Borsa Haftalık Piyasa Beklentisi 2/5/21

Geçen hafta Borsa endeksi olumlu bir kapanış sergiledi. 1394 seviyesindeki 22-günlük ortalama seviyesinin üzerinde bir kapanış sağlayarak önümüzdeki hafta için iyi bir sinyal verdi diyebiliriz. Ancak aynı şeyi Dolar kuru için söylemek zor. Dolar geçen hafta sürpriz bir şekilde 8.13 seviyelerine gerilerken, ardından haftayı 8.28 seviyelerinde kapadı. Dolar kurundaki yukarı eğim kendini iyice hissettiriyor. Cari açık Şubat ayında beklentilerin üzerinde 2 milyar 610 milyon $ olurken, yıllıklandırılmış cari açık 37.8 milyar $ ile son 30 ayın en yüksek seviyesinde oluştu. Turizm gelirlerine yönelik beklentilerin azalması ile cari açığın ilerleyen aylarda TL üzerinde baskı oluşturması muhtemel görünüyor. Bu dolar kurundaki yukarı hareketin devam edeceği beklentisini güçlendiriyor. Bu bakımdan TL tarafında çok güçlü bir görünüm mevcut değil.

masanotları borsa

Enflasyon ve TCMB Faiz Kararı Bekleniyor

Pazartesi günü Nisan ayı TÜFE verilerini alacağız. Beklentiler aylık %1.8 seviyesinde olurken, yıllık TÜFE’nin %16.19’dan %17.30’a yükselmesi bekleniyor. Diğer yandan gıda fiyatlarındaki artış ve kurdaki yükselişin birikimli etkileri ile ilerleyen aylarda enflasyonun yükselmesini sürdürmesi beklentiler içinde. TCMB Başkanı geçen hafta gerçekleştirdiği enflasyon raporunda nisan ayından itibaren enflasyonun düşmeye başlamasını beklediklerini belirtti. Ancak bu görüş piyasa ekonomistleri tarafından fazla destek görmedi. Ekonomistler enflasyondaki yukarı eğimin TCMB’nin beklediğinden daha uzun sürebileceğini belirtiyorlar. Ve tam da bu noktada cevaplanması gereken sorunun cevabı TCMB Başkanından gelmiyor. Enflasyon politika faizi olan %19’a yaklaştığında faiz artırımı yapacak mısınız sorusunun cevabını veremiyor. Verilen cevap %19 faiz uzunca süre devam edecek. Açıkçası para politikası konusunda ben ikna olmuyorum. Piyasanın da ikna olmadığını görüyorum. Ayrıca beklenenden önce ve zamansız faiz indirimi olacağı endişesi piyasa oyuncuları arasında hâkim. Hal böyle olunca dolar kurunda gevşeme beklemek biraz zor. Buna birde zayıf TCMB rezervleri eklenince TL oldukça savunmasız kalıyor. TL’nin seyri Borsa içinde önemli olabilir. Perşembe günü TCMB’nin faizlerde değişiklik yapması beklenmiyor. Her zaman olduğu gibi açıklama metni ve mesajlar önemli olacak.

HALKBANK Davası Bekleniyor

Davanın bir sonraki duruşmasının 3 Mayısta yapılması bekleniyor. Ancak Halkbank, türkie ile eşdeğer dokunulmazlığa sahip olduğu gerekçesiyle davanın düşürülmesi için Temyiz mahkemesine başvurdu. Temyiz mahkemesinden henüz karar çıkmış değil. Kararın dava gününe kadar çıkmaması durumunda duruşmanın ertelenmesi ihtimali bulunuyor. Erteleme kararı gelirse banka hissesi üzerinde geçici bir rahatlama görülebilir ve bu durum endeksteki toparlanmaya destek olabilir.

ABD Tarımdışı İstihdam, PMI Verileri ve BoE Faiz Kararı

Dış piyasalarda ise Çin ve Japonya haftanın ilk üç günü tatil olurken, İngiltere piyasaları Pazartesi günü kapalı olacak. Önümüzdeki hafta Avrupa ve ABD Nisan ayı PMI verileri izlenecek. Perşembe günü İngiltere Merkez Bankası faiz kararı açıklanacak. Bir değişiklik beklenmiyor. Aynı gün Euro bölgesi perakende satışlar verisi önemli olabilir. Cuma günü ise ABD Tarımdışı istihdam verisi takip edilecek. Yine Cuma günü ECB Başkanı Lagarde’ın konuşması alınacak. EURUSD paritesini etkileyecek önemli veriler olduğu söylenebilir.

Borsa

Borsa endeksi 1394 seviyesindeki 22-günlük ortalaması üzerinde bir kapanış sağladı ancak anlamlı derecede üzerinde olduğu söylenemez. Endekste 1394 üzerinde tutunma sağlanırsa ilerleyen günlerde 1420 direnci test edilebilir. Bu seviyenin üzerinde 1447 seviyesindeki 50-günlük ortalama direnci bulunuyor. Ancak kısa vadede endeksin 50-günlük ortalaması üzerine yükselmesini beklemiyorum.

1394 üzerine yerleşen bir Borsa endeksinde pozisyonlar artırılabilir. İlave yeni alımlar için daha sağlıklı bir ortam oluşabilir. Ancak endekste yukarı hızlı hareketlerde 1440 ve üzeri seviyeler olması durumunda kar satışları görebiliriz. Buna karşın Borsa endeksinin 1394 seviyesi üzerine tutunamaması durumunda ise kar satışları yine etkisini gösterebilir. Genel resimde 1300 seviyesi endeks için şimdilik dip noktası gibi görünüyor.

Açıklanan bilançolarla hisse bazlı hareketler ön plana çıkabilir. Sanayi şirketlerinde güçlü bilançoların gelmesi endeks üzerinde olumlu etki yapıyor.

Ons Altın

Ons Altın yükselişin ardından 1758 seviyesindeki 50-günlük ortalamasına geri çekilme yapıyor. göstergeler güçlü. Başka deyişle 1758 seviyesine yakın noktalardan alım denenebilir. Bu seviye üzerinde kaldığı sürece Ons altında yukarı hareket devam edecek görünüyor. Forex piyasaları ile ilgilenen ve bilgi almak isteyenler tuncay@tuncaytursucu.com adresine mail gönderebilir.

TURSG Analizimi okuyabilirsiniz.

ARCLK analizimi okuyabilirsiniz.

Youtube Kanalıma Abone olmayı unutmayın.

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

“Borsa Haftalık Piyasa Beklentisi 2/5/21” için 7 yanıt

  1. Hocam Merhaba
    Yeni iş hayatınız da önce sağlık, sonra başarılarının devamını dilerim.
    İstihramım endex 1300 üstünde ve altında bölünmüş HEKTS için makul alım noktasını merak ediyorum. Teşekkür ederim

  2. Farklı bir yorum,analiz ifade yönteminizi beğeniyor ve faydalanıyorum teşekkür eder devamını dilerim.

  3. Selamlar abi uzun zamandır takip ediyorum. İntegral yatırımla ayrılmıssınız hayırlısı olsun. Bence kafa olarak biraz rahatlamıssınızdır. Başarılar diliyorum. Desteklerinizi bizlerden esirgemeyin yorumlarınız bizim icin cok değerli iyi günler..

  4. Abicim Seninle Çok tanışmak İsteyen 2 Arkadaşız. Seni çok severek değer vererek izliyoruz.İnstagramVe youtube kanalından da seni takip ediyoruz.Seninle görüşmek istiyoruz

    1. sitedeki iletişim mailinde irtibat kurabilirsiniz. Kişisel tanışma yapamıyorum maalesef pandemi şartları.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir