Haftalık Borsa ve Piyasa Yorumu

Yeni haftaya başlarken Borsa endeksinin 50-günlük ortalamasını test ettiği ancak başaramadığı ve TL’deki volatil seyirlerin sürdüğü bir haftayı geride bırakıyoruz. Genel olarak piyasalar üzerindeki negatif algılamalar devam ediyor. CDS verileri risk algısının yüksek seviyesini koruduğunu gösteriyor.

masanotları

Yeni haftada Pazartesi günü Ağustos ayı enflasyon verisi beklenirken, beklentiler aylık %2 ve yıllık %17 seviyesinin geçilebileceği yönünde bulunuyor. Beklentilerin çok üzerinde gelebilecek bir veri TL’de bozulmayı güçlendirebilir. Özellikle TCMB’nin 13 Eylül toplantısı öncesindeki bu enflasyon verisi önemli bir veri olacak.

Haftanın geri kalanında içeride açıklanacak veri bulunmuyor. Ancak hem siyasi taraftaki hem de ekonomi kurumlarından gelebilecek açıklamalar yine takip edilecek.

Dışarıda ise Perşembe günü ABD özel sektör istihdam verisi ve Cuma günü ise Tarımdışı istihdam verileri haftanın önemli verisi olacak. Diğer yandan Cuma günü Euro bölgesi 2.çeyrek büyüme verisi de haftanın diğer önemli verisi olacak.

Borsa Strateji

Borsa endeksinde genel olarak zayıf görünüm sürmekte. Bu zayıf görünüm içerisinde bir tepki yükselişi gerçekleştirdik ve 94200 seviyesindeki 50-günlük ortalamadan ggeri çekilme gerçekleşiyor. Kısa vadede 92000 seviyesinde satışlar karşılanmış görünüyor. Ancak bu desteğin altına sarkmalarda baskı artabilir ve endeks yine 85000 seviyelerine doğru gevşeme gösterebilir. Buna karşın 92000 seviyesi üzerinde ısrarlı bir tutunma sağlanırsa endeks ilerleyen günlerde yeniden 94000 seviyelerini zorlayabilir. Ancak büyük resimde zayıf görünüm olduğunu hatırlamakta fayda var. Borsa endeksinde yükselişin kalıcı olabilmesi için 94400 seviyesindeki 50-günlük ortalamanın üzerine yerleşmesi gerekli. Bu nedenle endekste halen portföylerin tamamının hissede tutulmasını gerektiren bir yatırım iklimi mevcut değil.

Borsa’da ayrıca sanayi endeksindeki güçlü görünüm devam ediyor. Bilanço bazlı, temeli güçlü ve beklentisi devam eden şirketlerde pozitif seyirler sürecek görünüyor.

DolarTL Strateji

DolarTL kurunda genel görünüm riskli olmayı sürdürüyor. USDTRY paritesinde 6 seviyesinin üzerine yerleşmeler görülüyor. Hem teknik olarak hem de ekonomik olarak yukarı riskler devam etmekte. Kurda somut bir iyileşme olduğunu söylemek için 6 seviyesinin altında kalıcı seyirler görmemiz gerekiyor. Ancak risk algısının yüksek olduğunu CDS verilerinden görmekteyiz.

Bugün açıklanacak enflasyon verisinin beklentilerin çok üzerinde olması durumunda TL’deki görünüm bozulabilir ve kurda yukarı hareketlere neden olabilir. Piyasalarda TCMB’nin 13 Eylül’deki toplantısında fazi artırımı beklentileri güçlenmesi durumunda bu durum kuru baskılayabilir. Ancak genel risk algısı yüksek kaldığı sürece kurda kalıcı geri çekilmeler zor görünüyor.

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir