Fed Faiz Kararı Değerlendirme

Fed beklentilere paralel faiz oranını 25 baz puan artırarak %1.5-1.75 aralığına yükseltti. Karar metnine bakıldığında daha şahin ya da daha yumuşak şeklinde bir yorum yapamıyoruz. Önceki metinde ekonomik aktivitenin güçlü bir şekilde güçlendiği belirtilirken, son metinde güçlü kelimesi yerine ılımlı ibaresi gelmiş. Buna karşın istihdam ve işsizlik verileri ile ilgili olarak daha güçlü ifadeler yer almakta. Metinde bazı noktalarda daha şahin ifadeler varken, bazı noktalarda daha ılımlı ifadeler görmekteyiz. masanotları

Enflasyon konusunda ise gelecek aylarda enflasyondaki yükselişin devam edeceği belirtilirken, sonuç olarak %2 hedefinin etrafında stabilize olacağı beklentisi yinelenmiş.

Projeksiyonlarda ise 2018 büyüme beklentisi %2.5’den %2.7’ye yukarı yönlü, işsizlik oranı beklentisi ise %3.9’dan %3.8’e aşağı yönlü revize edilmiş. PCE enflasyonu beklentilerinde ise %1.9 olan beklentiler yine korunmuş. 2019 yılı büyüme beklentileri ise %2.1’den %2.4’e ve işsizlik oranı ise %3.9’dan %3.6’ya revize edilirken, PCE beklentisi %2’de korunmuş.

Önceki projeksiyonlardaki gibi ekonomik aktivite konusunda beklentileri daha iyimser olurken, enflasyon konusunda beklentilerde daha şahinleşme yok. Aynı seviyede kalmış.

Nokta tahminlerde ise 3 faiz artırımı bekleyenlerin sayısı yine 6 kişi olurken, 4 faiz artırım bekleyenlerin sayısı ise 3 kişiden 6 kişiye yükselmiş. Ancak sonuç olarak 3 faiz artırımı beklentisi korunuyor ve piyasa bunu fiyatlıyor. Bu ve gelecek yıllardaki faiz beklentilerinin yükseldiğini görmekteyiz. Bu durum ABD 10 yıllık tahvillerindeki yükselişe neden olmuş görünüyor.

Sonuç olarak ABD Dolarının karar metni sonrasında değer kaybettiğini ve piyasanın şimdilik güvercin algıladığını izliyoruz. EURUSD paritesi 2.89’dan 2.91 seviyesine yükselirken, içeride USDTRY paritesi 3.91 sınırına kadar gerilemiş durumda. Enflasyon konusundaki sabit duruş ve 3 faiz artırım beklentilerinin korunmaya devam etmesi piyasalarda dolar negatif olarak algılanıyor.

Gözler Fed Başkanı Powell’ ın konuşmasında olacak. Enflasyon beklentileri, 3 faiz artırımının neden korunduğu gibi konularda gelecek sorulara verilecek cevaplar takip edilecek.

Powell mevcut zayıf dolar fiyatlamasını ve piyasa algısını bozulmazsa gelişmekte olan ülkeler için pozitif günler başlayabilir. Bu durum yarın borsa için olumlu olabilir. Bir sonraki Fed toplantısına kadar iyimser bir süreç yaşayabiliriz. Powell’ın hangi ayarda konuşma yapacağına bağlı olacak.

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir