarını gösteriyor.

Borçlar Ödenecek

TKNSA bedelli sermaye artırımı başladı ve 17 Mayıs tarihinde sona erecek. Bu bedelli sermaye artırımından Şirkete 273 milyon TL nakit girmesi bekleniyor. Sabancı Holding, bedelli işlemleri sonunda kullanılmayan rüçhan haklarını satın alma tahhüdü vermiş bulunuyor. (Bakınız izahname 11 Mart 2021 KAP duyurusu sf 17).

Elde edilecek bu 273 milyon TL ile faiz oranı en yüksek kredi borçlarından başlanmak suretiyle kredi borçları kapatılacak. Bu rakam net borcun %47’sine karşılık geliyor. Başka deyişle 2Ç21 finansal sonuçlarında eğer ödemeler yetişirse net borç rakamında yarıyarıya düşüş gösreceğiz. Bu yüksek finansman giderlerinin de ciddi şekilde azalmasına anlamı geliyor. Muhtemelen bunu 3Ç21 bilançosunda daha net göreceğiz ve net kardaki bu baskı ortadan kalkarak daha yüksek net kar rakamları oluşmaya başlayacak.

Ayrıca bu bedelli ile birlikte TKNSA’nın negatif olan Özsermayesinde ciddi güçlenmeler oluşacak. 2021 yılı sonunda TKNSA Özsermayesinin oldukça iyi bir noktada olacağını bekliyorum.

2021 Beklentilerim

TKNSA için 2021 yılında cirosunun %30 artışla 7.200 milyon TL ve FAVÖK rakamının %35 artışla 633 milyon TL seviyesinde oluşmasını öngörüyorum. FAVÖK Marjının %8.8 olması beklentim dahilinde.

Düşük Piyasa Çarpanları

Piyasa çarpanları oldukça düşük. Şirket bu sonuçla birlikte 3.7x fd/favök çarpanı ile işlem görüyor. Geçmişine bakıldığında 5-6x fd/favök çarpanı ile işlem gördüğünü görmekteyiz. Fd/satış çapranı ise 0.33x gibi düşük bir seviyede. Yine geçmişinde 0.40x seviyelerinde işlem gördüğü görülüyor. Özellikle 2017 yılındaki bilançodaki bozulmadan sonra piyasa oldukça düşük çarpanlarla değerlemeye başladı. Gelecekteki mevcut iyileşme beklentileri piyasayı hisseyi daha yüksek çarpanlardan fiyatlanmaya itebilir.  

TKNSA Tarihsel Firma Değeri / FAVÖK Çarpanı

TKNSA için piyasa çarpanlarını dikkate aldığımda 17.80TL hedef fiyatımı koruyorum.  Ancak bunun için sabırlı bir yatırımcı olmak gerekir. Hissedeki son zamanlardaki düşüşün bedelli baskısı ve kötü piyasa koşullarından kaynaklandığını düşünmekle birlikte, aşırı bir satış olduğunu düşünüyorum. Bu seviyelerin en kötüyü yansıtan noktalar olduğunu, bedelli sürecinin ardından hissedeki baskının kalkacağını ve asıl olan büyüme beklentilerinin daha rasyonel fiyatlanacağını bekliyorum. Açıklanan sonuçlar bunu destekliyor. Sonuçlara göre hedef fiyatımda revizyonlar olacaktır.

Kısa vadede ise teknik olarak bakarsak teknik görünüm halen zayıf. 6.65 seviyeleri önemli bir destek görünüyor. Bu seviyenin altında 5.90 desteği test edilebilir. Yukarıda ise 7.79 direnci önemli olurken bu seviyenin üzerine yerleşmesi durumunda 9.41 deki 50-günlük ortalamayı görebiliriz.

TKNSA Özet Gelir Tablosu

YKSLN 2021/03 Analizimi okuyabilirsiniz.

UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

“TKNSA Teknosa 2021/03 Analizi” için 7 yanıt

  1. Tuncay bey merhaba. Sıkı takipçinizim. Teknosa hissesi almayı düşünüyorum. Fakat bedelli sermaye arttırımı meselesi kafamı karıştırıyor. Hisseyi şu anda almak mi mantıklıdır yoksa bedelli sermaye arttırımı bittiğinde mi almak mantıklıdır. Hisseyi ilk defa alacağım için bedelliye de katılmadım. Bedelli, rüçhan gibi konuları bilmediğim için soruyorum. Şimdiden teşekkür ederim. Saygılar.

    1. hiç fark etmez. bu işte dahamı karlı konusu değil. ben bu şirkete inanıyormuyum konusudur. zaten artık alabilirsiniz. bölünme gerçekleşti.

  2. Emeklerinizden dolayı çok teşekkür ederim hocam çok detaylı bilgiler herşey gönlünüzce olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir