EGEEN 2017 BİLANÇO ANALİZİ VE BORSA DEĞERLEME

Ege Endüstri (EGEEN) 4Ç17 döneminde 45 milyon TL net kar elde etti. Şirket bu sonuçla 2017 yılını 132.1 milyon TL net kar ile kapadı. Net kar 2016 yılına göre %34 büyüdü.

Çeyrek Dönem Analizi

Şirket 4Ç17 döneminde 103 milyon TL satış geliri elde ederken bir önceki yıl aynı döneme göre %90 artış yarattı. Aynı dönemde FAVÖK &98 artışla 37.9 milyon TL seviyesinde ve net kar %28 büyüme ile 45 milyon TL düzeyinde oluştu. 2016 yılının son çeyreğine göre oldukça iyi bir performans görülüyor.
2017 yılının ilk üç çeyreğine göre ise en yüksek satış, en yüksek favök ve en yüksek kar bu çeyrekte yapıldı.

Kar marjları ise yıl genelinde korundu. FAVÖK marjı son çeyrekte %36.8 olurken, yılın diğer çeyreklerinde de bu seviye yaklaşık olarak korundu. Pozitif.

masanotları

2017 Yıllık Dönem

2017 yılında ise 2016 yılına kıyasla satış gelirleri %36 büyürken 345.9 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. FAVÖK %46 artışla 124.8 milyon TL düzeyini yakaladı. Net ise %34 artışla 132.1 milyon TL oldu.

EGEEN için yıl içerisinde satış ve favök beklentilerimi her bilançoda yukarı revize etmiştim. Gelen sonuçlar beklentilerimin yine üzerinde oluştu. 2017 9 aylık analizimde şirket için yıl sonu satış beklentim 325 milyon TL ve FAVÖK beklentim ise 116 milyon TL seviyesindeydi. Şirket beklentilerimin üzerinde sonuçlar açıkladı. Olumlu.

Kar marjlarında ise Brüt kar marjı 2016 yılına paralel %41 seviyelerinde olurken, net kar marjıda paralel bir şekilde %38 seviyelerinde oluştu. FAVÖK marjı ise %34’den %36 seviyesine yükselmiş durumda.

Sonuç olarak EGEEN 2017 yılını büyüyerek ve karlı bir şekilde kapatmış görünüyor. Pozitif.

NAKİT ZENGİNİ

EGEEN için değişmez olan nakit zengini tablosu devam ediyor. Şirket’in Aralık sonu itibari ile 177 mn TL net nakit değeri bulunuyor. Bu rakam eylül snunda 143 milyon TL seviyesindeydi. Nakitleri artıyor. Bu güzel. Cari oran 6.11 ve likidite oranı 5.21 gibi yüksek seviyelerde. Eylül dönemine göre daha yükselmiş. Şirket’in borç sorunu bulunmadığı gibi, tüm borçlarını ödedikten sonra bile faaliyetlerine devam edecek likiditeye sahip bulunuyor.

Yabancı para pozisyonu ise 222.4 mn TL’ye karşılık gelecek şekilde ağırlık ABD doları olan bir döviz pozisyon fazlası bulunuyor. Aralık sonu itibari ile 149 milyon $ ve 71.5 milyon € döviz fazlası var.

Diğer yandan şirketin ihracat oranı %90 seviyesinde bulunuyor. Oldukça yoğun bir ihracat kapasitesi bulunan şirket için, kurlardaki yükseliş şirketin lehine sonuçlar doğuracak. Diğer yandan Avrupa ekonomilerinin hızlanması da şirket için pozitif.

DolarTL ve EuroTL kurlarının yılın son üç ayında da yüksek seyirlerini koruması EGEEN’in hem satış hem karlılık hem de kur farkı geliri olarak beklentilerin üzerinde sonuçlar getirmesini sağlamış görünüyor. Şimdilik rüzgâr şirketten yana esiyor. Bu zaten olumlu olan tablo için ilave olumlu bir durum yaratacak bir gelişme olabilir. 2018 yılında kurların seyri şirket için önemli olacak.

EGE FREN %49 BÜYÜDÜ

Şirket’in gelirleri arasında 12.9 milyon TL Özkaynak Yöntemi ile değerlenen yatırımlar kalemi bulunuyor. Bu rakam 2016 yılında 9. Milyon TL seviyesindeydi. Bu gelir şirketin %25.50 paya sahip olduğu Ege Fren’den geliyor. Ege Fren 2017 yılında toplam aktifleri %49 büyürken, net karı %152 artarak 18.8 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. Ege Fren başarılı bir 2017 yılını geride bırakırken, büyümenin 208 yılında da sürmesi durumunda yine bu kalemden gelir devam edebilir.

YÜKSEK BEDELSİZ POTANSİYELİ VE DÜZENLİ TEMETTÜ ÖDEMESİ

Bilançodaki son durum itibari ile %829 bedelsiz potansiyeli bulunuyor. Bu hep borsa ‘da yatırımcıları heyecanlandıran bir faktör olmaya devam edecek görünüyor.

Ayrıca Şirket her yıl düzenli olarak temettü ödüyor. Son sekiz yılın ortalama temettü verimi %4.83 seviyesinde. Yüksek bir temettü verimine sahip değil ancak 2007 yılından bu yana her yıl düzenli ödemesi yapması olumlu.
Hisse Başı 22.1TL nakit temettü ödeyecek

EGEEN bu yıl 20 Nisan tarihinde hisse başı net 22.1TL temettü ödemeyi planlıyor. Temettü ödemesi 29 Mart 2018 tarihinde yapılacak Olağan Genel Kurul Toplantısında kesinleşecek. Kararın aynı şekilde çıkmasını bekliyorum. Temettü verimi %5.8 seviyesine karşılık geliyor. Son sekiz yılın ortalamasının üzerinde.

EGEEN uzun zamandır izlediğim ve beğendiğim bir şirket. Özellikle birkaç yıl öncesinde bilançodaki büyüme ile hisse fiyatındaki güçlü ralli dikkatimi çekmişti. Düzenli olarak temettü ödeyen bir şirket olması, yönetim kadrosunun tecrübeli isimlerden oluşması ve yüksek ihracat kapasitesine sahip olması beğendiğim yanları. Ayrıca nakit yönünden güçlü ve yüksek işletme sermayesi ayrıca beğendiğim tarafları.

Faaliyet raporundan birkaç bilgi aktarmak gerekirse, Şirket 2017 yılında 15.5 milyon L maddi duran varlık yatırımı ve 3.5 milyon TL maddi olmayan duran varlık yatırımı yapmış. Ayrıca Ege Serbest Bölge üretim tesislerinde kapasite ve verimlilik artırıcı Hat-II yatırımı tamamlanmış ve Eylül sonu itibarı ile devreye alınmış durumda. Ayrıca kullanım ömrü tamamlanmış parça ve makinelerin yeniden yatırımı için gerekli teşvikler alınmış durumda.

DEĞERLEME VE HEDEF FİYAT

Şirket 2017 yılını beklentilerimin üzerinde finansal sonuçlarla tamamladı. Bunda Avrupa pazarlarındaki pozitif genişlemeler, kurlardaki seyrin şirket için olumlu yönde etki yaratması ve içerideki ekonomik büyümenin etkileri oldu. Bu şartların özellikle ihracat tarafının 2018 yılında da güçlü seyrini korumasını bekliyorum.

208 yılında EGEEN satış gelirlerinin %25 büyümesini ve FAVÖK Marjının %33-34 aralığını korumasını bekliyorum.

Bunları dikkate alarak hem indirgenmiş nakit akış analizi hem fd/favök beklentisine göre 6-12 aylık döneme yönelik EGEEN için hedef fiyatımı 320 TL’den 402 TL’ye revize ediyorum.

EGEEN için şuanda 8.2x fd/favök çarpanı bulunuyor. Başka deyişle piyasa şirket için bu çarpanı ödemeye razı. Bu seviye geçmiş yılların ortalamasının bir miktar üzerinde. Fd/favök yaklaşımında 7.36x çarpanı dikkate aldım. Bu rakam son 4 yılın çeyrekler ortalaması.

Bu hedef fiyatına ve 380.80TL olan kapanış fiyatına göre şirket’in %6 yükseliş potansiyeli bulunuyor. Önceki analizimde belirttiğim bir konuyu tekrar belirtiyim. İyi şirket başka bir şeydir, ucuz şirket başka. Yani şirket çok iyi olabilir ancak ucuz olmayabilir. EGEEN şimdilik değerinde görülüyor. Ancak yıl içerisinde fiyatında oluşabilecek düşüşler alım fırsatı olarak değerlendirilmeli. Diğer yandan uzun vadeli yatırımcılar için şirket büyümeyi sürdürüyor ve temettü ödüyor. Uzun vadede pozisyonlar korunmaya devam edebilir.

egeen

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

“EGEEN 2017 BİLANÇO ANALİZİ VE BORSA DEĞERLEME” için 2 yanıt

  1. Hocam bilgilendirici güzel paylaşımlarınız için teşekkürler.
    Yazınızda şirketin Fd/favök çarpanı geçmiş 4 yılın çeyrekler ortalamasının 7.36 olduğunu söylemişsiniz. Bu veriyi nasıl elde edebiliriz? Geçmiş dönemlerin Fd/favök çarpan verilerini..

    1. Bazı programlarda temel analiz ve mali rasyoları hesaplayabiliyorsunuz. Piyasada bununla ilgili programlar var. Burdan söylemiyim reklam olur. Araştırmanızı tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir