Fed Kararı Değerlendirmesi

Fed beklentilere paralel olarak faizlerde değişikliğe gitmedi ve politika faizini %1-1.25 aralığında bıraktı. Açıklama metninde tahvil azaltımına Ekim ayında başlayacağını net bir şekilde belirtiyor. Karar metninde sabit yatırımlardaki artışa dikkat çekerken, ekonomi konusundaki genel ılımlı seyrini korumuş. Diğer yandan kasırgaların ABD ekonomisi üzerindeki etkilerinin geçici olacağını ifade ediyor. Fed metinde ayrıca yükselen benzin fiyatları ve kasırgaların etkilerinin enflasyonda geçici bir yükselişe neden olacağını da belirtiyor.

Ekonomik tahminlerde 2017 yılı büyüme beklentileri %2.2’den %2.4’e yükseltilirken, çekirdek PCE enflasyonu beklentisi %1.7’den %1.5’e gerilemiş. İşsizlik %4.3 olarak bırakılmış.

Nokta tahminlerde ise 2017 yılında bir faiz artırımı daha bekleniyor. 2018 yılında ise 3 faiz artırımı beklentisi var.

Üyeler arasında muhalif olan olmamış.

Yorum

Açıklama sonrasında Dolarda değer kazancı görülüyor. Faiz artırım beklentisinin 2017 için devam etmesi ve 2018 için 3 faiz öngörüsünün sürüyor olması şahin olarak algılanmış olabilir. Diğer yandan tahvil azaltımı Ekim ayında başlayacak ve ayda 10 milyar $ bilançosunu küçültecek. Bu oldukça yavaş olacağı için dolarda ciddi etkiler beklenmeyebilir. Ayrıca tahvil azaltımı büyük oranda fiyatlanmıştı zaten. Dolayısıyla dolardaki fiyatlama tahvil azaltımına yönelik fiyatlama değil.

Haziran ayında da bu yıl için 1 faiz artırımı beklentisi vardı ancak piyasalar bunu fiyatlamamıştı. Ayrıca bu yıl için 1 faiz artırımını destekleyen üye sayısı 8’den 11’e yükselmiş durumda. Tarih yaklaştıkça faiz artırımını fiyatlama isteği oluşmuş olabilir. Diğer bir durum ise Fed bu kararları ile ABD ekonomisindeki güçlenmeyi teyit ediyor ve hiçbir kararsızlık yok. Bu nedenle şahin bir fiyatlama görüyoruz.

Yellen’ın açıklamaları da önemli olacak. EURUSD için 1.21 tepe noktası mı olacak yoksa bir miktar daha yeri var mı izleyeceğiz? Ancak bir süre dolar pozitif fiyatlama sürebilir. EURUSD için 1.19 desteği önemli olurken, 1.1844 trend desteği olması açısından önemli. USDTRY’de 3.5180 trend çizgisi kırılmadıkça yükselişler geçici olabilir.

Sabah başlarken EURUSD paritesi 1.19 etrafındaki seyrini ve Dolar kuru ise mevcut seviyelerini korursa Borsa fazla etkilenmeyebilir. Ancak daha dolar lehine bir görünüm oluşursa endeks negatif etkilenebilir.

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir