TKFEN 2019/09 Bilanço Analizi, Değerleme

Tekfen Holding (TKFEN) 3Ç finansallarını 25 Ekim tarihinde açıkladı. Hisse sonuçların ardından borsa fiyatı 18.38TL’den 16.54TL’ye geriledi, ancak ardından gelen alımlarla birlikte şu sıralarda tekrar 18TL seviyesine yükseldi ve bilanço sonrası kayıplarını geri aldı.

masanotları

TKFEN 3Ç19’da 258 mn TL net kar açıkladı ve net karı yıllık bazda %44 geriledi. Satışları gelirleri aynı dönemde 2.991mn TL ile geçen yıl aynı çeyreğe göre %8 gerileme gösterdi. FAVÖK karı ise %4 artışla 400 mn TL oldu. Net kardaki %44 düşüşte hem satışlardaki hafif zayıflamanın etkisi olurken asıl etki geçen yıl 3Ç döneminde yazılan yüksek kur farkı gelirlerinin geçen yılki net karı yüksek tutması oldu.

Açıklanan sonuçlar bir önceki çeyreğin ise oldukça altında geldi. Şirket 2Ç19’a göre daha az satış geliri, daha az FAVÖK ve daha az net kar elde etti. Bu sonuçlar borsa fiyatında ilk etapta olumsuz algılandı. Ancak satışlar kısa sürdü ve tekrar yükseliş görülüyor.

3Ç19 döneminde FAVÖK marjı geçen yıla göre 2 puan artışla %13.4 oldu. Bir önceki çeyreğe göre ise 1 puan yükseldi.

TKFEN’de 3Ç dönemde Tarım grubunun hem satış gelirlerinde hem de kar marjlarında baskı yapması etkili oldu.

Tarım grubu 3Ç19 döneminde toplam satışların %24’ünü oluştururken, yıllık %1 arttı. Tarım Grubu FAVÖK’ü ise %43 geriledi. FAVÖK marjı ise geçen yıla göre %23’den %13’ü düştü. Bunda fosfatlı gübre fiyatlarındaki düşüşün ve bayilerin fiyat düşüşü nedeni ile stok alımlarını ertelemelerini etkili oldu.

Ciroda %74 ile en büyük paya sahip olan taahhüt grubunda ise satışlar geçen yıl aynı çeyreğe göre %26 düşmüş görünüyor. Buna karşın taahhüt grubu FAVÖK rakamı %40 artış gösterdi. FAVÖK marjı ise %9.2’den %14.3’e yükseldi.

Eylül sonu itibari ile Şirket’in net nakit seviyesi 3.508 milyon TL oldu. Geçen yıl net nakitleri 3.596mn TL seviyesindeydi. Cari oran 1.4x ve likidite oranı ise 1.01x gibi ideal seviyelerde. Şirket’in borç sorunu zaten yok.

Taahhüt grubunda Backlog (kalan iş miktarı) 1.779 mn $ seviyesinde. Backlog 2017 yılından bu yana geriliyor. 2017 yılında 3.419mn$ seviyesindeydi. 2018 yılında 2.747mn$ seviyesine gerilemişti. Kalan iş miktarındaki gerileme 2019 yılında da devam ediyor. Bu konu şirketin gelecekte satış geliri üretmesi açısından yakından izleniyor. TKFEN’in yeni iş anlaşmalarını önümüzdeki dönemde artırması gerekli.

Değerlendirme

Genel olarak TKFEN’in finansal sonuçları yılın ilk 9 ayında 2018 yılının üzerinde gidiyor. Dikkatimi çeken iki nokta var. Birincisi Tarım grubunun kar marjlarındaki düşüşün genel marjları baskılaması, ikincisi ise taahhüt grubunda 3Ç dönemde yaşanan gelir düşüşü ve kalan iş miktarının geriliyor olması. Şirket’in yeni sözleşmeler imzalaması hisse üzerinde olumlu etki gösterebilir. Diğer yandan tarım grubunda kar marjlarının artması gerekli.

Son Dönemdeki Gelişmeler

Son iki aya yakın bir süredir bir hissedar 18-19TL arasında borsada toplam 285.000 lot TKFEN hissesi alımı yapmıştır.

Ayrıca şirket 25 Eylül tarihinde KAP’a yaptığı açıklamada bağlı ortaklıklarından Toros Tarım’ın Mersindeki arazisi üzerine yapılması tasarlanan 500.000 ton/yıl kapasiteli polipropilen üretim tesisi için ön hazırlık ve etüd çalışmaları başlatıldığını bildirmiştir. Bununla ilgili olarak hammadde temini için çeşitli tedarikçilerle ve ürün satışı için çeşitli müşterilerle görüşmelere başladığını bildirmiştir.

Mayıs ayında Toros Tarım Gönen Yenilebilir Enerji Üretim A.Ş.’nin %70 hissesini 5.1mn $ bedelle satın almıştır. Gönen enerji biyogaz ve organik/organomineral gübre üretim ve satışı yapmaktadır.

Şirket ayrıca Mayıs ayının sonunda SOCAR ile ortak günlük 1200 ton amonyak ve 2000 ton üre kapasiteli yeni bir tesisin yapımı ile ürünlerin satış ve pazarlamasını içeren mutabakat zaptı imzaladığını bildirdi. SOCAR ve TKFEN yeni tesislerde belli bir ortaklık payına sahip olacak.

Projeksiyon ve Hedef Fiyat

Şirket 2019 yılı beklentilerinde sınırlı oranda aşağı yönlü revizyona gitmiş. Buna paralel 6 aylık analizimdeki projeksiyonlarımda bir miktar aşağı yönlü revizyonlar yapmak zorundayım. 2019 yılı satış gelir beklentimi 14.954 milyon TL, FAVÖK beklentimi 2.167 milyon TL ve net kar beklentimi 1.616mn TL olarak revize ediyorum. Bu revizyonlar şirket beklentilerine paralel.

TKFEN için f/k, fd/favök ve fd/satış çarpanlarına göre ulaştığım 12 aylık dönemi kapsayan hedef fiyatımı 28TL’den 27.40TL’ye sınırlı oranda revize ediyorum. Bu borsa fiyatı olan 18TL’ye göre uzun vadede %52 yükselme potansiyelini gösteriyor.
Hisse’de finansallardaki son yavaşlamanın yeteri kadar fiyatlandığını düşünüyorum. Hisse son dört ayda %40’a yakın değer kaybetti. Bunu oldukça ciddi bir değer kaybı olarak görüyorum. Taahhüt grubunda yeni işlerin alınması hisseyi olumlu etkileyecektir. Ayrıca yeni polipropilen tesisi gibi yatırımlar hisseye yönelik beklentileri güçlendirecektir. TKFEN ‘nin uzun vadeli yatırımcılar için bu seviyelerin fırsat sunduğu düşüncemi koruyorum.

Teknik olarak halen zayıf olan hissede 18.60 seviyelerindeki 50-günlük ortalamanın üzerine yükselmesi durumunda yukarı yönlü güçlenmeler başlayacaktır. Aşağıda ise 16.50 güçlü bir destek noktası görevi görüyor. Bu seviye pozisyonlar için stop loss alınabilir. Zira bu seviyenin altına gerilemeler başlaması durumunda aşağı yönlü baskı kuvvetlenebilir.

TKFEN 2019/06 Analizim için tıklayabilirsiniz. 

TKFEN 201909

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

“TKFEN 2019/09 Bilanço Analizi, Değerleme” için bir yanıt

  1. Sayin Tuncay Bey, soyle sorularimiz var, zamaniniz olursa goruslerinizi almak isteriz;

    1) Backlogda biten iş 280 milyon dolar iken ciro nasıl 2.2 milyar tl olmuş.
    2) Stoklardaki ÜRE ve DAP gübre artışı
    3) Nakit fazlasından 9 ayda %8 kar nasıl olur?
    4) CFS yi çinlilermi, hintlilermi yapacak? yabanci ortak nasil etkiler?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir