Borsa Dolar Haftalık Beklentiler 22/11/20

Yurtiçi piyasalarda, hem borsa hem TL piyasalarında, iç gelişmelerin daha baskın olduğu ve dış gelişmelerin bir miktar ikinci planda kaldığı bir haftayı geride bıraktık. Geçen haftanın en önemli gelişmesi TCMB’nin piyasa beklentilerine paralel olarak politika faizini 475 baz puan arttırması ve sadeleştirmeyi ilan etmesi oldu. Piyasalar tarafından atılan bu adımın memnuniyetle karşılandığını izledik. Diğer önemli gelişmeler ise Hazine ve Maliye Bakanlığından TCMB’ye destek verici, enflasyonu ön plana çıkaran ve uyumlu politikaların olacağını işaret eden açıklamalardı. Kurumlardan bu şekilde açıklamaların gelmesi olumlu karşılandı. Bir diğer önemli gelişme ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın söylemleri özellikle haftanın son günü yönümüzün Avrupa olduğuna yönelik açıklamalar ve ABD ilişkileri ile ilgili mesajlar oldu. Ayrıca hukuk, ekonomi gibi alanlarda önemli reformların yapılacağını işaret etti. Son on beş gün içerisinde Türk ekonomi politikalarında rasyonel adımlara ve Ortodoks uygulamalara dönüş mesajları aldık. Piyasalarda bu gelişmelerin net bir şekilde fiyatlandığını gördük ve piyasaların yeni kararlara şimdiden kredi açtığını söylemek mümkün. Piyasalardaki bu olumlu havanın ilerleyen süreçte devam edebileceğini düşünüyoruz. Sonrasında piyasalar uygulamalara bakmaya başlayacaktır.

masanotları borsa

Borsa ve TL’deki Olumlu Havanın İlerleyen Süreçte Devam Etmesini Bekliyoruz

Buna paralel Borsa BIST100 endeksi haftayı %2.53 yükseliş ile kapatırken, Bankacılık Endeksi XBANK’ın getirisi %3.11 oldu. Piyasalar asıl fiyatlamayı önceki hafta yapmıştı. Endeks’in önceki hafta %8.3 ve Bankacılık endeksinin %22.6 yükseldiğini hatırlamakta fayda var. Bu sert yükselişlere rağmen geçen haftaki performans piyasada boğaların halen güçlü ve iştahlı olduğunu gösteriyor. Geçen hafta Dolar kuru %0.3 gibi sınırlı bir düşüş gösterdi. Dolar hafta içerisinde 7.5160 seviyesine kadar gerilemesinin ardından gelen alımlarla haftalık 7.63 seviyelerinde tamamladı. Düşüşü fırsat olarak gören kurumlardan borç ödemesi için yapılan alımlar, kamu bankalarının açık pozisyonlarını kapamak için alıma yönelmeleri ve toplumda hala dolar alma alışkanlığının devam etmesi kurda yaşanan tepki yükselişinin nedenlerini oluşturuyor. Ancak mevcut iklim bozulmadığı sürece TL’deki güçlenmenin yavaş da olsa devam edebileceğini ve dolar kurunun 7.00 seviyelerine doğru yakınsayacağını bekliyoruz. Borsa endeksindeki yükselişin ise başta banka hisseleri olmak üzere devam etmesi genel beklentilerimiz arasında. Borsa’da zaman zaman kar satışları görsek bile alımların devam etmesini bekliyoruz. Geçen hafta yabancılar 614 milyon $ hisse alımı ile 2017 yılından bu yana en yüksek haftalık hisse alımını gerçekleştirdi. Yabancı ilgisinin ilerleyen günlerde veya haftalarda sürmesi genel beklentimizi oluşturuyor.

Avrupa Borsaları Daha güçlü kaldı

Küresel Piyasalarda ise ABD borsalarının yavaşladığını ancak Avrupa borsalarının daha güçlü durduğunu gördük. ABD Dow jones endeksi geçen hafta %0.73 düşüş gösterirken, S&P endeksi %0.77 geriledi. Nasdaq borsası ise %0.22 yükseliş gösterdi. Alman DAX endeksi ise haftayı %0.46 yükseliş ile tamamlarken, Euronext 100 endeksi 1.47 yükseldi. Avrupa borsalarında %2.15 yükseliş ile Fransa CAC40 endeksi ön plana çıktı. Aşı haberlerinin devam etmesi, ABD teşvik paketine yönelik beklentiler piyasaları diri tutsa da, Covid-19 kısıtlamalarının ekonomik endişeleri güçlendirmesi baskı yaratan faktörler oldu. Ancak küresel piyasalarda önemli bir bozulma görmüyoruz.

Hazine İhaleleri ve açıklamalar izlenecek

Önümüzdeki hafta içeride Salı günü Hazine’nin 7 ve 10 yıl vadeli ihaleleri takip edilecek. Hazine’nin haftaya önemli bir iç borç ödemesi bulunmuyor. Aynı gün Kasım ayı kapasite kullanım oranı ve imalat güven endeksi izlenecek. Perşembe günü TCMB PPK toplantı özetini alacağız. Yeni yönetimin ilk toplantısı olması nedeni ile toplantı notları ayrıntılı bir şekilde incelenecektir. Cuma günü Kasım ayı Ekonomik güven endeksi verileri takip edilecek. Beyaz eşya sektörü için önemli bir veri. Ayrıca verilecek mesajlar yine önemli olmaya devam edecek.

Perşembe Tam gün ve Cuma Yarım Gün ABD Piyasaları Kapalı

Dışarıda ise Pazartesi günü Japonya piyasaları kapalı olurken, Perşembe tam gün ve Cuma yarım gün Şükran günü nedeni ile ABD piyasaları kapalı olacak. Pazartesi günü ABD ve Avrupa PMI verileri izlenecek. Beklentiler düşüş yönünde. Salı günü Almanya büyüme ve IFO verileri yoğun. Çarşamba günü ise ABD 3.çeyrek büyüme verisi açıklanacak. Ayrıca Ekim ayı kişisel gelir ve harcamalar önemli olacak.

Haftalık Ekonomik Takvim için tıklayınız.

Borsa ve Dolar

Borsa’da pozitif hava devam ediyor. Zaman zaman yorulmalar, kar satışları görebiliriz ancak bunların genel görünümü etkilemesini ve pozitif seyrin Aralık ayı içerisinde devam etmesini bekliyoruz. 1303 direncinin üzerinde seyirler sürdüğü sürece teknik olarak sorun görünmüyor. Daha yukarıda ise dolar bazındaki direncin karşılık geldiği 1342-1345 seviyeleri direnç noktamız. Bu seviyelerin üzerinde ise kanal direnç çizgisinin geçtiği 1370-1375 hedefleri bulunuyor. Aşağı tarafta ise 1303 desteğinin kırılması durumunda satış baskısı artabilir.

Bankacılık endeksinde ise hafif yorulma belirtileri var. 1475 desteği önemini koruyor. Bu seviye üzerinde kaldığı sürece banka hisseleri güç toplayabilir ve yükselişlerini sürdürebilir. CDS oranlarının gerilemiş olması banka hisselerine yabancı girişlerinin devam etmesini sağlıyor. Bankalar halen 0.50-0.60x pd/dd oranlarında seyrediyor. Tarihsel ortalamaları 1-1.1x seviyelerinde bulunuyor. Buna göre banka hisselerinin tarihsel çarpanlarına göre hâlen iskontolu olduğunu söylemek mümkün. Muhtemelen önümüzdeki süreçte yükselişte başı çekecek hisseler bankalar olmaya devam edecektir.

Dolar kurunda ise 7.47 seviyesindeki 22-haftalık ortalama desteği güçlü bir destek olabilir. Bu seviyelerde alımlar gelebilir. Ancak genel algının devam etmesi ve CDS oranlarının düşüşünü sürdürmesi durumunda muhtemelen dolar kurunda 7.47 seviyesinin altına düşüşler görebiliriz. Yabancı girişlerinin devam etmesi de Dolar kurunda aşağı yönlü baskı yaratacaktır. Yukarı tepkiler oluşsa bile 7.70 seviyelerine kadar sınırlı kalabileceğini düşünüyoruz. 7.47 seviyesinin altında geri çekilme ivme kazanabilir. Kurdaki düşüşün genel olarak eskiye oranla sakin ve yavaş bir şekilde 7 seviyelerine kadar sürebileceğini ve bunun birkaç hafta olabileceğini düşünüyoruz.

Çocuğunuza Borsa Hesabı Açın 4 yazım ilginizi çekebilir. 

BORSA ve UZUN VADELİ YATIRIM makalemi okuyunuz. 

Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

“Borsa Dolar Haftalık Beklentiler 22/11/20” için 2 yanıt

  1. Hocam daha önceki yazılarınızı da okudum çocuklar için (uzun vadeli) alınabilecek hisseler hakkında fikriniz hala aynı mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir