THYAO 2021/03 Analizi

Net Kar Geldi

Türk Hava Yolları (THYAO) 1Ç21’de beklentilerin aksine 438 milyon TL net kar açıkladı. Beklentiler 285 milyon TL zarar açıklayacağı yönündeydi. Net karda Maliyetlerdeki düşüş etkisiyle brüt kar marjındaki 7.5 puanlık yükseliş, devlet teşvik gelirleri, kredi hibe gelirleri ve kur farkı gelirleri etkili oldu.

masanotları

Kargo Gücünü Korudu

Satış gelirleri %13.6 düşüşle 13.252 milyon TL ile beklentilerin bir miktar altında gerçekleşti. Yolcu gelirleri %45 düşüşle 6.652 milyon TL olurken, Kargo gelirleri güçlü seyrini korudu ve %113 artışla 6.077 milyon TL oldu. Yurtiçi gelirler %35 düşüşle 873 milyon TL, yurtdışı gelirler ise %12 düşüşle 11.856 milyon TL oldu. Bu dönemde yolcu sayısı %52 azaldı ve 6.4 milyon kişi oldu. Uzak Doğu ve ABD tarafındaki gelirler satış içindeki ağırlığını ve gücünü korumuş görünüyor. Ortadoğu ve Avrupa genelde zayıf kaldı.

Maliyetlerdeki Düşüş Net Karı Destekledi

Akaryakıt ve Personel giderlerindeki azalmanın ağırlığı ile maliyetlerde %20 gerileme oluştu. Bu durum Brüt Kar Marjının 7.5 puan yükselişle %2.09’dan %9.62 seviyesine yükselmesini sağlamış görünüyor.

FAVÖK 2.566 milyon TL ile %295 artış gösterirken piyasa beklentilerinin bir miktar altında kaldı. FAVÖK artışında ılımlı oluşan Esas Faaliyet Zararı ve Amortisman giderleri etkili oldu. Ayrıca geçen yılın baz etkisi önemli faktör oldu. FAVÖK Marjı %19.36 ile yıllık 15 puan yükseldi, son çeyreğe göre ise 8.5 puan düştü. Şirket FAVÖK Marjının normal seviyelerine gerilediğini ifade ediyor. Geçen yıl son çeyrekte FAVÖK Marjı %28 seviyesinde oluşmuştu ve normal seviyenin çok üstündeydi.

Esas Faaliyet zararı 520 milyon TL olurken, maliyetlerdeki düşüş ve faaliyet giderlerindeki gerileme destek sağladı.

THYAO bu dönemde finansal faaliyetlerden kaynaklanan kur farkı etkisi ile 314 milyon TL net finansal gelir yazdı. 347 milyon TL seviyesindeki Devlet Teşvik Gelirleri ve 250 milyon TL’yi bulan Sigorta Tazminat geliri ile hibe kredi gelirleri Şirket’in bu dönemde net kar açıklamasını sağladı.

Net borç / Favök 3 çeyrektir Geriliyor ancak Halen Yüksek

THYAO’nun Mart sonu itibari ile 118 milyar TL net borcu bulunuyor. Net borç / Favök oranı 11.6x seviyesinde bulunuyor. Bu oran çok yüksek. Ancak ilerleyen dönemde uçuşların normale dönmesi ile birlikte FAVÖK’te beklenen artışın etkisiyle 2022’de 5-6x seviyelerine gerilemesi beklenebilir. Net Borç / Favök son üç çeyrektir geriliyor. Cari oran 0.65x ile düşük seviyede. Borçluluk ve kısa vadeli işletme sermayesi ihtiyacı açısından iyi bir dönem geçirmediği söylenebilir.

THYAO Net Borç / Favök Seyri

Şirket 2022 yılında havacılık sektörünün yeniden büyümeye başlamasını bekliyor. Aşılamaların giderek artması, vaka sayılarındaki düşüşün belirgin bir durum alması dünya havacılık sektörünün normale dönmesi için önemli olacak. Ancak genel olarak havacılık için en kötünün geçen yıl görüldüğünü bundan sonra yavaş da olsa toparlanmaların başlayacağını söylemek mümkün. Tabi yeni bir tehdit oluşmaz ise.

Şirket’in 1Ç21 Sunumunu inceleyebilirsiniz. Tıklayın.

Faaliyet Raporunu okumalısınız. Tıklayın.

Genel Düşüncem

Genel olarak THYAO için en kötünün geride kaldığını söylemek mümkün. İlerleyen çeyreklerde baz etkisi ile birlikte daha iyi bilançolar görmeye başlayabiliriz. Turizm sezonunun başlaması ile yurtiçi gelirlerde kıpırdanma olurken yurtdışı gelirlerde canlılık oluşabilir. THYAO için 2022-2023 gibi uzun vadeli fiyat beklentisini 17TL olarak sürdürebilirim. (Normal şartlarda 2019 yılındaki projeksiyonlarda THYAO için belirlediğimiz İNA hedefi, 10 yıllık projeksiyon dönemini kapsayan). Ancak hissedeki toparlanmanın zamana ihtiyacı bulunuyor.

Daha kötü gelişmeler olmaz ise 10TL seviyeleri THYAO için en kötünün yansıtıldığı nokta gibi görünüyor. Teknik olarak 12 seviyesindeki 50-haftalık ortalamasının üzerinde kaldığı sürece pozitif görünüm korunacaktır. 13.70 direnci önemli olurken bu seviyenin aşılması ile 15 seviyeleri görülebilir.

THYAO Özet Gelir Tablosu, mn TL

ARDYZ 2021/03 Analizimi okuyabilirsiniz.

Çocuğunuza borsa Hesabı açın isimli makalemi okuyabilirsiniz.

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

“THYAO 2021/03 Analizi” için bir yanıt

  1. Emeklerinize sonsuz teşekkürler Allah yeni başlagıcınızın Umduğunuzdan çok çokdaha mükemmel olmasını Allahtan niyaz ediyorum Allah sizi ailenize ve sevdiklerinize bağışlasın Saygılarımla Erkan Günen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir