OVP ve Borsa Etkileri

2018-2020 dönemini kapsayan Orta Vadeli Program dün açıklandı. açıklamaların ardından Borsa endeksinde banka hisseleri öncülüğünde satış baskısının arttığını görmekteyiz.

Buna göre 2017 ve gelecek 3 yıl için büyüme oranı %5.5 olarak belirlendi. Enflasyon için ise 2017 için %9.5, 2018 için %7, 2019 için %6 ve 2020 için %5 seviyesinde hedef belirlenmiş durumda. İşsizlik oranının ise 2017 yılında %10.8, 2018 yılında %10.5, 2019’da %9.9 ve 2020’de %9.6 seviyesine gerileyeceği öngörülmüş. masanotları

 

Cari açık için ise 2017 yılında 39.2 milyon $ ve 2018 için 40 milyon $ açık bekleniyor.

Burada büyüme yüksek büyümeye rağmen cari açığın kontrol altında kalması dikkat çekici. Eğer bu hedef başarılı olursa cari açık konusunda mesafe alındığı söylenebilir. Avrupa ekonomisinin güçlendiği Hükümet yetkilileri tarafından her fırsatta dile getiriliyor. Buna göre ihracat odaklı büyüme ve dış ticaret açığının yüksek ihracat sayesinde kontrol altında tutulması bu beklentideki kilit noktalardan birisi. Ayrıca cari açık için alınan önlemlerin etkili olmaya başlayacağı da açıklamalarda yer almakta.

Enflasyon konusunda ise 2018 yılı için %7 hedefi iddialı gibi duruyor. Baz etkisiyle enflasyonda bir düşüş oluşacağını biliyoruz. Ancak bunun için 2018 yılında kur seyrinin istikrarlı olması da önemli olacak. Diğer yandan istihdam artıyorken talep enflasyonunun dizginlenmesi de önemli olacak. Bilindiği gibi son aylarda enflasyonda kur geçişkenliğinin ardından talep etkisi ile uğraşıyoruz. Motorlu Taşıtlar Vergileri ve diğer vergiler ile talebi kesmek amaçlanmış olabilir. Ancak bu durumda %5.5 büyüme hedefi tehlikeye girebilir.

Kamu Harcaması odaklı büyüme

Gerçekleşmeleri izleyeceğiz ancak ihracatın büyümeye pozitif etkisi devam edecek görünüyor. Hükümet’in hedeflerinde de bu açıkça görülüyor. Diğer yandan büyümede kamu harcamalarının önemli olacağı sinyali verilmiş durumda. Bütçe harcamalarındaki artıştan bunu anlayabiliriz. Kamu odaklı bir büyüme daha fazla ön plana çıkacak gibi duruyor.

Banka Değerleri %6-7 negatif etkilenebilir

Vergiler konusuna gelince, finans sektöründeki kurumlar vergisinin %20’den %22’ye yükseltilmesinin etkilerini Borsa da net bir şekilde gördük. Bankacılık sektöründeki değer kayıpları %3 seviyesine kadar derinleşti. Bu durum BIST 100 endeksinin de yeniden 101500 kritik desteğine gerilemesine neden oldu. Analistler vergi artışının banka değerlemelerinde ortalama %6-7 gibi bir değer kaybına yol açabileceğini belirtiyor. Bu rakamların nerdeyse yarısı dün gerçekleşti.

Otomotivde MTV artışı talebi olumsuz etkileyebilir

Otomotiv sektöründeki MTV artışının ise otomotiv şirketlerine doğrudan etkisi olmayacak. Ancak talebi etkilemesi bakımından olumsuz olabilir. Bu yılbaşında zaten ÖTV artışı ile iç piyasada darbe yiyen sektör, 2018’ de de MTV tarafından talep düşüşü yaşayabilir. Bu noktada ihracat kapasitesi yüksek şirketler en az etkilenen şirketler olacak.

İhracatçı Şirketler yine Ön Planda

Avrupa ekonomilerine yönelik olumlu beklentiler ve ihracat potansiyelinin devam etmesi, ihracat yoğun şirketleri yine ön palana çıkaracak görünüyor. Döviz kurlarının 2018 yılında bir miktar daha rekabetçi olması halinde ise ihracatçı şirketler daha iyi etkilenebilir.

Kamuya İş Yapan Şirketler

OVP’de Kamu harcamalarının yüksek olacağı görülüyor. Bu bağlamda kamu ile iş yapan sektörlerde altyapı, inşaat, savunma, teknoloji, müteahhitlik vb… daha destekleyici bir süreç görülebilir.

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir