BRSAN 2017/09 Bilanço Analizi, Değerleme, Teknik Analiz

Borusan Boru (BRSAN) 3Ç17 döneminde 64.7 mn TL net kar açıkladı. Bir önceki çeyreğe göre yani 2Ç17 dönemine göre şirketin satışlarında ve FAVÖK rakamında %10’a yakın düşüş olurken, net karda %36 gibi anlamlı derecede daha düşük seviyede oluştu.

Şirket 2Ç17 döneminde (yani Nisan-Mayıs-Haziran dönemi) 101.4 mn TL kar açıklamıştı. Net kardaki 2Ç döneme göre düşüşte en önemli faktör 26 mn TL gibi yüksek temettü gelirinin 2Ç döneminde yansıtılmış olması. Bu nedenle 2Ç dönemindeki kar yüksek seviyede oluşmuştu. Satışların da anlamlı olmayan seviyede düşük gelmesi ile karda önceki çeyreğe göre böyle bir fark oluştu.

masanotları

Genel olarak önceki çeyreğe göre 3Ç17 döneminde (yani Temmuz-Ağustos-Eylül dönemi) Brüt kar marjı ve FAVÖK marjı aynı seviyelerini korumuş görünüyor. Brüt kar marjı %19 ve FAVÖK marjı %15-16 seviyelerini korumuş durumda. Olumlu.

Geçen yıl aynı çeyreğe göre ise yüksek performans devam ediyor. Satışlar %62, FAVÖK %79 ve net kar %194 artış göstermiş. Olumlu.

9 Aylık Dönem Analizi

Sonuç olarak şirket 2017 yılının ilk dokuz ayını geçen yıl aynı döneme göre %106 artışla 183.9mn TL net kar ile kapadı. Aynı dönemde satış gelirleri %40 artışla 2 milyar TL seviyesine ulaşırken, FAVÖK %40 büyüme ile 283 milyon TL seviyesinde oluştu. Olumlu.

Yıllık bazda FAVÖK %40 artarken, Net karın %106 artmış olmasında, satış gelirlerindeki yükseliş ana faktör olurken, geçen yıl daha yüksek vergi karşılığı ayırmış olması da etkili olmuş görünüyor. Ancak değer yaratan ana unsur olan FAVÖK’ün büyümesini sürdürmesi olumlu.

Burada önemli bir nokta yıllık satış ve favök büyüme hızları 6 aylık dönemdeki hızına göre daha hızlanmış olduğu görülüyor. Yani 6 aylık dönemde satışlar yıllık %31 atarken, 9 aylık bilançoda bu hız %40’a yükselmiş. Aynı şekilde FAVÖK büyüme hızı da %24’den %40 a yükselmiş. Bu şirketin yılı da yüksek seviyede kapatacağını gösteriyor. Satış ve FAVÖK rakamlarında değerleme kısmında göreceğiniz revizyonların nedeni bu.

Yine geçen yıl dokuz aylık döneme göre kar marjlarının hemen hemen aynı seviyelerini koruduğu görülüyor. Brüt kar marjı %17-18 aralığını korurken, FAVÖK Marjı %14 düzeyini korumuş durumda. Bunu olumlu karşılıyorum.

Şirket’in eylül sonu itibari ile 1.202 milyon TL net borcu bulunuyor. Cari oran 1.03 ve likidite oranı 0.5 seviyesinde bulunuyor. Borç ödeme problemi bulunmuyor ancak likidite oranı daha yüksek olabilir. Buna karşın Nakit akış tablosunda geçen yıl sonuna göre Şirket nakitlerini 52 mn TL arttırmış görünüyor. Nakit akışları güçlü. Olumlu.

BRSAN Bilanço para birimi ABD Doları

Bu arada şirket ile ilgili bir not eklemek istiyorum. ABD Dolarının şirketin faaliyetleri üzerinde çok büyük bir ağırlığı olmasından dolayı şirket bilançosu için fonsiyonel para birimini ABD Doları olarak seçmiş durumda. Başka deyişle bilançolarını ABD Doları bazında tutuyor. Borsa ‘ya bildirirken resmi kurlar üzerinde TL’ye çeviriyor. Bu nedenle yabancı para pozisyonunu bu şekilde ele almak lazım.

Eylül sonu itibari ile şirket’in 9 mn TL ve 5.1 mn € döviz açığı ve 1.1 mn Sterlin döviz fazlası bulunuyor. EURUSD paritesi şirket için önemli bir parite konumunda.

BRSAN Ocak-Eylül döneminde ihracatı dolar, euro ve sterlin üzerinde gerçekleşmiş. Dolar cinsinden ihracat 269 mn $ olurken, euro cinsinden ihracatı 95 mn € ve Sterlin cinsinden ihracatı 2.4 mn Sterlin olmuştur. İhracat euro ve sterlin cinsinden aynı kalırken, dolar cinsinden %20 artış göstermiş durumda. Olumlu.

Sonuç olarak ABD Dolarının küresel anlamda güçlenmesi şirket için olumlu olurken, Dolar/TL kurundaki artışlarda şirketin TL bazlı bilançosunu pozitif etkileyecektir.

Sektör ve Şirket
  • Şirket’in faaliyet raporundaki bilgilere göre (bu arada faaliyet raporunda çok güzel bilgiler var tüm yatırımcılara okumasını tavsiye ederim) Türkiye çelik boru sektörü Ocak-Eylül dönemine göre ton bazında %7 büyüme sağlamış durumda. Sektörün en büyük ihracat pazarı Irak ve oradaki tüm olumsuz gelişmelere rağmen Irak’a ihracat %6.3 artmış. Diğer gelen ülkeler sırasıyla Romanya, ABD, İngiltere ve Almanya izliyor. Bu beş ülke Türkiye toplam çelik boru ihracatının %59’unu oluşturuyor.
  • Türk çelik boru sektörü dünyanın en büyük beşinci üreticisi konumunda bulunuyor. AB’ye yapılan ihracatta %20’ye yakın artış sağlanmış.
  • BRSAN bu yılın dokuz ayında ihracatını ton bazında %7.4 arttırarak 349 bin ton ihracat gerçekleştirdi. Yurtiçi satışlar ise yine ton bazında %33 düşüşle 193 bin ton düzeyine gerilemiş.
  • Otomotiv sektörü şirket için önemli bir satış pazarı olurken, bu sektöre olan satışlar hem ton hem de ciro bazında artış göstermiş ve karlılık devam etmiş. Şirket otomotiv sektörüne yüksek katma değerli ürün satarken sektörde lider konumda.
  • ABD petrol sondaj kuyu sayılarındaki artış 2017 yılında hızlanmış durumda. Bu BRSAN ‘ın bu sektöre olan satışlarını olumlu etkiliyor. Şirket bu sektöre yüksek katma değerli ürünler satarken, ton ve ciro bazında artış karlılıkla beraber sürmüş. Burada petrol fiyatlarının yükselmesi şirket için olumlu gelişme. Şirket petrol kuyularına satışını ABD’de kurduğu şirketi üzerinden yapıyor.
Değerleme ve Hedef Fiyat

Genel olarak BRSAN faaliyet olarak güçlü bir yıl geçiriyor. Son gelen finansallara göre Ağustos ayındaki analizimde ifade ettiğim 2017 yıl sonu varsayımlarımı revize etme gereği duyuyorum. Satış gelirleri beklentimi 2.556 mn TL’den 2.670 mn TL’ye revize ediyorum. Aynı şekilde FAVÖK beklentimi 358 mn TL’den 382 mn TL’ye revize ediyorum. Son oluşan tempo şirketin yılı bu seviyelerde kapatacağını gösteriyor. Net kar beklentim ise 253 mn TL seviyesinde devam ediyor. Ancak kurlardaki yüksek seyir yıl sonunda da devam ederse bu kar rakamının üzerine çıkması olasılık dahilinde olabilir.

Şirket f/k ve fd/favök çarpanlarına göre geçmiş yıllar ortalamasının altında işlem görüyor. Örnek olarak son yirmi çeyrektir fd/favök çarpan ortalaması 10.5x seviyesinde bulunuyor. Şirket mevcut durumda 7.7x seviyesinde işlem görüyor. Şirket ortalamasına göre %37 iskontolu görünüyor. Diğer bakış açıları ile bakarsak, şirket satış gelirlerinin bile altında bir piyasa değerine sahip. Buna ek olarak neredeyse defter değerinde işlem görmekte.

Buna göre ina, f/k ve fd/favök çarpanlarına göre yaptığım değerlemede BRSAN için 6-12 aylık dönemi kapsayan hedef fiyatımı 13.63TL’den 15TL seviyesine revize ediyorum. Buna göre son 10.12TL kapanış fiyatına göre %48 yükseliş potansiyeli bulunuyor.

Şirket bilanço verisini 12.47 seviyesi ile karşılamış ancak o günden bugüne aralıksız neredeyse 10TL seviyesine kadar düşüş göstermiştir. Gelen satışların piyasanın genelinin negatif olması ve yabancı takasındaki ciddi azalmanın etkisi olduğunu düşünüyorum. Satışların şirketle bir ilgisinin olmadığını düşünüyorum. Bunun yanında 15 Ağustos tarihinde yayınladığım analiz ve değerleme yazımdan sonra hisse %24 yükselmiş ardından yeniden kar satışları ile geri çekilmiştir.

Hisse ‘nin geldiği seviyeler uzun vade için cazip kazandırma potansiyeline işaret ediyor. Kısa vadede ise piyasanın genelindeki olumsuz havanın dağılmasını beklemek daha doğru olabilir. Ancak uzun vadede ise şirkette büyüme oldukça sağlıklı bir şekilde sürüyor. Şirketteki büyüme devam ettiği sürece uzun vadede problem görünmüyor.

BRSAN Teknik Analiz

Hissede hem günlük hem haftalık bazda ikili zirve formasyonu oluşmuş ve ardından formasyon satışları yaşamıştır. 9.50 seviyeleri haftalık bazda hem yatay destek hem haftalık ortalama olması nedeni ile güçlü destek seviyesine işaret ediyor. Büyük resimde 9.50 seviyesi üzerinde kaldığı sürece teknik görünüm pozitif. Bu seviyenin altında 9.30 ara destek olurken, 8.70 bölgeleri ise aylık ortalama destekleri olacak. Hisse ‘nin 9.50 seviyesi üzerinde tutunması durumunda ilerleyen haftalarda yeniden 12.47 zirvesine doğru tepkiler gelebilir. Bu seviyeler teknik satış için ideal noktalar olabilir. 12.47 direncinin kırılması durumunda 15 hedefimiz görülebilir.

BRSAN için Ağustos ayındaki 6 aylık analizimi de okuyabilirsiniz. 

brsan

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir