BORSA ve UZUN VADELİ YATIRIM

İstatistiklere bakıldığında Borsa da yerli yatırımcıların hisse senedini elde tutma süresi birkaç ay ile ölçülüyor. Aslında bu rakam geçmiş yıllara bakıldığında oldukça iyileşmiş. Bunda 15 yıl önce yerli yatırımcıların hisse senedini elde tutma süresi günlerle ölçülüyordu. Zaman geçtikçe finansal okuryazarlığın arttığını görmekteyiz. Elbette bunda teknolojinin gelişmesi, bilgiye ulaşabilme imkanlarının artması ve yeni neslin kısa vadeli bir bakış açısı ile bakmaması da etkili olmakta. En azından benim düşüncem bu.

masanotları

Borsa’da yerli yatırımcılardan en çok duyduğum cümle Borsa’nın kumar yeri olduğu yönünde. Bunu duyduğuma üzülüyorum çünkü bu doğru değil. Borsa uzun vadede yatırımcısına çok ciddi seviyelerde kazanç sağlayan kaliteli bir yatırım yeridir. Kısa vadede al-sat işlemleri ile zarar eden pek çok yatırımcı var. Bunları incelediğinizde bilinçli olmayan pek çok yatırımcı olduğuna rastlıyoruz. Borsa’ya yeni girmiş, eşinden dostundan hisse duymuş, ya da internet kulislerinde hisse ismi almış, hisse alırken grafiğine bile bakmadan, son bir haftada yüzde kaç yükseldiğine bile bakmayan, hissesini aldığı şirketin ne iş yaptığını, karlımı yoksa zararda mı, borçlu olup olmadığını bile bilmeyen, hatta şirket hakkında son bir ayda nasıl haber akışları geldiğine bile bakmayan kişiler bu gurubu oluşturuyor. Ardından maalesef Borsa’nın kumar yeri olduğuna yönelik algı oluşuyor. Oysa Borsa’nın bir suçu yok. Borsa tüm fırsatları ve riskleri ile önümüzde duruyor. Bize düşen en önemli görev seçici olmak, uzun vadeli düşünmek ve araştırma yapmak.

Uzun Vadede Borsa Getirileri

Peki uzun vadede Borsa seçici olan yatırımcılara nasıl getiriler sunmuş. Sizlere birkaç istatistik vereyim. Son 10 yılda (31/12/2009 – 31/12/2019) kümülatif TÜFE enflasyonu %173 oldu. Aynı dönemde Mevduat getirisi %237 ve Dolar kuru getirisi %299 seviyesinde gerçekleşti. Borsa Endeksinin artışı ise %117 oldu. Evet yanlış okumadınız. Dolar’dan da, Enflasyondan da, Mevduattan da düşük bir artış sağlamış. Şimdi iyi de yukarıda yazdıklarınızı çürütüyorsunuz diyeceksiniz. Hayır çürütmüyorum. Bu 100 hisseden oluşan bir endeks. Bunun içinde son 10 yılda yüksek getiri sağlayanda var, düşük getiri sağlayan da var. Ayıklanmamış. Biz ne diyoruz; Seçicilik.

Gelin biraz daha seçici olalım çemberi daraltalım. Sanayi endeksi aynı dönemde %267 getiri sağlamış. Biraz daha seçici olalım Kimya Sektörü %320 getiri, Metal Ana Sanayi endeksi %393, Metal eşya Sektörü %436, Teknoloji Sektörü ise %612 getiri sağlamış. Fotoğraf biraz değişti sanırım.

Seçici Olduğunuzda Getiriler Çok yüksek Olabiliyor

Bunlar yine sektörler ve siz Borsada sektör almıyorsunuz. Şirket hissesi alıyorsunuz. Hisse senedi seçerken seçici olduğunuzda ise bakın nasıl sonuçlar çıkmış. Aynı dönemde Petkim yatırımcısına %601, Tüpraş %785, Tofaş Fabrika %903, Alkim kimya %824, Aselsan %1621, Logo Yazılım %3011, Çelebi Hava Servisi %923, Ereğli Demir Çelik %783, Ford Otosan %1367, Sasa Polyester %5443 getiri sağlamış. Bu liste daha uzatılabilir. Sadece birkaç örnek vermek istedim. Şu rakamlar bile resmin ne kadar değiştiğini ve getirilerin ne kadar ciddi boyutlara ulaşabileceğini gösteriyor. Üstelik bu getirilerde temettü gelirleri dahil edilmemiş.

Uzun vadeli yatırımda seçicilik çok önemlidir. Doğru şirket hissesinde beklediğiniz zaman hayal bile edilemeyecek getiriler elde edilebilir. Konut yatırımı, dolar yatırımı, mevduat, faiz gibi yatırımlar yanına bile yaklaşamaz. Ancak yanlış bir şirket hissesinde beklerseniz bu sefer yıllarınızı çöpe atmış olursunuz. Mesela aynı dönemde Ak Enerji %50 kayıp göstermiş, Sinpaş GYO sadece %4 getiri sağlamış, Altın Yağ %21 kayıp göstermiş, Sönmez Filament %47 düşmüş, Kütahya Porselen %183 getirmiş ve tıpkı yukarıdaki gibi bu listede uzar gider. Yine sadece birkaç örnek vermek istedim.

Nasıl Seçici Olacağız

Peki ne yapmalıyız? Tabi ki seçici olmalıyız. Bu şirketler yılda dört kez bilanço açıklıyorlar. Ne yapıyorlar, üretimleri nasıl, karlılıkları nasıl takip etmeliyiz. Size analiz yapın demiyorum. Bu sizin işiniz değil. Sektörde pek çok analist raporu var. Açıp okumalıyız. Eğer şirkette yavaşlama yada bozulma varsa daha fazla beklemeden hisseyi daha iyi ve daha güçlü başka bir hisse ile değiştirmeliyiz. Ben aldım 10 yıl bekleyeceğim demekle olmuyor maalesef. Bir ev bir araba alırken bile detaylı analiz yapıyoruz. Emek verip yıllar boyunca sağladığımız birikimi bir yatırıma sokarken daha fazla analiz yapmalıyız.

Nasıl seçici olmalıyız? Cevabı çok zor değil. Öncelikle lider yada sektöründe en önemli ikinci oyuncu olan, her yıl satışlarını artıran, büyüyen, iyi yönetilen, her yıl temettü ödemeyi ilke haline getirmiş, temettü verimi yüksek (%6 ve üzeri mesela) şirketleri tercih edebiliriz mesela. Bunun dışında araştırma raporlarını okumalı, yatırım yaptığımız şirketin faaliyetlerinde sorun olup olmadığını takip etmeliyiz. Her gün yapılacak bir çalışmadan bahsetmiyorum. Yılda dört kez raporları okumak, şirket ile ilgili gelişmelere kulak kabartmak yeterli bence. sizler için yapılmış Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) diye bir şey var mesela. Şirketiniz ile ilgili haberleri düzenli takip edebilirsiniz. (KAP için tıklayınız ve inceleyiniz.)

Kısa vadeli günlük al sat peşinde koşarsanız bugünün adamı olursunuz. Uzun vadeli yatırım yaparsanız yarınların adamı olursunuz. Borsa uzun vadede kaliteli ve yüksek kazanç sağlayan çok güzel bir yatırım yeridir. Doğru yatırımlar yapıldığı taktirde geçmişte de böyle oldu, gelecekte de böyle olacak. Bunu unutmayın.

Bu yazılarımda ilginizi çekebilir; 

Çocuğunuza Borsa Hesabı Açın 

Temettü Şirketler 2020 

“BORSA ve UZUN VADELİ YATIRIM” için 20 yanıt

 1. Tuncay abi eline sağlık çok güzel bilgiler veriyosun bu âlemde seni tek geçerim. Bide bi konuda senden bilgi almak istiyorum twetine yazdım ama cevap almak zor oluyor biliyorum yoğunsun kızmıyorum ama bi cevap verirsen mutlu olacam abim.

 2. Tuncay bey merhaba,
  Blogunuzdaki yazilari severek takip ediyoruz. Buna vakit ayirdiginiz için kendi adima minnettarım. Uzun vadeli yatırımcı olabilmek için gercekten cok okumak ve analiz ve stratejinizi gelistirmek gerekiyor. Bunun tavsiye edebileceginiz kitap vb. Paylaşırsanız cok mutlu olacağım.
  Şimdidenteşekkür ederim.
  Saygılarımla,

 3. teşekkürler Tuncay Bey. çok yararlı olmuş. fakat bir sorum olacak. Uzun Vadede Borsa Getirilerini gram altınla karşılaştırmayı görmedim. dolar ve faizden yüksek olduğu kesin ama borsadan da daha mı yüksek

  1. bununla ilgili başka bir çalışmamda yer vereceğim. hisse seçici olduğunuz taktirde Altında daha iyi.

 4. Merhaba Tuncay Bey,

  Bu güzel bilgilendirme yazısı için çok teşekkür ederim. Siz kendi portfoyunüzde hangi hisse senetlerini taşıyorsunuz?

 5. Merhaba Tuncay Bey,
  Ben borsa yatırımına yeni başladım.Hedefim 10 yıl boyunca her ay düzenli alış yapmak.Ereğli ve Koç Holding hisselerini biriktiyorum.Daha önce de hiç borsa tecrübem yok. Sizce doğru yerde miyim? 10 sene sadece bu iki hisse uygun mu?

  1. kişisel öneri veremiyorum üzgünüm. ancak bu şirketler büyük ve güvenilir şirketler. büyüyen lider firmalar.

 6. Tuncay beyyy sizi heryerden takip ediyorum.Bir yıl aradan sonra bigparada ilk haberinizi bugun okudum sitenizden de teşekkür etmek istedim. Sizi heyecanla Ankara’ya bekliyoruz bilginiz olsun.Yeniden teşekkürler. Birde sise ve soda birleşecek biliyorsunuz bununlada ilgili olarak barıs beyle olan radyo programınızda bilgi verebilir misiniz.

 7. Tuncay bey, emeğinize sağlık, gayet güzel anlatmışsınız. Ancak, devir değişti galiba. Son 6 aya bakarsanız sizin çok kazandırdı dediğiniz hisseler yerlerde sürünürken, zarar ettirdi dediğiniz hisseler 3-5 kat kazandırdı. Yine de ben sağlam olandan ayrılmam. Ancak, sinir bozucu da olabiliyor. Başkaları zarar eden, dünya kadar borcu olan firmalardan parasını katlarken benim Tekfen, TAV gibi köklü ve kazançlı firmalardan zarar etmem nedeniyle.
  Selamlar.

 8. Bu kadar spekülatör ve çıkarcı insanların arasından sizin gibi bir değer çıktığı için çok şanslıyız, iyi ki varsınız Tuncay Bey emeğinize sağlık.

 9. Emeklerinize sağlık , anlayana ne güzel yazılar yazmışsınız… Toplum olarak okumada çok geriyiz maalesef, bırakın finansal okur yazarlığı, cin ali seviyesinden öte gidemeyiz küçük hesaplar peşinde koştukça…

 10. Tuncay hocam. Çok açıklayıcı tavsiyelerde bulunduğunuz için teşekkür ederim.
  Benim uzun vadeli (10 yıl) hisse seçmekte kararsız kalıyorum. 5 ay önce “çocuğunuz için borsa yatırımı” videonuzla birlikte başlamış bir yatırımcıyım. 3 hisse seçtim ilerliyorum ama acaba şu mu olsaydı dediğim günler oldu. Bu konuda profesyonel olarak destek almak istiyorum. En önemlisi sektör bazında bir yol belirlemek benim açımdan çözüm olabilir. Teşekkürler.

 11. Merhaba Tuncay Bey,
  Hiçbir karşılık beklemeden bizim için engin bir çaba içindesiniz. Bu çabanız sayesinde toplumdaki bilinç ve bilgi seviyesi artıyor, toplum gelişiyor ve ilerliyor. Yani, büyük katkı sunuyorsunuz.
  Çok teşekkür eder, saygılar sunarım.

 12. Bilgiler için çok teşekkürler Tuncay hocam.Bir hisse aldık Düşmeye başladı.Ne zaman satmaliyiz.Yada düştüğü yerden alıp maliyeti düşürüp Biraz yükselmesini mi beklemeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir