Fed ‘den sürpriz Yok

ABD Merkez Bankası Fed beklenildiği gibi faizini 25 baz puan arttırdı ve %1.50 seviyesine çekti. Ekonomik projeksiyonlarda 2018 yılı için 3 faiz artırımı beklentisi korunuyor. Burada bir sürpriz yok. Büyüme konusunda 2018 yılı büyüme beklentisini %2.1’den %2.5 seviyesine yukarı yönlü ve işsizlik oranını ise %4.1’den %3.9 seviyesine aşağı yönlü revize edilmiş. PCE enflasyon beklentisi ise 2018 yılı için %1.9 seviyesinde aynı bırakılmış.

masanotları

Genel olarak 2018 yılı için büyüme ve işsizlik konusunda ılımlı bir beklenti olmasına karşılık, enflasyon konusunda hala belirsizlikler bulunuyor. Büyüme ve işsizlikteki olumlu beklentiler, Trump’ın vergi yasalarına yönelik beklentileri yansıtıyor olabilir.

2017 yılı beklentileri %2.5 büyüme, %4.1 işsizlik oranı ve %1.7 PCE enflasyonu şeklinde görülüyor. Ancak piyasalar artık 2018 yılı beklentilerine önem vermekte.

Karar metninde önemli bir tonlama yok. Enflasyon konusunda daha güçlü sinyaller olduğu belirtilmiş ancak beklentileri çok etkilememiş. 3 Fed üyesi faiz artırmama yönünde oy kullanmış.

Piyasa için beklentilere paralel ve sürprizler içermeyen bir Fed kararı denilebilir. Zaten bu beklentiler piyasada fiyatlanmıştı. Mevcut fiyatlamalarda karar öncesindeki hareketlerin bir düzeltmesi yaşanıyor diyebiliriz. Şu an için dolar bir miktar değer kaybediyor. Bu zaten beklentiler yönünde olan bir gelişmenin realize olmasının bir sonucu ve piyasalarda 2018 yılında daha fazla faiz artırımı gibi bir ihtimal bertaraf edilmiş durumda. Bu Fed kararının sınırlı güvercin olarak algılanmasını sağlamış görünüyor.

Fed’den ilk faiz artırımı Mart toplantısında olabilir. Beklentiler zaten şimdilik o yönde bulunuyor.

GOP’lar için olumlu

Bu metin Gelişmekte Olan Ülke para birimleri için olumlu olabilir. Bakıldığında TL, Ruble, Real, Zar gibi para birimleri değer kazanıyor. USDTRY 3.82 seviyesine gerilemiş durumda. Kararın GOP’lar için esen ılımlı rüzgarı desteklemeye devam edeceği söylenebilir. USDTRY paritesi 3.8350 seviyesindeki direncinin altında kaldığı sürece aşağı yönlü hareketler devam edebilir. Yarınki TCMB kararı elbette önemli olacak. Merkez Bankasından piyasa beklentilerini tatmin edici bir hareket gelmesi durumunda dolar kurundaki gevşeme daha aşağı seviyelere doğru devam edebilir.

EURUSD paritesi 1.18 seviyesine doğru yükselirken, 1254 seviyesine doğru yükseliş gösteriyor. Piyasalarda sınırlı güvercin bir algı olduğu ortada.

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir