FMIZP 2018/06 Bilanço Değerlendirmesi, Görüşler, Hedef ve Teknik Analiz

Federal Mogul İzmit Piston (FMIZP) benim izlediğim ilgilendiğim bir şirket değil. Ancak çok sorulduğu için kısaca bir değerlendirme yapmak istedim. Bloğumda Ağustos ayının son yazısı buna kısmetmiş.

FMIZP 6 aylık dönemde net karını geçen yıla göre %79 arttırdı ve 15 milyon 104 bin TL net kar yazdı. Şirketin satışları aynı dönemde %28 artmış ve 44 milyon 279 bin TL seviyesinde olmuş. Yurtiçi satışlar %51 ve yurtdışı satışlar %19 büyümüş.

masanotları

FAVÖK karı ise %33 artarak 11 milyon 474 bin TL olmuş. FAVÖK karının net kar artışına göre daha düşük artmasında kur farkı gelirlerinin ayıklanarak hesaplanması yatıyor. Benimde asıl izlediğim FAVÖK tür. Çünkü kur farkı gelirleri geçici olabilir. Kurlar yükseldiğinde kur farkı geliri oluşurken, kur düştüğünde kur farkı giderleri oluşur. Ayrıca bu tür gelir/giderler nakit girişi gerektirmeyen kağıt üzerinde oluşan rakamlardır. Tahsilat yapılması durumunda karda etkilidir. Bunu da ekleyelim.

Nakitleri ve döviz Fazlası var

Şirket %67 ihracat yapıyor. Borçlu durumda değil. Haziran sonu itibari ile 3.8 milyon TL net nakitleri mevcut. Cari oran 7.5x ve likidite oranı 6.6x gibi yüksek seviyelerde. Borç sorunu yok.

Döviz pozisyonu ise fazla veriyor. Yine Haziran sonu itibari ile 4.8 milyon € ve 660 bin Sterlin döviz fazlası bulunuyor. Yılın ilk altı ayında net olarak 4.4 milyon TL kur farkı geliri elde etmiş olarak hesaplıyorum. TL’nin değer kaybının 3Ç18 döneminde şu ana kadar %30’un üzerinde olduğunu dikkate alırsak, 3.çeyrek dönemde ilave olarak 7.6 milyon TL daha kur farkı geliri yazacak görünüyor. Şirket kur hassasiyet tablosunda böyle belirtmiş.

Dolayısıyla FAVÖK karı normal artışını sürdürse de, net kar rakamında yine kur farkı hormonlu bir rakam alabiliriz.

Kar marjlarında da yine aynı dönemde 3-4 puan arasında iyileşmeler görülüyor.
FMIZP ilk altı ayda pison üretimi geçen yıl aynı döneme göre %1.15 azalarak 689 bin adet, Pim üretimi ise aynı dönemde %13.8 artışla 1 milyon 239 bin adet seviyesinde gerçekleşmiş.

İlgimi Çeken İki Nokta

İncelerken dikkatimi çeken iki nokta oldu. Bunlardan ilki Federal-Mogul Powertrain şirketinden 20.3 milyon TL alacağının bulunması. Bu durum alacaklar kaleminde fırlama yaratmış. Açıklamada, FMIZP, Federal-Mogul Powetrain’e işletme sermayesine katkıda bulunmak amacıyla 4 milyon Euro kredi verdiği ve yıllık %3.25 faiz aldığı belirtiliyor. Tabi faiz gelirleri dikkatimizi çekiyor. Geçen yıl aynı dönemde 921 bin TL faiz geliri yazarken, bu yıl faiz geliri 3.9 milyon TL seviyesine yükselmiş. Daha da artarak devam edecek anlaşılan.

FM Powertrain, FMIZP’nın %85 ana ortağı bu arada. Yine açıklamada bu paranın geri ödemesinin yıl sonuna kadar yapılacağı yazıyor. Yani yıl sonu bilançoda bu alacak kalemi gidecek ve bu tutarda nakit girişi gösterilecek.
Diğer dikkatimi çeken nokta ise, FMIZP’nin ana ortağı FM Powertrain’nin %50 hissesi Ride Performance ve Tenneco INC. İsimli şirketler tarafından satın alınıyor olması. Bununla ilgili nihai anlaşma imzalanmış ve 2018 yılı sonuna doğru devir işleminin tamamlanacağı bekleniyor. Bu durum hissede hareketlilik yaratabilir. Çağrı işlemine konu bir durum olacak mı bilemiyorum. Ancak FMIZP sermayesinde A ve B grubu imtiyazlı hisseler bulunuyor. Bakalım ortaklık yapısı değişince neler olacak.

Değerleme ve Hedef Fiyat

Kabaca bir tahminle FMIZP’nin 2018 yılını %25 artışla 88.7 milyon TL satış geliri kapamasını bekleyebiliriz. FAVÖK marjının %25 seviyesinde oluşmasını ve 22.1 milyon TL FAVÖK karı beklenebilir. Son on iki çeyrek fd/favök ortalamasının 12x seviyelerinde olduğu göz önüne alınırsa, FMIZP için 12 aylık dönemi kapsayan süreç için 18.90TL bilanço hedef değeri hesaplanabilir. Şu anki borsa fiyatı olan 16.83TL seviyeye göre %12 yükseliş potansiyeli bulunuyor.

FMIZP201806

FMIZP TEKNİK ANALİZ

Teknik olarak ise hisse son günlerde toparlanıyor ancak halen çok güçlü bir teknik görünümü yok. Hissenin 17.5 seviyesini geçmesi ve bu seviye üzerine yerleşmesi durumunda yukarı hareket güçlenebilir. Bu durumda ilerleyen günlerde ilk etapta 18.57 direnci test edilebilir. Ardından bu seviye geçilirse 24 direnci hedef olabilir. Buna karşın hisse 17.50 üzerine yerleşmekte başarılı olamaz ise 15.80 seviyesine doğru gerileme görebiliriz. 15.80 seviyesinin üzerinde kaldığı sürece mevcut ılımlı görünüm korunacaktır.

FMIZPGRAF

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir