TKFEN 2019/12 Bilanço Analizi ve Hedef Fiyat

Tekfen Holding (TKFEN), 4Ç19 döneminde beklentilerin çok altında 19.5 milyon TL zarar açıkladı. Beklenti 258 milyon TL kar getireceği yönündeydi. Satış gelirleri geçen yıl aynı çeyreğe göre %13, FAVÖK %75 geriledi.

masanotları

Taahhüt Grubundaki Zayıflık En Büyük Etken

Zararda en önemli etken taahhüt grubundaki zayıflık oldu. Taahhüt grubu 4Ç19’da 78mn TL zarar yazmış (4Ç18: 244mnTL kar idi). FAVÖK aynı dönemde %89 düşüşle 43mn TL olmuş (4Ç18: 385mnTL). FAVÖK marjı ise bu grupta 4Ç19’da %1.9 olmuş. 4Ç18’de %12.8 seviyesindeydi. Taahhüt grubundaki kötü performans zarar etkili.

2019 yılının genelinde ise şirket satış gelirlerini %20, FAVÖK rakamını %30 artırdı. Net kar ise 1.420 milyon TL ile 2018 yılına paralel oluştu. Aslında Taahhüt grubu satış gelirleri 2019 yılında %16 artı ve 10.539 milyon TL oldu. Tarım grubu %34 artışla 3.983 milyon TL artış elde etti.

FAVÖK kanadında Taahhüt grubu %51 artışla 1.448mn TL elde etmiş. Tarım grubu 2018 yılına paralel 554 mn TL FAVÖK yazmış. Ancak taahhüt grubunun son çeyrekteki kötü görünümü 2020 yılı beklentilerini de zayıflatıyor. Tarım grubunda ise gübre fiyatlarındaki düşüş gelirleri ve marjları baskılamış.

Temettü

Şirket ayrıca 2019 yılı kar rakamından brüt 1.15TL net 0.98TL nakit kar payı dağıtacağını açıkladı. Bu rakam şu anki 16.77TL hisse fiyatına göre %5.8 temettü verimine karşılık gelmektedir. Şirket temettü ödemesinin 29 Nisan 2020 tarihinde yapılmasını teklif edeceğini bildirdi.

Beklentiler

TKFEN 2020 beklentilerini paylaştı. Buna göre 2020 yılında konsolide ciroda %17 düşüş ile 12 milyar TL seviyesi bekleniyor. Taahhüt grubunda ciro beklentisi %30 düşüşle 7.448 milyon TL seviyesinde. FAVÖK beklentisi ise %32 düşüşle 1.305 milyon TL ve net kar beklentisi %40 düşüşle 842 milyon TL seviyesinde. Kısacası Şirket 2020 yılı beklentileri oldukça zayıf.

Nakit Akışları İyi, Nakit Zengini Konumu Sürüyor

Şirket’in nakit akışları 2018 yılına göre zayıflamış ancak halen güçlü. Buna ek olarak 2019 yılı sonunda net nakitleri 3.271 milyon TL seviyesinde. Cari oran 1.2x ve likidite oranı 1.0x seviyelerinde. Borç çevirme sorunu bulunmuyor. Şirket’in nakit zengini konumu devam ediyor. 2020 yılında nakit akışları taahhüt grubu nedeni ile zayıflayabilir.

TKFEN Yatırımcı Sunumuna göz atmanızı tavsiye ederim.

Değerlendirme ve Görüşlerim

Açıklanan son çeyrek bilançoları oldukça zayıf. Taahhüt grubunda yıl boyunca izlenen zayıflama son çeyrekte iyice kendini göstermiş. Bununla birlikte 2020 beklentilerinin de zayıf olması dikkat çekici. Bu TKFEN için 2020 de iyi bir hisse performansı beklentimizi zayıflatıyor. 2020 yılında yeni sözleşmelere yeni işlere ihtiyacı bulunuyor. Taahhüt grubunu destekleyici haberler alınamaz ise pozitif beklentilerin oluşması zor. Başka deyişle uzun vadede alınacak yeni taahhüt projeleri hisse üzerinde etkili olabilir.

Hissedeki Uzun Vadede Ana Beklentim 4Ç19 Bilançosu Değildi, Yeni Yatırımlardı

TKFEN hissesini 2020 yılı hisseleri arasında göstermemin asıl nedeni ile bilanço beklentisi değildi. Petrokimya alanındaki planları, Socar Polymer şirketinin %10 hissesinin alınması, Gönen yenilenebilir enerji ile organomineral gübre ve biyogaz faaliyetlerine başlaması ve son olarak yine SOCAR ile günlük 1200 ton amonyak ve 2000 ton üre kapasiteli yeni bir tesisin yapımı konusunda mutabakat zaptı imzalaması TKFEN için beklentilerimi oluşturan temel faktörlerdi. Sonuç olarak genel beklentilerimde son çeyrek bilanço beklentisi zaten yok. Bunu belirtmek isterim.

( Borsa 2020 hisseleri yazımı tekrar okuyabilirsiniz. )

Petrokimya Konusunda Beklentilerim 2020 için zayıfladı

Diğer yandan Şirket’in gerçekleştirdiği telekonferansta Mersin’deki petrokimya yatırımı konusunun çok yavaş bir süreçte işlediği belirtildi. Bununla ilgili gerekli fizibilite çalışmaları sonucunda Yönetim Kurulu’nun bu yatırımı yapıp yapmayacağı kararı verileceği bildirildi. Sonuç olarak 2020 yılında bu konu ile ilgili önemli bir gelişme olmayabilir. Socar Polymer hisselerinin alınmasından ise yıl sonunda temettü geliri bakımından beklenti var. Temettü olup olmayacağı ve olursa ne kadar olabileceği belirtilmiyor.

Sonuç olarak telekonferans sonucunda petrokimya ve organomineral gübre konusundaki beklentilerim devam etmekle birlikte, beklenti seviyemin 2020 yılı için düştüğünü belirtmek isterim.

Yine şirket 2020 beklentilerinin mevcut garanti sözleşmelere göre yapıldığını, yeni işler alınması durumunda bu beklentilerin üzerine eklemeler olacağını belirtiyor. Olağanüstü olumsuz gelişmeler olmadıkça beklentileri en alt seviye beklenti olarak görebiliriz.

Olumsuz Gelişmeler hissede Büyük Ölçüde Fiyatlandı

Hissede bugüne kadar yaşanan düşüşün bu zayıflığı fiyatladığını düşünüyordum. Ancak gelen bilanço ve açıklanan 2020 beklentileri piyasa beklentilerinin altında olmasından dolayı piyasada bir miktar daha fiyatlandı. Ancak gelinen noktada hissede tüm bu faktörlerin büyük ölçüde fiyatlandığını düşünüyorum. Uzun vadede hissedeki bu düşüş 2020 yılı ikinci yarısı ve 2021 yılı için önemli fırsatlar yaratacaktır. Ancak yılın ilk yarısı için TKFEN’den güçlü performans beklemek zor görünüyor. Hisse fiyatının dengeye oturmasını beklemek gerekir. Yıl içerisinde taahhüt projeleri ve yeni yatırımlarla ilgili gelecek haberler hisse fiyatı üzerinde etkili olacaktır. Sonuçta TKFEN büyük, güçlü, nakit zengini ve büyük tecrübeye sahip bir şirket.

Ayrıca açıklanan temettü rakamının hissedeki düşüşlerde direnç oluşturmasını bekliyorum. Hisse fiyatı düştükçe temettü veriminin artacak olması bu beklentimin ana nedenini oluşturuyor.

Hedef Fiyat

TKFEN için hedef değerimi İNA, fd/favök, fd/satış, pd/dd yaklaşımına göre 12 aylık dönemi içeren hedef fiyatımı 28TL seviyesinden 25TL seviyesine aşağı yönlü revize ediyorum. Son borsa kapanışı olan 17.05TL fiyata göre %46 yükseliş potansiyeline sahip bulunuyor. Hisse’nin ucuz olması, temettü veriminin yüksek olması ve olumsuz beklentilerin fiyata yansıtılmış olmasını uzun vadede avantaj olarak yorumluyorum. Kısa vadede hissede hızlı bir toparlanma beklemezken, yıl içerisinde gelecek taahhüt ve yeni yatırımlar ile ilgili haberler hisse üzerinde pozitif etki yaratabilir.

TTKOM 2019/12 Bilanço Analizi İlginizi çekebilir. 

Çocuğunuza Borsa Hesabı Açın yazım ilginizi çekebilir. 

TKFEN 2019/12

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

“TKFEN 2019/12 Bilanço Analizi ve Hedef Fiyat” için 3 yanıt

  1. Bir de 2020 yılı için olası savaşlar ve koronavirus etkisi ile ilgili genel bir borsa analizi yaparsanız çok memnun oluruz. borsanın geleceğine olası etkisi üzerine. teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir