EGEEN 2018/03 Bilanço Analizi, Değerleme ve Teknik Analiz

Ege Endüstri (EGEEN) beğendiğim şirketlerden bir tanesi. 2017 yılındaki finansal performansın 2018 yılı ilk çeyrek dönemde de devam ettiği görülüyor. 2017 yılında satış gelirlerini %36 artıran şirket, 1Ç18 döneminde de satış gelirlerinde %32’lik artış gösterdi. Aynı şekilde FAVÖK aynı dönemde %39 artışla 34.9 milyon TL olurken, net kar rakamı %43 büyüme ile 42.2 milyon TL seviyesinde gerçekleşti.

masanotları

2017 yılındaki büyüme performansının devam ettiği görülüyor. Bu olumlu.
Karlılıkta ise brüt kar marjında geçen yıl aynı dönem ile hemen hemen aynı %40 seviyesine yakın bir karlılık varken, FAVÖK marjında ise 2 puanlık yükseliş var ve %35 seviyesinde.

Performans ve karlılık olarak 2017 yılından daha iyi bir yıl geçirdiği görülüyor.

Yüksek İhracat ve Nakit Zengini

Şirket’in mart sonu itibari ile 167.8 milyon TL net nakitleri bulunuyor. Bu rakam neredeyse bir yılda elde ettiği FAVÖK ve net kar rakamlarından bile fazla. Buna paralel olarak cari oran 7.02x ve likidite oranları 5.8x gibi aşırı yüksek seviyelerde. EGEEN bir nakit şirketi olmuş durumda.

Şirket satışlarının %90’ını ihraç ediyor. Yabancı para pozisyonu buna paralel olarak pozitif bölgede. Şirket’in mart sonu itibari ile 47 milyon $ ve 13 milyon € döviz fazlası var. 2Ç dönemdeki kur artışlarından 34.4 milyon TL kur farkı geliri beklenebilir. Diğer kambiyo zararları sonrasında bu rakam bir miktar düşebilir. Ancak yine de bilançoyu pozitif etkileyecek bir etki göreceğiz.

Temettü Şirketi

EGEEN ayrıca bir temettü şirketi. Şirket son on iki yılın 11’in yatırımcısına nakit temettü ödemiş. Ortalama temettü verimi %4.5 olurken, temettü büyüme oranı ortalama olarak %34.5 olmuş. Bu çok iyi bir rakam. Diğer yandan şirketin aynı sürede FAVÖK büyüme ortalaması ise yıllık %47 olmuş. Etkileyici.
Son olarak EGEEN 2017 yılı kar payını 20 Nisan 2018 tarihinde hisse başı net nakit 22.1TL olarak ödedi. Son ödenen temettüde temettü verimi %6.3 seviyesinde gerçekleşti. Olumlu.

Yüksek Bedelsiz Potansiyeli

Yine son bilançoya göre Şirketin bedelsiz potansiyelini %829 olarak hesaplıyorum. Sadece sermaye düzeltme farklarını hesaplamaya dahil ediyorum. Geçmiş yıllar karları bu hesabın içinde değildir.

Ege Fren Bu yıl Sakin

Şirketin %25.5 bağlı ortaklığı olan Ege Frenden 1Ç18 döneminde 1.4 milyon TL gelir yazılmış. Bu rakam geçen yıl aynı dönemde de aynı seviyedeydi. Ege Fren’de 2017 yılındaki güçlü karlılık bu yıl şimdilik izlenmiyor.

Değerleme ve Hedef Fiyat

EGEEN için 2018 yılında satış gelirlerinin %35-36 arasında büyümesini ve 470 milyon TL seviyesine ulaşmasını bekliyorum. Kurdaki artıştan dolayı satış gelirlerindeki artış daha yüksek olabilir. Açıklanacak 6 aylık bilançoda ihtiyaç olursa bu beklentimi revize edeceğim. Buna bağlı olarak FAVÖK Marjının 2018 yılında %35 seviyesinde oluşmasını ve 164 milyon TL seviyesine ulaşmasını bekliyorum.

EGEEN ‘in son iki yıllık fd/favök çarpan ortalaması 7x seviyesinde bulunuyor. Hisse için şuanda ödenen çarpan 5.98x seviyesinde. Hisse ortalamaların oldukça altında piyasa çarpanlarından fiyatlanıyor. Borsa piyasa algılamalarının düzeldiği bir ortamda piyasa yüksek çarpanlardan fiyatlamaya başlayacaktır.

EGEEN için fd/favök, f/k ve İNA yaklaşımları ile gerçekleştirdiğim değerlememde, 6-12 aylık dönemi kapsayan bir vadede 402TL olan hedef fiyatımı 442TL seviyesine revize ediyorum. Şu anki fiyatı olan 334TL hisse fiyatına göre %32 yükseliş potansiyeli bulunuyor.

6 aylık bilanço geldiği zaman değerlendirmemi gözden geçireceğim.

EGEEN ile ilgili 2017 yılı analizimi okumak isterseniz tıklayınız.

egeen_finansal

EGEEN Teknik Analiz

Hisse teknik olarak yükseliş trendini koruyor. Son aşamada 325 direncini kıran hissede bu seviyenin üzerinde kalıcı seyirler oluşursa 375 direncini doğru yükseliş devam edebilir. Hissenin bu seviyeyi de kırması durumunda hedef değerimiz olan 442TL’ye doğru hareket devam edebilir. Buna karşın hissenin 325 seviyesinin tekrar altına gerilemesi durumunda ise 300 seviyelerindeki ortalamalarına geri çekilmesi mümkün olabilir. Böyle bir geri çekilme alım fırsatı yaratabilir. Mevcut pozisyonlar için ise 325 seviyesi stop seviyesi alınarak korunabilir.

egeen_teknik_analiz

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

“EGEEN 2018/03 Bilanço Analizi, Değerleme ve Teknik Analiz” için bir yanıt

  1. Elinize sağlık Tuncay Bey. Temettü sonrası bu aralıksız düşüşe anlam verememiştim. Dövizden olumlu etkilenen, bilanço olarak karlarda gerileme yaşamayan bir şirkette bu geri çekilme başka bir şeyi fiyatlıyor(ABD gümrük vergisi etkisi v.s.) diyerekten pozisyonumu kapatmıştım son yükselişte de pozisyon açmayarak terste kaldım. Sizin de analiziniz sonrası EgeEndustri için olumsuzluklar fiyatlandı düşüncem daha da pekişti. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir