HEKTS 2019/09 Bilanço Analizi ve Değerleme

Hektaş (HEKTS) 3Ç19 sonuçlarını 1 Kasım tarihinde açıkladı. Hisse sonuçların ardından borsada 6.28 seviyesinden 5.80 seviyesine kadar geriledi, sonrasında bu bölgeden gerçekleştirdiği tepki ile şu anda 6.73 seviyesinde, düştüğü noktanın üzerinde bulunuyor.

masanotları

Şirket’in 3.çeyrek sonuçları geçen yıl aynı çeyreğin üzerinde bulunuyor. Buna göre başarılı bir çeyrek geçirdiği söylenebilir. Bunun yanında önceki çeyreğin ise altında operasyonel sonuçlar var. Ancak Hektaş bir tarım şirketi olmasından dolayı mevsimsel özelliklerin etkisi büyük. Bu nedenle Hektaş’ı incelerken önceki çeyrekten daha çok, geçen yıl aynı çeyreğe göre kıyaslama daha doğru olur.

HEKTS 3Ç19 döneminde 17.7 milyon TL net kar açıkladı. Net kar geçen yıl aynı döneme göre %9 yüksek geldi. Aynı dönemde satış gelirleri %27 artışla 151.4 milyon TL ve FAVÖK rakamı %37 artışla 54.6 milyon TL oldu.

Finansman Giderleri arttı

FAVÖK %37 artarken, net kar rakamının %9 artmasının önemli nedeni, artan borçluluğun sonucu olarak finansman giderlerinin artması ve geçen yıla göre daha yüksek vergi karşılığı ayırması oldu. Şirket’in net finansman giderleri 3Ç19’da 32 milyon TL oldu. Geçen yıl aynı dönem 6.9 milyon TL seviyesindeydi.

Kar marjları geçen yıla göre 3 puan yükselmiş. Brüt kar marjı 3 puan artışla %45, FAVÖK marjı 2 puan artışla %36 seviyesinde oldu. Kar marjları aynı şekilde önceki çeyreğinde 4-5 puan üzerinde gerçekleşti. Olumlu.

Ton Bazında Satışlar Artıyor

Satış performansındaki artış olumlu. Bunda bitkisel koruma ürünlerindeki artışın büyük etkisi bulunuyor. Bu segmentte özellikle organomineral gübre üretimi ve satışının artması etkili olmuş.

HEKTS 2019 yılı 9 aylık dönemde toplam 41 bin ton satış gerçekleştirdi. Geçen yıl aynı dönemde 17.6 bin ton satış olmuştu. Ton bazında satışlarda ciddi artış var.

Organomineral Gübre Kapasitesi Artacak

Adana tesisinde organomineral gübre üretimi 9 aylık dönemde yıllık %279 arttı ve 24 bin ton oldu. Şirket’in organomineral gübre üretim kapasitesi Eylül ayından itibaren 36 bin ton’dan 84 bin ton seviyesine yükseltildi. Şimdi yeni yatırımla kapasite Nisan 2020 de 204 bin ton seviyesine yükselecek. Son çeyrek bilançoda ve 2020 yılı bilançolarında organomineral gübre satışlarını ciddi şekilde hissedeceğiz görünüyor.

Borçluluk Artış Hızı Yavaşlamış

HEKTS’ın Eylül sonu itibari ile 550 milyon TL net borcu bulunuyor. 6 aylık dönemde 449 milyon TL seviyesindeydi. Borçluluktaki önceki çeyreklerde gördüğümüz artış hızının yavaşladığı görülüyor. Net borç /favök oranı 2.2x seviyesinde. Bu oldukça düşük ve ideal bir seviye. Ancak Hektaş’ın geçmişine baktığımızda alışamadığımız gelişmeler. Cari oran 1.45x seviyesinde ve yüksek. Borç çevirme sorunu bulunmuyor. Ancak borçluluğun hızlı bir şekilde artmaya devam edip etmeyeceğini izleyeceğiz.

Buna paralel olarak şirket işletme sermayesini yükseltmek için %200 bedelli sermaye artışı gerçekleştirdi ve bu artıştan şirkete 150 milyon TL nakit girişi olacak. Organomineral gübre kapasitesinin artması için yapılacak yatırımlar ve diğer başka yatırımlar dikkate alınırsa elde edilecek nakit bu alanlarda kullanılabilir.

Faaliyet Nakit Akışı Negatif

Ayrıca HEKTS nakit akımlarına bakıldığında çok kaliteli olmadığı ve işletme faaliyetlerinden negatif nakit akışı olduğu görülüyor. Bilançoda olumsuz gördüğüm bir nokta burası. Şirket nakitlerini borçlanma yoluyla bulduğu finansman ile arttırmış. Bu yılın 9 aylık döneminde 335 milyon TL borçlanmış, buna karşılık 134 milyon TL borç ve faiz ödemesi gerçekleştirmiş. İşletme faaliyetlerinden negatif nakit akışında ticari alacaklardaki hızlı artış etkili olmuş görünüyor. Alacak devir hızının artması şirket için olumlu olacak. Şirket’in nakit döngü süresi 400 gün seviyesine yükselmiş görünüyor. 2018 yılında bu süre 300 gündü. 2017 yılında ise nakit döngü süresi 220 gün seviyelerindeydi.

Önceki analizimde yazdığım gibi bedelliden nakit girmesi olumlu olacak ancak borçluluktaki artışın gelecek çeyreklerdeki artış hızı izlenmeli.

Değerlendirme

HEKTS için operasyonel sonuçları geçen yıla göre başarılı buluyorum. Kar marjlarının artmasıda olumlu bir gelişme. Sürekli ifade ettiğim gibi şirket kabuk değiştiriyor. Eskiden sadece 6 aylık dönemde kar eden bir şirket konumundan yılın genelinde karlı bir şirket konumuna geçiyor. Organomineral gübre alanında ciddi gelişmeler var ve bu gelecekte ciroya yansımaya devam edecek. 2019 yılında %45 artan cironun yanında 2020 yılında da %50 ve üzeri gibi ciro artışları görebiliriz.

Şirket gelişiyor ve büyüyor. Özellikle bitkisel koruma ürünlerindeki performans dikkat çekerken, bu alandaki yatırımların Hükümet’in tarım alanında düşündüğü bitkisel ürünler konusundaki planları ile uyumlu görünüyor. Bu bir avantaj.

Borçluluk konusu ise izlenmeli. Şirketin borcu artıyor ama borç sorunu şimdilik yok. Bedelliden sağlanan nakit girişi olumlu olacak. Ancak gelecek çeyreklerde borçluluktaki artış hızı ve faaliyetlerden sağladığı nakit akışlarının kalitesi izlenmeli. Bir yerde borçsuz harçsız büyüme olmuyor. Hızlı büyüme ve ciro artışları döneminde nakit akışlarında dengesizlik olabilir. Takip edilmeli.

Değerleme ve Hedef Fiyat

HEKTS finansal sonuçları beklentilerime paralel gelişiyor. Satış beklentimi 721 milyon TL seviyesine hafif aşağı yönlü revize ediyorum, FAVÖK beklentimi ise 260 milyon TL seviyesi hafif yukarı yönlü revize ediyorum.

HEKTS için 12 aylık dönemi kapsayan hedef fiyatımı 6.50TL (Bölünme öncesi 17.50TL) seviyesinden 7.49TL seviyesine revize ediyorum. Son borsa kapanışı olan 6.73TL’ye göre %11 yükseliş potansiyeli bulunuyor. Bu hedef fiyat İNA, f/k, pd/dd, fd/favök/ f/satış ve fd/satış piyasa çarpanlarına göre bulunan değerlerin ağırlıklandırılarak bulunan ortalama bir değerdir.

Genel olarak hissenin değerine yaklaştığını ve çok ucuz olmayabileceğini düşünüyorum. Piyasa çarpanlarına göre tarihi ortalamalarının üzerinde işlem görüyor. Başka deyişle piyasa çarpanlarına göre ucuz görünmüyor. Ancak kabuk değiştiren ve büyüyen bir süreçte olmasından dolayı piyasa çarpanlarının yükselmesi anormal olmayabilir. İNA analizine göre ise bir miktar daha yukarıda fiyat buluyorum. Bunda gelecek bir iki yıldaki satışlardaki hızlı artış beklentisi etkili oluyor. Yine de son 7 günde hisse %17 yükseldi ve ortalamalarından uzaklaştı. Yeni pozisyon açmak için özellikle ısa vadeli al sat yapanlar için riskli yerler olabilir. Hissede ortalamalarına doğru bir düzeltme beklemek daha avantajlı noktalardan alma fırsatı sağlayabilir.

HEKTS 2019/06 Analizimide okuyabilirsiniz. 

HEKTS 201909

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir