ENJSA 2019/09 Bilanço Analizi

Enerjisa (enjsa) 3Ç19 döneminde beklentilerin bir miktar altında 331 mn TL net kar açıkladı. Beklentiler 317 milyon TL seviyesindeydi. FAVÖK beklentilerin altında 1.068 milyon TL olurken, satış gelirleri beklentilerin üzerinde 5.238 milyon TL düzeyinde oluştu.

masanotları

Net kar yıllık %25 artarken çeyrekli yükseliş %105 düzeyinde oldu. Bunda önceki çeyreğe göre finansman gelirlerindeki artış ve satış gelirlerindeki kısmi yükseliş etkili olmuş görünüyor.

Satış gelirleri 3Ç19’da yıllık %12 ve çeyrklik %8 artarken, FAVÖK yıllık %28 ve çeyreklik %3 yükseldi. Kar marjları ise 3Ç18’e göre 2 puan yukarıda gerçekleşti. FAVÖK marjı %20 ve Brüt kar marjı %29 seviyesinde oluştu. Kar marjlarındaki artışta verimlilik ve kalite primlerinden gelen gelirin artması etkili olmuş görünüyor.

Bu sonuçla birlikte şirket 9 aylık dönemi %3 artışla 790 milyon TL net kar ile tamamladı. Satış gelirleri aynı dönemde %17 büyüme ile 14.566 milyar TL ve FAVÖK %24 artışla 2.974 milyar TL düzeyinde oluştu. Kar marjlarında ise FAVÖK marjı %20 seviyesinde oluşurken geçen yıl aynı döneme göre 1 puan gibi sınırlı bir artış gösterdi.

Yılın ilk 9 ayında düzenlemeye tabi piyasa satışları geçen yıl aynı döneme göre %2.7 geriledi ve 25.1 TWH olurken, kurumsal satışlar %0.1 artışla 2.4 TWh oldu. Marjlar ise düzenlemeye tabi piyasalarda %6.3’den %6.8’e yükselirken, kurumsal segmentte %2’den %4.1’e yükseldi.

Yılın ilk 9 ayında operasyonel gelirlerin büyük kısmı finansal gelirlerden oluşmuş görünüyor.

Şirket’in net borç rakamı 11.472 milyon TL seviyesinde bulunuyor. Geçen yıl aynı döneme göre 1.342 milyon TL artış oluşmuş. Net borç / FAVÖK rakamı ise 2.3x seviyesinde bulunuyor. Yüksek değil. Ancak cari oran 0.75x seviyesinde ve bu rakamın daha yüksek olmasını isteriz. İşletme sermayesi ihtiyacı yükselebilir.

Şirket’in yatırımcı sunumuna aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.enerjisainvestorrelations.com/Media/Default/pdf/Earnings_presentation_9M_19.pdf

Değerlendirme

ENJSA için Sonuçlar beklentilerin bir miktar altında olsa da geçen yıl aynı çeyreğe göre rakamlar performansın devam ettiğini gösteriyor. Nitekim hissede yukarı yönlü eğilimin sürdüğünü izliyoruz. Piyasa çarpanlarına göre ise çok ucuz olduğunu söyleyemiyorum. Borsa da daha iskontolu seçenekler yok değil. Tercih meselesi elbette. Hedef değer çalışmam bulunmuyor.

Teknik olarak hisse 6.50-6.55 bölgesini test ediyor. Bu seviyenin üzerine çıkması durumunda daha yukarı seviyeler için güçlenebilir. 6.17 seviyelerine doğru düşüşler alım için değerlendirilebilir.

ENJSA 201909

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir