DGATE Bilanço ve Teknik Analiz

Datagate (DGATE) açıkladığı finansallara bakıldığında, çeyreklik bazda 2Ç17 döneminde geçen yıl aynı döneme göre satış gelirleri %27 artarken, FAVÖK %127 ve net kar %90 büyüme sağladı. Pozitif.

Yine çeyreklik dönemde kar marjlarında yükselişler var. Brüt Kar Marjı %2.57’den %3.63’e yükselirken, FAVÖK Marjı %1.53’den %2.75 seviyesine ulaştı. Pozitif. masanotları

İlk Çeyreğe göre Marjlar yükseliyor

Şirket 2Ç dönemde, ilk çeyrek döneme göre hemen hemen aynı satış hacmini yaparken, Brüt kar marjı %2.69’dan %3.63’e ve FAVÖK Marjı da %1.83’den %2.75’e yükselmiş durumda. Bir önceki çeyreğe göre yükseliş yılın geri kalan iki çeyreğine yönelik beklentiler doğuruyor. Olumlu.

Yıllık bazda performans güçlü

Nihayetinde DGATE yılın 6 aylık dönemini 11.9 milyon TL net kar ile kapadı. Geçen yıl aynı dönemde 7.9 milyon TL kar elde etmişti. Net kar %50 büyüdü. Aynı dönemde satış gelirleri %27 artışla 745.5 milyon TL seviyesinde oluşurken, FAVÖK rakamı 564 büyüme ile 16.9 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. Performans güzel. Özellikle satış problemi olmadığı görülüyor.

Borçlarında ciddi azalma var

Şirket’in Haziran bilançosuna göre cari oranı 1.34 ve Likidite oranı ise 1.02 seviyesinde bulunuyor. Şirket 9.7 milyon TL net borcu bulunuyor ancak borç ödeme sıkıntısı görülmüyor. Burada dikkat çeken bir gelişme şirketin finansal borçları toplam aktiflerin %6.2’sine karşılık geliyor. Bu oran geçen yıl %50 seviyelerindeydi. Finansal borçlarda ciddi bir iyileşme var. Bu durum finansman gideri bakımından şirket için olumlu olacak. Pozitif.

Türk Telekom’un en önemli ürün dağıtıcısı

Bilgi teknolojileri sektöründe faaliyet gösteren şirket Türk Telekom grubu (Türk Telekomünikasyon, Avea, TTNET) tarafından yetkilendirilmiş bayilerine mobil telefonlar, mobil cihazlar, aksesuarlar, Avea hattı, kontör, bilgisayar ürünlerinin tedarik ve satışlarını gerçekleştiriyor.

Şirket Türk Telekom’un bilişim sektöründe önemli bir dağıtıcı ortağı konumunda. Bilişim sektörünün hızlı büyüme kapasitesi Şirket’in büyümesi için önemli fırsatlar oluşturuyor.

Şirket’in ana ortağı %59.24 pay ile İndeks Bilgisayar A.Ş.dir. %43.26’sı halka açıktır.

DGATE ‘ in döviz pozisyonu Haziran sonu itibari ile 3.8 milyon $ açık pozisyonu bulunuyor. Kurlardaki %10’luk yükseliş şirket için 1.3 milyon TL kur riski yaratmaktadır. Çok önemli değil.

DGATE için 2017 yılını 1.540 milyon TL satış geliri, 38.5 milyon TL FAVÖK ve 24 milyon TL net kar ile kapatmasını bekliyorum. Bu beklentilere göre f/k ve fd/favök çarpan yaklaşımı ile 12 aylık dönem için ortalama 7.64TL hedef fiyat hesaplıyorum.

DGATE
DGATE
DGATE Teknik Analiz

Hisse yılbaşından bu yana yükselen kanalı içerisinde yükselişini koruyor. teknik görünüm pozitif. Kanal direnci 6.70 seviyesinden geçiyor. Tarihi zirvesi ise 7.30 seviyesinde bulunuyor. 6.70 seviyesinin geçilmesi durumunda 7.30 direncine doğru hızlanabilir. 7.30 direncinin geçilmesiyle hedef fiyatıma yaklaşır. Uzun vadede kanal içerisinde kaldığı sürece görünüm pozitif. Kısa vadeciler 50-günlük ortalamayı (şimdilik 5.83 seviyesinde) destek alabilirler.

dgate
dgate

 

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

“DGATE Bilanço ve Teknik Analiz” için 3 yanıt

  1. İçi bilgi dolu Analizlerinizi ve değerlemelerinizi ilgi ile takip etmekteyim. Emeğinize sağlık Tuncay bey.

  2. Merhaba Tuncay Bey,
    Bundan sonraki süreçte ne olur. 10 günlük 50 günlüğü kırmış gördüm. Uzun vade düşünüyorum, analizinize bakılırsa uzun vadeye uygun gibi duruyor, hedef fiyatınızda revizyon var mı acaba?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir