HEKTS 2019/12 Bilanço Analizi ve Hedef Fiyat

Hektaş (HEKTS) 4Ç19 döneminde 34.7 milyon TL net kar açıkladı. Ancak açıklanan bu karda 26 milyon TL vergi geliri etkili oldu. Şirket normalde vergi öncesi 8.8 milyon TL kar elde etti. Bu rakam 2019 yılının en düşük vergi öncesi kar rakamı.

masanotları

4Ç19 performansını analiz ederken dikkatli bakmak gerekiyor. Çünkü satış gelirleri 4Ç18 döneminde göre %57.5 artmış. Bu artan kapasitenin bir sonucu. Yine satış gelirleri yılın en düşük çeyreğini ifade ediyor. Bunda mevsimselliğin etkili olduğunu belirtmek gerek.

En Zayıf Çeyrek

Bununla beraber satış gelirleri %57.5 artarken, Esas Faaliyet Karında %18 gerileme görülüyor. Bunda kar marjlarının 4Ç18 dönemine göre 14-17 puan arasında düşüş etkili oldu. Kar marjları sadece geçen yıla göre değil aynı zamanda bir önceki çeyreğe göre de 7-9 puan arasında düşüş gösterdi. Bu sonuçlarla beraber HEKTS 2019 yılının en zayıf çeyreğine imza atmış.

HEKTS 2019 yılında %47 büyüdü

2019 yılının geneline bakıldığında ise HEKTS’ın satış gelirleri %47 büyüdü ve 733 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. Satış gelirlerindeki büyümede başrol bitki koruma ve bitki besleme (organomineral gübre) iş kolları oldu. Ayrıca hayvan sağlığı ile ilgili pet ürünlerdeki satışlar yerel ecza depolarının portföye katılması ile satış gelirlerine destek verdi. Son olarak Şubat ayında satın alınan Akça Tohumculuk ile tohum ve ıslah üretimine başlanmıştır.

FAVÖK karı %39 artışla 255 milyon TL olurken, net kar %37 arttı ve 146 milyon TL seviyesinde oluştu. Böylece son çeyrekteki karlılık düşüşünü saymazsak 2019 yılını başarılı bir büyüme hikâyesi ile kapadı. Son çeyrekte kar marjlarındaki agresif düşüş olmasaydı çok daha iyi kar rakamları ile kapatabilirdi. Kar marjlarındaki düşüşün bir kısmında son çeyrek amortisman giderlerindeki artış etkili olmuş görünüyor.

HEKTS 2019 yılını satış gelirleri ve FAVÖK bazında beklentilerime paralel seviyede tamamladı.

Ton Bazında Satışlar %45 arttı

HEKTS ‘ın satışları ton bazında 2019 yılında %45 artmıştır. Damlama ve yavaş salınımlı gübre satışları 2018 yılına göre belirgin bir artış kaydetmiştir. Ayrıca organomineral gübre satışları 31 bin ton seviyesine yükselmiştir. 2018 yılında organomineral gübre satışları 7.200 ton seviyesinde olmuştu. 2020 yılında organomineral gübre satışlarındaki artışın yeni yatırımlarla devam etmesi beklenmektedir. Tohum satışları ise 7.3 ton seviyesinde gerçekleşmiştir.

Net Borç Azalmaya Başladı

2019 yılı sonu itibar ile Hektaş’ın net borcu 417 milyon TL seviyesinde bulunuyor. Bu rakam 9 aylık dönemde 550 milyon TL seviyesindeydi. Net borçtaki artışın hızlı gittiğini bu rakamın izlenmesi gerektiğini sürekli belirtmiştim. Bu noktada borçtaki azalmayı olumlu karşılıyorum.

Bunda Şirket’in gerçekleştirdiği bedelli sermaye artışından sağlanan 154 milyon TL düzeyindeki kaynağın etkisi bulunuyor. Ayrıca ticari alacakların son çeyrekte bir miktar azalması işletme sermayesine katkıda bulunmuş.

Nakit Akışları Düzeldi

Sonuç olarak HEKTS 2019 yılında işletme faaliyetlerinden 74.6 milyon TL nakit yarattı. Bu rakam 9 aylık dönemde 113 milyon TL nakit çıkışını gösteriyordu. Bedelli sermaye artışı bu bakımdan gerekliydi. Hektaş 2019 yılında nakit değerlerini 163 milyon TL arttırmayı başardı. 2020 yılında bedelli sermaye artırımı olmadan aynı nakit yaratma performansını sürdürmesi önemli. Böyle bir gelişme Şirket’in değer yaratması anlamına gelir.

Son durum itibari ile net borç / favök rasyosu 1.6x ile oldukça ideal seviyede. Cari oran 1.53x ve likidite oranı 0.75x düzeyinde. Uzun ve kısa vadede borç çevirme sorunu görünmüyor.

Son Gelişmeler

Şirket 21 Şubat tarihinde KAP’a yaptığı açıklamada bedelli sermaye artışından sağladığı fonun kullanımını açıkladı. Buna göre sağlanan yaklaşık 154 milyon TL nakit girişinin 75 milyon TL’lik kısmını yüksek maliyetli banka kredilerinin kapatılmasında, 58.8 milyon TL’lik kısmı ise yatırım harcamalarının finansmanında kullanılmış. Artan fon miktarının yatırım harcamalarında kullanılmaya devam edeceği açıklandı.

Ayrıca Şirket 18 Şubat tarihinde yaptığı açıklamada, Orhangazi AR-GE ve Eğitim Temelli Tarımsal Üretim Projesi kapsamında, 32.544 m2 alanda yapılması hedeflenen ıslah ve üretim serası için BG GLOBAL Tarım Ürünleri Danışmanlığı Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti firması ile projenin tamamlanması sürecince toplam 2.385.000 $ bedel ile sözleşme imzaladığını bildirdi.

Bununla birlikte HEKTS Genel Müdürü Musa Levent Ortakçıer’in 25 Aralık tarihinde BloombergHT TV’deki programını izlemenizi öneririm. Tıklayınız.

Projeksiyon ve Hedef Fiyat

HEKTS için 2020 yılında cirodaki agresif büyümenin devam etmesini ve %50 ciro artışı ile 1 milyar TL seviyesinde satış geliri gerçekleşmesini bekliyorum. FAVÖK rakamının %51 büyüme ile 386 milyon TL seviyesinde oluşmasını ve FAVÖK marjının %35 seviyesine gerçekleşmesini öngörmekteyim.

Özellikle organomineral gübre kapasitesindeki artışın ciroya katkısının 2020 yılında devam etmesi önemli olabilir.

HEKTS için 12 aylık hedef fiyatımı 7.50TL’den 13TL’ye yukarı revize ediyorum. Borsa kapanışı olan 10.38TL’ye göre %25 yükseliş potansiyeli bulunuyor. Bu hedef fiyat İNA, f/k, fd/favök, pd/dd ve fd/satış yöntemleri kullanılarak bulunan ağırlıklı ortalama fiyattır. Değerlememde İNA modelime %75, piyasa çarpanlarına ise %25 ağırlık vermeyi uygun gördüm. Hedef fiyatı yükselten başka bir unsurda son çeyrekte piyasa çarpanlarının yükselmesinin ortalama çarpan seviyesini yukarı yönde etkilemesi oldu.

Bu noktada bir uyarıda bulunmalıyım. Son çeyrekte görülen düşük kar marjları 2020 yılında devam ederse hedef fiyatı aşağı revize etmek durumunda kalabiliriz.

HEKTS hızlı büyüyen ve önemli yatırımlar yapan bir şirket. Türk tarım sektörüne bakıldığında büyüme potansiyeli devam ediyor. Nakit akışlarının daha fazla güçlenmesi durumunda daha fazla değer yaratabilen bir şirket olabileceğini düşünüyorum. Tohum, organomineral gübre gibi faaliyetler Şirket için yeni büyüme patikasını oluşturacak görünüyor.

Ayrıca temettü şirketi olma özelliği de hisse için pozitif. Son iki yılda 2018 yılında temettü ödemedi, 2019 yılı temettü verimi ise %1.9 gibi düşük bir seviyede gerçekleşti. HEKTS için son 13 yılın ortalama temettü verimi %6.8 seviyesinde bulunuyor. Geçmiş ortalamaların oldukça altında oluştu denilebilir. Şirket’in bundan sonraki temettü politikası nasıl olacak izleyeceğiz. Hissede mevcut fiyatın iskontolu olmasının yanında, geri çekilmeler olması durumunda alım fırsatı olabileceğini düşünüyorum.

HEKTS için 2019/09 analizimi okuyabilirsiniz. 

Borsa ve Uzun Vadeli Yatırım makaleme göz atabilirsiniz. 

TKFEN 2019/12 Analizimi inceleyebilirsiniz. 

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir