TURSG Türkiye Sigorta 2021/03 Analizi

Türkiye Sigorta (TURSG) 1Ç21 ‘de yıllık %5 artışla 335.3 milyon TL net kar açıkladı. Teknik Gelir dengesindeki %2’lik gerileme net kardaki artış hızını baskılarken, yatırım gelirleri kalemi, faaliyet giderlerinin geçen yıla göre daha az gerçekleşmesi net karı desteklemiş.

masanotları

Büyüme Hızlanıyor

Benim TURSG için ön planda izlediğim kalem prim üretimi. Şirket prim üretimi geçen yıla aynı döneme göre %39 artış göstermiş. Hatırlasanız 2020 de prim üretimi %25 artış hızına sahipti. Bu tarafta hızlanma var. Bunu görmek istiyordum ve olumlu karşılıyorum. TURSG 1Ç21’de 3.258 milyon TL primi gerçekleştirdi ve %15.21 Pazar payı ile sektörde lider konumda bulunuyor.

Bu büyüme olurken, Şirket’in bazı noktalardan feragat ettiğini söylemek mümkün. Ödenen hasarlarda %43 artış var. Prim üretim hızından daha fazla bir artış. Bakıldığında Hava Araçları ve Yangın Doğal Afetler segmentlerinde hasar ödemeleri artmış.

TURSG Prim Üretimi: Kaynak: TURSG Faaliyet Raporu

Büyümenin Faturası Teknik Karlılık mı?

Teknik Kar Dengesinde ise %2 daralma olmuş. Teknik gelirlerde en büyük paya sahip Kaza ve Sağlık branşlarında daralma yaşamış. Kara araçları branşında ise büyüme göstermiş. Şirket’in faaliyet raporunda ayrıntılı yorumlar bulunmuyor. Pandemi etkileri, agresif fiyatlama politikaları etkili olmuş olabilir.

Bilançoda dikkatimi çeken en önemli ayrıntı Alım Satım amaçlı finansal varlıklar kalemindeki agresif artış. 2020 yılı sonunda 149 milyon TL olan bu kalem, Mart itibari ile 814 milyon TL seviyesinde bulunuyor. Bu varlıklar özel sektör tahvillerinden oluşuyor. Buna göre Şirket dbu dönemde 112 milyon TL net yatırım geliri sağlamış durumda. Ayrıca Türkiye Emeklilik ve Hayat A.Ş. şirketinden 47.7 milyon TL temettü geliri elde edilmiş.

Faaliyet Raporunu okumalısınız. Tıklayın.

TURSG Başlıca Göstergeler. Kaynak: TURSG Faaliyet Raporu

Genel Düşüncem

Genel olarak TURSG prim üretimi %39 büyütmüş. Ancak karşılığında karlılıktan biraz feragat etmiş gibi geldi bana. Ancak büyüme dönemlerinde ve pazar kapma süreçlerinde bunları normal karşılıyorum. Özkaynaklar %12, Toplam bilanço büyüklüğü %14 büyüdü.

Bu sonuçlarla TURSG 4.9x f/k ile işlem görüyor. Sektörde neredeyse en düşük f/k çarpanına sahip. Pd/dd çarpanı ise 1.7x seviyesinde. Anadolu Sigortadan sonar en düşük çarpan. Prim üretimi / piyasa değeri çapranına göre ise 2x seviyesi ile AKGRT ve ANSGR ‘nin, sırasıyla 1.5x ve 1.4x, üzerinde bulunuyor. TURSG’nin büyümesi devam ettiği sürece bu rasyonunda düşmeye başlayacağını bekliyorum. Geleceğe yönelik pozitif beklentimi koruyorum. Bir hedef değerde bulunamıyorum.

Kısa vadede ise teknik olarak  bakarsak güçsüz bir görünüme sahip. 5.80 seviyesindeki 22-günlük ortalamasının üzerine yerleşirse, 6.05 seviyesindeki 50-günlük ortalaması test edilebilir. Hisse 50-günlük ortalamasının üzerine yerleşmeyi başarırsa uzun soluklu bir yükseliş trendinden söz edebiliriz.

TKNSA 2021/03 Analizimi okuyabilirsiniz.

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

“TURSG Türkiye Sigorta 2021/03 Analizi” için 4 yanıt

 1. Tuncay Bey
  Merhaba
  Daha önceki yorumlarınızda tursg için uzun vadede 10 TL gibi bir hedef fiyat
  belirlemiştiniz.Bende buna istinaden yüklü miktarda tursg aldım.Bu görüşünüzü hâlâ koruyup korumadıgınızı
  öğrene bilirmiyim.
  Beni aydınlatırsan sevinirim
  Teşekkürler
  Saygılarımla
  Mustafa Cesur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir