Borsa da Güçlenen Beklentiler

Borsa endeksinde iyi bir haftayı geride bıraktık. Kabine beklentileri etkili oldu. Yeni Kabine hafta sonu belli oldu ve Mehmet Şimşek piyasaların beklentisine paralel Hazine ve Maliye Bakanı olarak ilan edildi. Tam yetkili bir bakan olarak gelmesi bekleniyordu ve Borsa endeksinde geçen hafta bu beklenti satın alınarak %11.66 yükseliş gerçekleşti. Mehmet Şimşek’in kontrolündeki bir ekonominin rasyonel politikalar üzerinde oturacağı beklentisi bu yükselişte en önemli neden. Bununla birlikte rasyonel politikalara geçmenin bir diğer anlamı, para politikasının artık bankalar üzerinden uygulanma döneminin sona ermesi olarak da algılanabilir. Bu ise son bir yılda sayfalarca getirilen ve kafa karışıklığına neden olan BDDK regülasyonlarının zaman içerisinde kademeli olarak geri çekileceğini gösteriyor. Piyasa bunun anlamını gayet iyi biliyor ve geçen hafta Bankacılık endeksi XBANK %18.48 yükselişle en fazla yükselen sektör oldu. Piyasalar artık para politikasının dünyada uygulandığı gibi TCMB  üzerinden uygulanma beklentisini ve bankaların daha artık daha rahat bankacılık faaliyetlerini yapabileceğini şimdiden satın alıyor.

masanotları borsa

Mehmet Şimşek görevi devralırken verdiği mesajlarda, şeffaflık, öngörülebilirlik, kurala dayalı bir yönetim, mali disiplin, fiyat istikrarı ve global normlara uygun bir yönetim mesajını verdi. Bu mesajlar Naci Ağbal’ın görevden alındığı Mart 2021 tarihinden bu yana piyasaların uzak kaldığı ve ısrarlı savunduğu önemli mesajlar. Bunun piyasalarda bir pozitif hava yaratması sürpriz değil.

Önümüzdeki hafta ekonomi ile ilgili çok hızlı açıklamalar görebiliriz. Piyasaların merakla beklediği bir diğer konu ise OVP olacak. Orta Vadeli Program’ın ne zaman açıklanacağı bilinmiyor ancak bu konunun acil bir konu olduğunu Mehmet Şimşek’de verdiği mesajlarda belirtiyor. OVP’nin içerisinde neler olacağı, yasal düzenlemelerin olup olmayacağı, mali kural olup olmayacağı gibi noktalar hem iç hem de global piyasa oyuncularına verilecek güven ve istikrar sinyali açısından stratejik öneme sahip olacak.

Borsa Ne Yapacak

Borsa endeksindeki pozitif havanın devam edeceğini tahmin etmek güç değil. Muhtemelen bankalardaki pozitif hava sürecek diyebiliriz. CDS’lerdeki düşüşün sürmesi banka hisselerini yukarı itmeye yetecektir. Defter değerinin altında işlem gören Banka hisseleri, rasyonel bir ekonomi yönetimi altında ve düşük CDS rakamları ortamında gerçekçi fiyatlamalara koşabilir. Özellikle KKM konusunda gelecek adımlar ve bankaların girdiği sürdürülemez faiz savaşlarının artık olmayacağına yönelik beklentiler banka hisselerini destekleyecektir.

Önümüzdeki hafta 5200 direnç olurken bu seviyenin geçilmesi muhtemel olabilir. Bunun ardından 5500 ve 5700 dirençleri izlenecek. Geçen hafta beklenti satın alınmasının ardından haftaya kar satışları ile başlamamız durumunda ise, satışların çok etkili olmasını beklemiyorum. Aksine satış olması durumunda alım için fırsat olduğunu düşünüyorum. Asıl olarak olağanüstü bir olumsuzluk olmaz ise 4400 seviyesinin BIST100 endeksinde artık önemli bir taban konumuna geldiğini söylemek mümkün.

Banka hisselerinin yanında ucuz kalan Holding hisseleri de ilgi odağı olabilir. Ayrıca 2Ç bilanço beklentileri yüksek olan Otomotiv, Havacılık, Çimento, Perakende hisselerinde ilgi devam edebilir.

ABD Borsaları Belirsizliği Attı

ABD piyasaları için uzun zamandır olumlu bir görüşe sahibim. S&P endeksi 4000 seviyesinin üzerindeki seyrini ısrarlı bir şekilde korudu. Üstelik ısrarla çalan resesyon tamtamlarına ve borç tavanı stresine rağmen. Borç tavanı konusunda anlaşma sağlandı. Her yıl olduğu gibi diyebiliriz. S&P için 4200 direncinin oldukça önemli olduğunu sürekli belirtiyorum ve bu seviye geçildi. Yılın ikinci yarısında yükseliş trendi içerisinde bulunan bir ABD piyasaları görmemiz mümkün.

Bu arada ısrarla resesyonun geleceğini söyleyen pek çok uzman bulunuyor. Mevcut verilerde resesyon sinyallerine rastlamıyorum. Bizde olduğu gibi bilançolar borsalar için önemli bir yakıttır. 1Ç bilançolarını iyi geçiren ABD piyasalarında açıklanacak 2Ç bilançoları önemli olacak. Aynı görüş Borsa İstanbul içinde geçerli.

İçeride Enflasyon ve Ekonomik Açıklamalar, Dışarıda PMI ve Büyüme Verisi

Haftalık veri takviminde, bugün Mayıs ayı TÜFE verisinin açıklanması bekleniyor. Beklentiler aylık %0.20 artış olacağı yönünde. Doğalgaz’ın bedava olması ile hesaplamaya sıfır olarak girmesi bunda etkili olacak. Bu veri ile yıllık TÜFE’nin %43.68’den %39.20 seviyesine gerilemesi bekleniyor. Aynı gün ÜFE verisi de açıklanacak. ÜFE’de son veri yıllık %52.11 seviyesindeydi. Cuma günü ise Nisan ayı sanayi üretim verisi izlenecek. Beklentiler aylık %5.5 artış, ancak yıllık %1.5 düşüş olacağı yönünde. İçeride başka veri akışı olmazken, hafta boyunca piyasalar Ekonomi yönetiminden gelecek açıklamalara ve eylemlere odaklanacak diyebiliriz. Açıklamalar ve eylemler, verilerin önünde olacaktır.

Dışarıda ise Pazartesi günü Euro bölgesi ve ABD PMI verilerini alacağız. Her iki veride 50 seviyesinin üzerinde. Salı günü Euro Bölgesi Nisan ayı perakende satışlar verisi izlenecek.  Önceki ay %1.2 düşüş olmuştu. Aynı gün ABD Dış ticaret açığı izlenecek. Perşembe günü ise Euro Bölgesi 1Ç Büyüme final verisi alınacak. Beklentiler Euro bölgesinin 1Ç dönemini yıllık %1.3 büyüme ile kapatacağı yönünde bulunuyor.

Borsa Endeksi Güçleniyor

Önümüzdeki hafta 5200 direnç olurken bu seviyenin geçilmesi muhtemel olabilir. Bunun ardından 5500 ve 5700 dirençleri izlenecek. Geçen hafta beklenti satın alınmasının ardından haftaya kar satışları ile başlamamız durumunda ise, satışların çok etkili olmasını beklemiyoruz. Aksine satış olması durumunda alım için fırsat olabilir. Asıl olarak olağanüstü bir olumsuzluk olmaz ise 4400 seviyesinin BIST100 endeksinde artık önemli bir taban konumuna geldiğini söylemek mümkün.

Borsa Grafiği

Güçlenen Dolar Altına Baskıyı Koruyor

Dolar endeksinin güçlenmeye devam etmesi ve 103 seviyelerinden tekrar yukarı dönmesi Ons Altının önünü kapatan en önemli faktör. Bunun etkisi ile Ons gözünü tekrar 1915 seviyelerindeki desteği çevirebilir. Ancak 1915 seviyeleri kısa vadeli alım için 1970-2000 bölgesi hedefli bir fırsat noktası olabilir. Buna karşın 1915 desteğinin altına gerilemesi durumunda Ons Altında güzel günlerin geride kaldığını söyleyeceğiz. Ancak şimdilik bu noktadan uzağız.

Ons Altın

Çocuğunuza Borsa Hesabı açın makalemi okumanızı tavsiye ederim.

KENDİNİZİ EĞİTİN. EĞİTİME ZAMAN AYIRIN.

Borfin Eğitimlerim için Görsele tıklayınız

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

“Borsa da Güçlenen Beklentiler” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir