EGSER 2022/06 Bilanço Analizive Değerleme

Ege Seramik (EGSER) 2Ç22’de 170 mn TL net kar açıkladı. Şirket’in net karı geçen yıl aynı döneme göre %235 ve önceki çeyreğe göre %56 artış sağladı. Kardaki artışta en büyük etken yüksek ciro büyümesi olurken ve geçen yıla kıyasla daha düşük vergi oranı açıklaması etkili olmuş görünüyor. Bu sonuçla birlikte Şirket yılın ilk yarısını %198 artışla 279.4 milyon TL net kar ile tamamladı. Net kar marjı %25 oldu.

masanotları borsa

Yükselen Enerji Maliyetlerine Rağmen Karlılık Korundu

EGSER genel olarak başarılı operasyonel sonuçlar açıkladı diyebiliriz. Yayınlanan faaliyet raporunda enerji giderlerinin maliyetlerin %50’sine kadar ulaşan bir sektör olduğu ve artan doğalgaz fiyatları ve TL’deki değer kaybının maliyet baskısını arttırdığını ifade ediyor. Buna rağmen, 6 aylık sonuçlarda kar marjlarında hemen hemen geçen yılki seviyeler korunmuş durumda. Brüt kar marjı 2 puan düşerek %33.8 olurken, FAVÖK Marjının yatay kalarak %26 seviyesini koruması bunu gösteriyor. Burada şirketin disiplinli bir gider yönetimi gerçekleştirmesi, katma değeri yüksek ürünlerinin bulunması önemli bir faktör. Ayrıca artan maliyetler fiyatlara yansıtılabilmiş. Kısacası bu süreç iyi yönetilmiş.

Yine yılın ilk yarısında satış gelirleri %161 büyüme kaydederek 1.115 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. Yıllıklandırılmış dolar bazındaki satış ise 140 milyon $’a ulaştı. 2021 yılında 119 milyon $ ciro elde edilmişti. Şirket faaliyet raporunda Türkiye’nin seramik kaplama malzeme ihracatının yılın ilk yarısında miktarsal olarak %7.4 azalmasına karşın, ABD doları bazında %29 artış kaydettiğini belirtiyor. Ege Seramik’in cirosundaki gelişimi bu açıklama destekliyor.

EGSER Dolar bazında satış

EGSER aynı dönemde %158 büyüme ile 288 milyon TL FAVÖK elde ederken, FAVÖK Marjı hemen hemen yatay kalarak %26 seviyesini korudu. Şirket 2021 yılından bu yana bu seviyedeki FAVÖK Marjını koruyor.

EGSER FAVÖK Marjı

EGSER yılın ilk yarısında üretimi miktarsal olarak %5.15 geriledi ve 9.5 milyon metrekare oldu. Satışlar ise miktarsal bazda %1.32 azaldı ve 6.5 milyon metrekare oldu. Satışların %64.25’i ihraç edildi ve 45.8 milyon $ ihracat geliri elde edildi. Toplam 52 ülkeye ihracat gerçekleşti. ABD, İsrail, Kanada ve İngiltere toplam ihracatın %81’ini oluşturdu.

Güçlü Nakit Akışları

Haziran itibari ile Şirket’in 6 milyon TL net nakdi bulunuyor. Nakit zengini olarak bilinen EGSER’de bu rakam 2021 yılında 181 milyon TL seviyesindeydi. Bu zorlu dönemde nakitlerini kullandığını görmekteyiz. Şirket’in nakit akışları oldukça güçlü ve istikrarlı seyrediyor. Yılın ilk yarısında işletme faaliyetlerinden 107 milyon TL nakit elde etti. Modernizasyon yatırımlarına devam etti ve 121 milyon TL yatırım gerçekleştirdi. Ayrıca bu dönemde yatırımcılarına 197 milyon TL nakit temettü ödemesi gerçekleştirdi. Buna karşılık 116 milyon TL borçlanmaya gitmek durumunda kaldı. Nakit değerlerindeki azalma bunun bir sonucu. Cari oran 1.57x ve likidite oranı 1.12x ile oldukça ideal seviyelerde. Borç çevirme rasyoları son 2 yıldır düşüyor ancak mevcut seviyeleri bile oldukça güçlü. Şirket için borç sorunundan bahsedemeyiz.

EGSER Değerlendirme

Şirket faaliyet raporunda Avrupa Birliği Komisyonu tarafından yürütülen, Türkiye’nin de içinde yer aldığı anti damping soruşturmasının, Türkiye aleyhine sonuçlanması durumunda, Türkiye’de üretim yapan firmalardan ithalat yapan Avrupa pazarında faaliyet gösteren müşterilerin, ilave vergiler ödemesi gündeme gelebileceğini belirtiyor. Böyle bir riske işaret ediyor. Bunu akılda tutmak lazım.

Bu riski dışarıda tutarsak EGSER 2022 yılını 2.5 milyar TL ciroya yakın seviyelerde kapatacak görünüyor. Yüksek sezonun 3.çeyrekte devam ettiği raporda belirtilmiş. Buna göre yaklaşık 619 milyon TL net kar getirebileceğini bekliyorum. Bu kar rakamı mevcut 5.1x olan f/k oranını 3.7x seviyesine düşürüyor. Diğer yandan EGSER 3.31x pd/dd ile son zamanların en yüksek oranından işlem görmekte. Ancak mevcut %79 Özsermaye karlılığına göre bu oranın hala iskontolu olduğunu düşünüyorum. EGSER için beklediğim bu net kar rakamına mevcut 5.1x f/k oranını uyguladığınızda 41TL fiyata ulaşıyorsunuz. Bu mevcut borsa kapanışına göre %34 yükseliş potansiyelini gösteriyor. Piyasa ileride daha yüksek f/k çarpanı ödemeye razı gelirse fiyat daha yüksek olabilir. Antidamping soruşturması sonucunda yüksek veri cezası gelmesi bu hesaplamaları bozacaktır. Bunu da unutmamak lazım.

Ayrıca EGSER bir temettü şirketi. Son 10 yılda 9 kez temettü ödedi. 619 milyon TL kar elde etmesi durumunda bunun %50’sini (son 10 yılın ortalama dağıtım oranı) temettü verirse hisse başı 4.13TL brüt temettü anlamına gelir. Mevcut 30.54 fiyata göre %13.5 temettü verimine karşılık gelmektedir.

EGSER Özet Gelir Tablosu

Çocuğunuza Borsa Hesabı Açın yazımı okuyunuz.

HEKTS Analizimi okuyabilirsiniz.

Kendinizi Eğitin. Borfin eğitimlerim hakkında bilgi alabilirsiniz. Görselleri tıklayın.

İleri Temel analiz ve Değerleme Eğitimi
Borsa ve Temel analiz – Borsaya yeni girecek veya en fazla 3 yıldır Borsada olanlar için
VIOP ile Borsa Performansını Arttırma – özellikle bugünler için Önemli
borfin
Teknik Analiz Eğitimi – Herkes İçin

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

“EGSER 2022/06 Bilanço Analizive Değerleme” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir