CEMTS 2017/09 Bilanço Analizi ve Değerleme

Çemtaş (CEMTS) 3Ç17 döneminde 48.8 mn TL net kar açıkladı ve geçen yıl aynı döneme göre kar artışı %663 oldu. Kardaki bu artışta Roda limanındaki %22.5 hissesinin satışından elde edilen 42.6 mn Tl’lik satış karının etkisi var. Bu kar bir defaya mahsus bu çeyrekte yansıtıldı. masanotları

3Ç17 döneminde vergi öncesi kar 53 mn TL olurken, Roda satış karı indirgediğimizde bu rakam 10.4 mn TL seviyesine geriliyor. Geçen yıl aynı dönem vergi öncesi kar 7.7 mn TL seviyesindeydi. Roda satışını indirgediğinizde vergi öncesi kar artışı yine %35 seviyesinde bulunuyor. Vergi sonrası net kar rakamı ise daha düşük çıkmakta.

Çeyrek Dönem Analizi

3Ç17 döneminde 3Ç16’ya kıyasla satış gelirleri %59 artışla 109 mn TL seviyesinde oluştu. FAVÖK rakamı ise %103 artışla 14.9 mn TL seviyesinde gerçekleşti. Pozitif.

3.çeyrek için negatif bir gelişme kar marjlarının azalarak devam ediyor olması diyebiliriz. Brüt marj 3Ç dönemde %18.7 olurken, bu rakam 2Ç’de %20.3, 1Ç’de ise %25.6 seviyesindeydi. Her çeyrek giderek azalan bir trend var. Ancak geçen yıl 3Ç dönem göre marjlar halen yüksek devam ediyor.

Aynı şekilde FAVÖK Marjıda %3.7 olurken, geçen yıl %1 seviyesindeydi. Ancak önceki çeyrek %16.4 ve 1Ç’de %21.6 idi. Yıla %21.6 ile başlayan FAVÖK Marjı son bilançoda %13.7 seviyesine kadar düşmüş görünüyor. Negatif.

Çeyrek itibarı ile satış performansının devam ediyor olmasını pozitif buluyorum. Kar marjlarının düşüyor olması geçici bir olumsuz etki olabilir.

Karlılıktaki düşüşle ilgili olarak Şirket son dört ayda elektrot fiyatlarının yaklaşık 10 kat arttığını ve çelik maliyetlerindeki %2’lik elektrot payının %8’e kadar yükseldiğini belirtiyor. Ayrıca şirket elektrot fiyatlarındaki dalgalanmanın 2018 yılında da devam edebileceğini faaliyet raporunda belirtmiş.

Marjlar gelecek çeyreklerde tekrar toparlayabilir. Önemli olan satış performansının güçlü olmasıdır. Liman satışı hariç vergi öncesi kar rakamı da geçen yıla göre pozitif konumunu koruyor.

9 Aylık Dönem Analizi

Bu sonuçla CEMTS 2017 yılının 9 aylık dönemini 74.4 mn TL kar ile kapadı. Kar artışı %231 olurken, Roda Limanı satış karı indirgenmiş şekilde kar artışı %41 düzeyinde çıkıyor. 6 aylık dönemde kar artış hızı %59 seviyesindeydi. Bir miktar yavaşlama var. Marjların etkisi olabilir.

Aynı dönemde satış gelirleri %48 artışla 314 mn TL’ye ulaşırken, FAVÖK Rakamı ise %87 artarak 53.8 mn TL seviyesine yükseldi. Burada satış ve FAVÖK büyüme hızlarında 6 aylık döneme göre hızlanma var. Pozitif.

Kar marjları da geçen yıla göre yüksek seviyesini koruyor. Brüt marj %18.6’dan %21.4’e, FAVÖK Marjı %13.5’den %17. Seviyesine yükselmiş görünüyor. Burası pozitif görünebilir, ancak 6 aylık döneme göre son çeyreğin etkisiyle marjlarda gerileme oluşmuş. Kısmen negatif.

Eylül sonu itibari ile Şirket’in net borcu 43.7 mn TL seviyesinde. Buna karşılık cari oran 2.42 ve likidite oranı ise 1.29 seviyesinde bulunuyor. Şirket borç çevirme sorunu görülmüyor. 3 ay içerisinde 29.8 mn TL gibi bir kredi ödemesi görünüyor ancak nakitlerine ek olarak alacaklarının da teminatlandırılmış olması pozitif bir özellik. Ayrıca Roda satışından gelen/gelecek 42.6 mn TL nakit girişi olumlu.

Güçlü İhracat

Şirket %46 ihracat gerçekleştiriyor. İhracat yoğun olarak euro cinsinden olurken 9 ayda 34 milyon € ihracat gerçekleştirmiş. İhracat TL bazında geçen yıla göre %53 artmış görünüyor. İç satışlardaki artışta %35 seviyesinde. Satış tarafı güçlü. Pozitif.

Buna paralel döviz pozisyonu ise 16.8 milyon $ ve 0.4 milyon € fazlaya sahip. Kurlardaki yükseliş hem döviz pozisyon fazlası hem de ihracat yeteneği sayesinde şirket için pozitif olacak.

Finansman giderlerinde geçen yıla göre artış var. Bu yıl 9 aylık dönemde 6.2 mn TL finansman gideri, geçen yıl 2.2 mn TL seviyesinde oluşmuştu. Finansman giderlerinin 3.6 mn TL kısmı kur farkı, 2.5 mn TL kısmı faiz gideri olarak görünüyor.

Ancak ihracatçı yapısı nedeni ile operasyonel gelirlerden de kur farkı gelirleri bulunuyor.

Hedef Fiyat ve Değerleme

6 aylık analizimizde CEMTS için 2017 yılına yönelik 415.4 mn TL satış geliri ve 74.8 mn TL FAVÖK beklentim bulunuyordu. Beklentilerimi aynı şekilde koruyorum. Net kar beklentim ise 48.6 mn TL seviyesindeydi ancak bu rakamda liman satış karı yoktu. Bu beklentimi 92.4 mn TL olarak revize ediyorum.

Şirket tarihsel f/k ve fd/favök çarpan ortalamalarının altında işlem görüyor. CEMTS için 5.63 TL hedef fiyatıma Roda limanından elde edilen satış karını ekleyerek 6.05 TL seviyesine revize ediyorum. Buna göre hisse için %36 yükseliş potansiyeli bulunuyor.

Hissenin şu ana kadar oluşan borsa performansını ise yetersiz buluyorum. Hisse son üç ayda endeksin %7 altında performans getirdi. Mevcut fiyatın, mevcut bilanço performansını yansıtmadığını düşünüyorum.

Yıl sonu bilançosu açıklandıktan sonra revize edilecektir.

Bir önceki 6 aylık analizi okumak istersiniz tıklayınız. 

cemts

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

“CEMTS 2017/09 Bilanço Analizi ve Değerleme” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir