SODA SANAYİ 2019/09 Bilanço Analizi ve Değerleme

Soda Sanayi 3Ç19 bilançosunu 24 Ekim tarihinde açıkladı. Sonuçların ardından 5.86 olan hisse fiyatı 5.44 seviyesine kadar geriledi. Bu seviyeden tekrar tepki yükselişi ile şu sıralarda 5.73 seviyesine yükselmiş görünüyor. Büyük resimde ise hisse Mayıs ayında 7.75 seviyesinden başlattığı düşüşünü Ağustos ayında 5.22 seviyesine kadar sürdürdü ancak bu tarihten bu yana bu seviye üzerinde dip oluşturmaya çalışıyor.

masanotları

Finansallara bakarsak 2018 yılına göre zayıf seyir devam ediyor. Şirket 3Ç19’da 151.3mn TL kar açıkladı. Net kar yıllık bazda %82 gerilerken, bir önceki çeyreğe göre %60 düşüş oluştu. Satış gelirleri ise yıllık bazda %8 artışla 1.035milyon TL olurken, önceki çeyreğe %4 düştü. FAVÖK ise yıllık %29 düşüşle 237 mn TL seviyesinde gerçekleşti. FAVÖK önceki çeyreğe göre %16 geriledi.

Kar Marjları Düşüyor

Aynı zayıflık kar marjlarında da görüldü. 3Ç19’da Brüt Kar Marjı geçen yıl aynı döneme göre 12 puan düştü ve %33 oldu. Önceki çeyreğe göre ise 4 puan geriledi. Aynı zayıflık FAÖK Marjında da görüldü ve %23 seviyesinde oluştu. Karlılıktaki zayıflama 3Ç’dede devam etmiş. Bunda ürün fiyatlarında zayıf seyir ve TL’nin 2019 yılında değer kazanmasının etkisi var.

Net kardaki %82 gerilemede, brüt kar marjlarındaki düşüş ana etken olurken, geçen yıl elde edilen yatırım faaliyeti gelirleri ve kur farkı gelirlerinin yüksek olması da diğer önemli bir faktör.

Brüt kar marjındaki düşüşte ise amortisman giderlerindeki artış ve genel üretim giderlerindeki artışların etkisi oldu.

3Ç19’da Brüt karın geçen yıla göre %21 düştüğünü görmekteyiz. Bu dönemde Soda ürünleri geçen yıla göre 34 milyon TL ve krom ürünleri ise 57 milyon TL daha düşük katkısı sağladı.

Dolar Bazında Satış Gelirleri Hafif Yükseldi

SODA Sanayi 2019 yılının ilk 9 aylık döneminde ise %45 gerileme ile 812 mn TL net kar elde etti. FAVÖK rakamı ise %1 gerileme ile 718 milyon TL oldu. Satış gelirleri TL bazında %25 artışla 3.064 milyon TL oldu. ABD Doları bazında satış gelirleri ise geçen yıla göre 535 milyon $’dan 544 milyon $ seviyesine yükseldi. Dolar bazında satış gelirleri devam ediyor satış tarafında zayıflama yok.

3Ç19’da soda külü fiyatları dolar bazında %8 artış gösterirken, krom kimyasal fiyatları %11 düştü. Soda kimyasalları toplam gelirde %75, brüt karda %72 pay aldı. Uluslararası satışlar ise toplamda %73 seviyesinde oldu.

Satış Hacminde Hafif Daralma Oldu

3Ç19’da Ton bazında satışlarda ise soda ürünleri %2, krom ürünleri %7 ve elektrik %1 daralma gösterdi. Satışlarda geçen yıl aynı çeyreğe göre Soda kimyasalları 580 bin tondan 570 bin tona düşerken, krom kimyasalları 36 bin tondan 34 bin ton seviyesine geriledi.

Aynı dönemde geçen yıla göre Türkiye satışlarının katkısı olduğunu görmekteyiz, Avrupa satışlarının ise geçen yılın altında kaldığı görülüyor. Segment bazında ise soda kimyasallarının katkısı geçen yıla göre daha fazla olmuş. Krom kimyasallarının katkısı ise geçen yılın altında kalmış.

Eylül itibari ile SODA ‘nın net borcu bulunmuyor. 568 milyon TL net nakitleri bulunuyor. 2018 yılı sonunda net nakit 1.149 milyon TL seviyesindeydi. Nakitlerdeki azalma takip edilmeli.

Değerlendirme

Genel olarak bakıldığında SODA için satışların dolar bazında korunduğunu ve ton bazında önemli düşüşler olmadığını görmekteyiz. Olumuzluk yaratan belirgin faktörün kar marjlarındaki düşüş olduğu görülüyor. Bunda küresel talepteki yavaşlama ve maliyet giderlerindeki artış olması etkili. Yurtiçinde iç talebin canlanmaya başladığına yönelik sinyaller şirket için olumlu. Cam, otomotiv, deterjan gibi sektörler şirktin faaliyetleri içi belirleyici sektörler. Avrupa tarafında ise büyümenin bir miktar iyileşmesi ve EURUSD paritesinin yükselmesi gelecekte şirketi olumlu etkileyen bir parametre olabilir.

Son olarak 2019 yılında faaliyete başlayan Cam elyaf üretiminin satışlara katkısı önümüzdeki dönemde devam edecektir. Ciner grubu ile birlikte ABD Wyoming’de %50 ortak olarak yapacakları Doğal Soda Külü yatırımı amortisman giderlerinde sınırlı baskılar yaratabilir. Yatırım 5 yıl sürmesi bekleniyor. Tamamlandığında FAVÖK marjının %50 olması bekleniyor. Bu oldukça yüksek bir marj. Üretim kapasitesinin 1.250 bin ton /yıl soda külü olması bekleniyor. Karşılaştırma yapmak gerekirse Şirket’in toplam soda üretim kapasitesi 2.300 bin ton/yıl seviyesinde bulunuyor.

Projeksiyon ve Hedef Fiyat

SODA’da gelen sonuçlar 2019 beklentilerime paralel gelişiyor. Şirket için 2019 yılı ciro beklentimi 3.945 milyon TL ve FAVÖK beklentimi ise 994 milyon TL seviyesinde korumaya devam ediyorum.

SODA Sanayi için 8.67TL olan uzun vadeli hedef fiyatımı koruyorum. Buna göre hissenin 5.73 olan borsa fiyatına göre %51 yükselme potansiyeli bulunuyor.

Peki ne yapmalıyız? %51 ucuz diye gidip almalı mıyız? Elbette hayır. Aslında bu daha çok sizin nasıl bir yatırımcı olduğunuz ile ilgili. Eğer uzun vadeli bir yatırımcıysanız ve bir iki yıl sonra Soda bu fiyatlarda olmayacak şeklinde düşünüyorsanız alım için uygun fiyatlarda. O zaman size uygundur. Buna karşılık, eğer kısa vadeli bir alım satım oyuncusu iseniz o zaman sizin uzun vadeli hedef fiyatla bir ilginiz yok demektir. Teknik olarak al yönünde sinyal oluşmasını bekleyip kısa vadeli kar peşinde koşmanız size daha uygundur. Kısa vadede 5.30 seviyelerinde bir dip oluşumu sinyali görmekteyiz ama bir alım sinyali henüz görmüyoruz. Bunun için ilk etapta 50 günlük ortalaması olan 5.75 seviyesi üzerine çıkıp yerleşmesini görmek, yükselişin hız kazandığını söylemek için ise 6 seviyesini geçtiğini görmek ve sonra alım yönünde hareket etmek kısa vadeciler için daha doğru bir strateji olacaktır.

Soda Sanayi için 2019/06 analizimi de okuyabilirsiniz. 

SODA SANAYİ

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir