Borsa Haftalık Yorum

Borsa Endeksi geçen hafta %0.36 gibi sınırlı bir yükseliş gösterirken, Bankacılık endeksi %1.4 gerileyerek kar satışlarını en çok hissettiren gruplardan birisi oldu. Banka endeksinde iki hafta önce %23 yükseliş ve sonrasında önceki hafta %3 yükseliş yaşanmıştı. İki haftada toplamda %25 gibi bir yükselişin ardından bankalarda gelen kar satışlarını normal karşılamak gerekir. Önümüzdeki hafta bu kar satışları bir miktar daha etkili olabilir ancak genel olarak piyasalara yönelik pozitif beklentimiz devam ediyor.

masanotları borsa

Yabancı İlgisi Devam Ediyor

Bu arada ekonomi ve para politikası tarafında normalleşme adımları devam ediyor ve piyasalara fiyat istikrarının vazgeçilmez bir koşul olduğu mesajları veriliyor. Buna paralel olarak TL’de güçlenme devam ederken yabancı ilgisinin de sürdüğünü izliyoruz. 13 ve 20 Kasım haftalarında yabancıların hisse ve tahvil piyasalarına 1.5 milyar $ giriş yaptığını görmekteyiz. Bu ilginin Aralık ayında da devam edeceğini düşünüyoruz. Bu nedenle hisse tarafında zaman zaman geri çekilmeler yaşansa da bu düşüşler alım fırsatı olarak kullanılabilir. Yabancı girişlerinin devamı ile birlikte endekste geri çekilmeler sınırlı kalabilir. Borsa endeksinde 1300 seviyesini kısa vadede önemli bir destek olarak izliyoruz. Bu seviyenin üzerine yerleşme devam ettiği sürece teknik olarak sorun görünmüyor. Yine kısa vadede 1350 seviyesinde direnç oluşurken, daha yukarıda 176$ (ya da 1.76 sent) seviyesine karşılık gelen 1370-1380 bölgesinde etkili direnç bulunuyor. Buna karşın 1300 seviyesinin altına gerileme olması durumunda 1250 desteğine doğru düşüş hızlanabilir. Bu durum moralleri bozabilir. Ancak gene algıda ciddi bir bozulma olmadıkça böyle sert geri çekilmelerde bile güçlü durmakta fayda olacaktır. Genel olarak banka ve holding hisselerindeki alımların Aralık ayı içerisinde süreceğini bekliyoruz.

Dolar kurunda gevşeme devam edebilir

DolarTL tarafında ise kurdaki yükselişin tepki yükselişi olduğunu sürekli ifade ettik. Bize göre tepki sınırları 7.90 seviyelerinde bulunuyordu ancak kur bu seviyeyi geçerek 8 sınırına kadar zorladı. 7.90’dan 8 seviyesine kadar olan yükselişte panik alımların ve hacimsiz işlemlerin etkili olması muhtemel. Dolar kurundaki geri çekilmenin Aralık ayı içerisinde sürebileceğini düşünüyoruz. 7.50 seviyesi önemli bir destek ve bu seviye tekrar görülebilir. TCMB’nin faizi, normalleşme adımlarının devamı, Eurobond ihracı ve yabancı girişleri Dolar kurunda aşağı yönlü baskılar yapan faktörler. Vatandaşın kaybolan güven nedeni ile alış yönünde bulunması, borç ödemesi için kurumsal şirketlerden gelen alımlar, zayıf rezervler ve AB tarafından yaptırım riski ise dolar kurunda yukarı baskı yaratan etmenler. Bu iki faktörden aşağı yönlü faktörlerin daha baskın olmasını ilerleyen süreç için bekliyoruz. Elbette yeni gelişmeler, yeni söylemler TL varlıklardaki fiyatlamalar konusunda etkili olacaktır.

AB Liderler Zirvesi Önemli Bir Takvim

Özellikle yabancılar ikinci dalga alış için 10-11 Aralık tarihlerinde gerçekleşmesi beklenen AB liderler zirvesini beklemek isteyebilir. Bu zirveden çıkan sonuçlara bağlı olarak hareket etmeyi tercih edebilirler. Yaptırımların gündemde olduğu daha önce Merkel tarafından açıklanmıştı. Yaptırım olup olmayacağı, olacaksa hangi şiddette yaptırımlar olacağı yabancıların eğilimi üzerinde etkili olabilir.

Büyüme ve Enflasyon Verileri İzlenecek

Haftaya Pazartesi günü 3.çeyrek büyüme verisini alacağız. 2.çeyrek sert küçülmenin ardından 3.çeyrekte %5 gibi bir büyüme bekleniyor. Türkiye’nin 2020 yılını ise %0-1 arasında küçülme ile kapatması bekleniyor. Perşembe günü ise Kasım ayı enflasyon verileri alınacak. Genel beklentiler aylık %1-1.5 arasında artış yönünde bulunuyor. Yıllık enflasyonun ise %11.89’dan %12.50-12.75 seviyesine yükseleceği yönünde bulunuyor. Beklentilerin üzerinde gelecek bir enflasyon ve yıllık rakamda %13 gibi seviyelerin şimdiden görülmesi piyasalarda baskı yapabilir. Salı günü ise Kasım ayı PMI verilerini alacağız. Ekim ayında 53.9 açıklanmıştı ve ekonomide genişlemeyi gösteriyordu.

Fed ve ECB Başkanları Konuşacak

Dışarıda ise Cuma günü ABD tarımdışı istihdam verisi alınacak. Pazartesi günü ECB Başkanı Lagarde’ın konuşmasını alacağız. Pazartesi ve Salı günleri ile OPEC toplantısı takip edilecek. Fed Başkanı Powell ile Salı ve Çarşamba günleri konuşacak. Perşembe günü Avrupa ve ABD PMI verileri izlenecek. Veri trafiği olarak yoğun bir haftaya girdiğimiz söylenebilir.

Haftalık Ekonomik Takvim için tıklayınız.

Çocuğunuza Borsa Hesabı Açın 4 yazımı okuyabilirsiniz. 

BORSA ve UZUN VADELİ YATIRIM makalemi okuyabilirsiniz. 

Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir