Borsa Dolar Haftalık Yorum 15/11/20

Yurtiçi piyasalar önceki hafta yeni TCMB Başkanı’nın atanması ve Hazine ve Maliye Bakanı’nın istifasından sonra ciddi bir fiyatlamaya girdi. TCMB ve Bakanlık’ın kamuoyu duyuruları piyasalar tarafından rasyonel politikalara dönüş olarak algılanırken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın TL’nin cazibesinin arttırılması, kurumların güvenin kazandırılması ve ülke risk priminin düşürülmesinin öncelikli amaçları olduğu yönündeki açıklamalar piyasalardaki bu algıyı güçlendirdi. Piyasalar bu açıklamaları para politikası ve ekonomi yönetiminde Ortodoks politikalara dönüş olarak algıladı ve beklentileri agresif şekilde fiyatlamaya başladı. Borsa endeksi geçen hafta %8.3 yükseldi, Dolar kuru %10.1 geriledi. Alımların başı çektiği Banka Endeksinde ise yükseliş %22.6 oldu. Gösterge tahvil faizi %15.48 seviyelerinden %14 seviyesinin altına geriledi. Uzun zamandır 500 seviyesinin üzerinde olan CDS risk primimiz ise 400 puanın altına geriledi. Küresel piyasalardaki pozitif hava yurtiçi piyasalara destek verdi.

masanotları

Küresel piyasalarda Aşı İyimserliği

İçeride bunlar yaşanırken dünya piyasalarında aynı zamanda pozitif seyirler izledik. Pfizer-Biontech firmasının geliştirdikleri Covid-19 aşısının %90-92 başarılı olduğu ve yılsonuna kadar 50 milyon aşının üretilebileceği, 2021 yılında ise 1 milyar 200 bin kişinin aşılanabileceğini açıklaması küresel piyasalarda pozitif algılandı. Seçim havasından çıkmaya çalışan ABD borsalarında S&P endeksi %2.1, Dow Jones %4 yükselirken, teknoloji ağırlıklı Nasdaq borsası %0.55 geriledi. Almanya DAX endeksi %4.8 yükselirken, Euronext 100 endeksi %6.7 değer kazandı.

Aşı haberi aynı zamanda emtialar için de etkili oldu. Brent petrol %7.5 yükseliş kaydederken, çelik fiyatları %5.4 artış kaydetti. Ons Altın ise aşı haberi ile birlikte haftalık %3.2 geriledi. Gümüş’ün değer kaybı haftalık %3.5 oldu. Ülke liderlerinden aşının etkisinin hemen olmayacağı ve ekonomilerdeki Covid-19 etkisinin bir süre daha ciddi şekilde devam edeceğine yönelik açıklamaları petrol fiyatlarındaki yükselişi sınırlı bir şekilde baskılarken, Ons Altın’da ki düşüşün devamını bir miktar engelledi.

19 Kasım TCMB Toplantısı TL Varlıklar İçin Kritik

Yurtiçi piyasalar için en önemli gündem 19 Kasım Perşembe günü yapılacak TCMB PPK toplantısı olacak. Piyasalar bir haftadır bu günü fiyatlıyor demek yanlış olmaz. Yapılan anketlerde piyasa ekonomistlerinin beklentileri 400-500 baz puan arasında bir faiz artırımı olacağı yönünde bulunuyor. Bununla birlikte 300 baz puan bekleyenler olduğu gibi Morgan Stanley’in 175 baz puanlık beklentisi de mevcut. TCMB Beklenti anketinde yılsonu enflasyon beklentisi %12.47 seviyesinde bulunuyor. TCMB’nin son durumda ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti ise %14.46 seviyesine gelmiş durumda. Bilindiği gibi TCMB politika faizi (haftalık repo) %10.25 seviyesinde.

Piyasalarda fiyatlanan sadece faiz artırımı değil. Aynı zamanda faiz politikasında sadeleşmenin ilanı da bulunuyor. Perşembe günü için beklentimiz 425 baz puanlık bir faiz artırımı, sadeleşmenin ilanı ve TCMB’nin gerekirse faiz artırımına devam edeceğinin mesajının net şekilde verilmesi yönünde. Bununla birlikte kolektif olarak BDDK’dan ve Maliye Bakanlığı’ndan da açıklamaların gelmesini ümit ediyoruz.

Borsa ve Dolar

TCMB’nin beklentileri karşılaması durumunda, sonrasında verilecek mesajlarında etkisiyle piyasalardaki pozitif algı devam edebilir. Kısa vadede kar realizasyonları gelse de ilerleyen süreçte Borsa endeksinde başta banka hisseleri olmak üzere alımlar sürebilir. Teknik olarak 1365 seviyesinde yükselen kanal direnci bulunurken, 1340-1350 seviyelerinde ise dolar bazında direnci bulunuyor. Kar satışları gelmesi durumunda 1245 desteği izlenecek. Daha aşağıda ise 1222 desteği bulunuyor. Dolar kurunda ise 7.85 seviyesindeki 50-günlük ortalama altındaki seyir korunabilir ve ilerleyen süreçte 7.43 seviyesindeki 22-haftalık ortalama desteğine doğru düşüş devam edebilir. Bu senaryoda Piyasanın genel algısı pozitif kalmaya devam edecektir.

Beklentilerin altında kalan 300 baz puan gibi bir faiz artırımı ise piyasalarda kar satışlarının etkili olmasına neden olabilir. Bu durumda ardından yapılacak açıklamalar ve verilecek mesajlar önemli olacak. TCMB’nin fonlama maliyeti 425 baz puan yukarıda iken neden daha düşük bir faiz artırımı yaptığını piyasalara iyi anlatması ve ikna etmesi gerekecek. Bu durumda Borsa endeksinde 1245 desteği ciddi şekilde test edilebilir ve bu seviyenin altına sarkması durumunda ise satışlar artabilir. Daha aşağıda 1222 ve 1200 destekleri takip edilecek. Dolar kurunda ise 7.85 seviyesindeki 50-günlük ortalamaya tekrar tepki yükselişi görebiliriz. Bu seviyenin üzerine yerleşmesi durumunda ise 8.10 seviyesindeki 22-günlük ortalamaya doğru yükseliş oluşabilir. Bu senaryoda piyasaların geçen haftaki morali ve iştahı zayıflayabilir.

TCMB’nin pas geçme ihtimali olmadığını düşünüyoruz. Böyle bir senaryo piyasalar için en kötü senaryo olacaktır.

Haftalık Ekonomik Takvim için tıklayınız.

ÇOCUĞUNUZA BORSA HESABI AÇIN yazım ilginizi çekebilir. 

Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

“Borsa Dolar Haftalık Yorum 15/11/20” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir