ARDYZ ARD Yazılım 2021/03 Analizi

ARD Grup Bilişim (ARDYZ) 1Ç21 döneminde net karını geçen yıl aynı döneme göre %170 artırarak 18.2 milyon TL olarak açıkladı. Net kardaki artışta, aynı dönemde cirodaki %135 büyüme ve kur farkı gelirleri etkili oldu. Geçen yıla kıyasla yüksek gerçekleşen faaliyet giderleri ise net kardaki baskı yaratan faktör denilebilir. Ancak buna rağmen kardaki büyüme devam etti.

masanotları

Büyüme Sürüyor

Aynı dönemde satış gelirleri %135 büyüme ile 32.6 milyon TL oldu. Brüt kar marjı 11 puana yakın artışla %77.2 seviyesinde gerçekleşti. ARDYZ 2020 yılında %121 büyümüştü. 2021 yılına geçen yılın büyüme hızından daha yüksek bir hızda başlamış olması pozitif. Büyüme beklentilerimle uyumlu.

ARDYZ Dolar bazında Satış Gelirlerindeki Büyüme Seyri, mn $

Faaliyet Giderlerindeki Artış Dikkat Çekici Ancak Ciroya Katkısı Var

Sonuçlarda dikkat çeken en önem nokta 11.7 milyon TL seviyesinde oluşan ve geçen yıl aynı döneme göre %540 artan faaliyet giderleri. Bu rakam geçen yıl 1.çeyrekte 1.8 milyon TL seviyesindeydi. 11.7 milyon TL’nin 9.7 milyon TL’lik kısmı danışmanlık gideri olarak yazılmış. Yazılım ve kod yazdırma maliyetleri olabileceğini düşünüyorum. ARDYZ’yi incelediğimde faaliyet giderlerinde 4Ç20’de böyle bir yükseliş görülüyor. Bu kalemdeki yüksek seyir bu çeyrekte de sürdü. Bakıldığında bu kalemdeki yükseklik ciroya katkı sağlamış gözüküyor. Başka deyişle harcama yapılmış ama bu harcama ciro olarak fazlasıyla geri dönmüş. Faaliyet giderlerindeki yüksek seyrin dönemsel mi olduğunu yoksa bundan sonra böyle yüksek faaliyet giderleri görmeye devam edecek miyiz merak ediyorum. Ancak ciroya yansıdığı sürece sorun yok.

FAVÖK %83 artışla 16 milyon TL olurken, FAVÖK marjı yıllık 14 puan düşüşle %49 seviyesinde gerçekleşti. FAVÖK’teki yükselişte cirodaki büyüme etkili olurken, faaliyet giderlerindeki artış baskı yaptı.  

ARDYZ’nin Mart sonu itibari ile 18.4 milyon TL net nakdi bulunuyor. Cari oran 6.2x ve likidite oranı 5.9x gibi yüksek seviyelerde. Nakit zengini şirket.

SPK’dan onay bekleniyor

16 Mart 2021 tarihinde Şirket’in %25.61 hissesinin kurumsal yatırımcılara satışı için SPK’ya başvuru yapıldı. Ancak henüz SPK’dan onay gelmedi. Önümüzdeki haftalarda onay gelmesini beklenebilir. Satışla birlikte hissenin borsadaki fiyatlamasının daha rahatlamasını bekliyorum. Hatırlatmak gerekirse 15 Şubat tarihinde Goldman Sachs ARDYZ’nin %5.86 hissesini 60.33TL2den almıştı.

Şirket’in Faaliyet raporunu okumalısınız. Projeleri hakkında uzun detaylı bilgiler veriyor. Tıklayın.

Genel Düşüncem

Bu sonuçlar Şirket için büyüme beklentilerini destekliyor. Yönetim Kurulu Başkanı Arda Ödemiş 5 Nisan 2021 tarihinde BloombergHT ekranındaki yayınında, 2021 yılında en az 2020 yılındaki büyüme oranını yakalamayı hedeflediklerini belirtirken, mevcut projelerin satışlarının devam ettiğini ve yeni projeler ile yeni ihalelerin ciroya katkı sağlayacağını belirtti. Ciro konusunda net bir tahmin yapmanın zor olduğunu, bazen yeni bir ürün yada alınan bir ihalenin beklentilerden çok daha yüksek bir ciroyu getirebileceğini ifade etti. Şirket’in şu anda ihracat geliri bulunmazken, yurtdışında yeni girişimlerinin olacağını da belirtiyor. Şirket ayrıca digital bankacılık, ödeme sistemleri gibi finansal teknoloji alanlarına da hazırlık yapıyor. Yayının linkini veriyorum. İzlemenizi tavsiye ederim.   (https://www.youtube.com/watch?v=uJW8ecQqGso)

ARDYZ için 2021 yılında ciroda %130 artışla 287 milyon TL beklentim bulunuyor. Net kar beklentim 129 milyon TL seviyesinde. Şirket için 12 aylık dönemi kapsayan 84TL hedefimi koruyorum. Borsa fiyatı olan 59.25TL’ye göre %42 yükseliş potansiyeli bulunuyor. Açıklanacak finansal sonuçlara göre revizyonlar yukarı ya da aşağı yönlü olabilir.

ARDYZ Özet Gelir Tablosu, mn TL

TKNSA 2021/03 Analizimi okuyabilirsiniz.

YKSLN 2021/03 Analizimi okuyabilirsiniz.

TOASO 2021/03 Analizimi okuyabilirsiniz.

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

“ARDYZ ARD Yazılım 2021/03 Analizi” için 5 yanıt

  1. Teşekkür ederim çok sade açıklayıcı net cümlelerle kurulmuş bir analiz Di. Emeğinize sağlık

  2. Tuncay bey, değerli yorumlarınız teşekkürler.
    Dipnotları inceledigimde grup şirketleriyle yapilan mal ve hizmet alım satımları detayinda “15.200.000 tl lik alım işlemi geliştirme giderleri üzerinde aktiflestirilmiştir.” notu var.

    Rakam tutmuyor ama danışmanlık giderinin bu işlemlerle ilgisi olabilir mi?

    Saygılar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir