Haftalık Borsa ve Piyasa Beklentisi

BIST100 borsa endeksi geçtiğimiz hafta %1.4 değer kaybederken, teknik olarak satıcılı bir görünüm ön plana çıktı. Geçen haftanın olumsuz gelişmeleri arasında yüksek enflasyon, ekonomide açıklanan teşviklerin gayrimenkul sektörünü de kapsaması, Moody’s’in Türkiye’nin resesyona girdiği yönündeki açıklamaları gösterilebilir. Özellikle teşviklerle ilgili açıklamalar, yeniden TCMB politikalarının aksine gevşek para politikası uygulamalarına bir dönüş mü var sorusunu gündeme getiriyor.

masanotları

 

Buna karşın Hazine’nin kamudaki tasarrufların etkisiyle önümüzdeki hafta yapacağı ihalelerden iki tanesini iptal ettiğini açıklaması ise geçen haftanın olumlu gelişmeleri arasında gösterilebilir. Bu açıklama içeride 5.50 üzerine yükselen dolar kurunun yeniden gerilemesini sağladı diyebiliriz.

 

Geçen hafta TCMB’nin açıkladığı rapor yabancıların hem hisse hem de DİBS’lerde satış yaptığını gösteriyor. Borsada yabancı takas oranında ise önemli bir değişiklik yok.

Diğer yandan bilançosu açıklanan şirketlerde görülen satışlar ve bankalarda gözlenen düşüşler endeksi aşağı çeken önemli faktörler oldu. TUPRS, THYAO gibi endekste ağırlığı olan hisselerde yaşanan agresif hareketlerde oynaklığın artmasına neden oldu diyebiliriz.

Bu hafta içeride Pazartesi günü Eylül ayı cari işlemler verisini izleyeceğiz. Beklentiler 2 milyar $ düzeyinde bir cari fazla olacağı yönünde. Diğer yandan Cuma günü ise Eylül ayı sanayi üretim verilerini alacağız. İçeride bu iki veri ön plana çıkarken, ABD kanadında ise Pazartesi günü piyasalar kapalı olacak. Çarşamba günü ise Ekim ayı TÜFE verisi ve Cuma günü de sanayi üretim verileri alınacak. Avrupa tarafı ise Çarşamba günü büyüme verilerini açıklayacak.

Borsa

BIST100 endeksinde 95000 seviyesi altında seyirler sürdüğü sürece zayıflık devam edecek görünüyor. Endeksin güçlenmesi için 95000 seviyesini geçmesinin yanısıra birkaç kez geri döndüğü 96300 direncini geçmesi gerekli. Bu durumda yukarı yönlü ağilim güçlenecektir. Aşağıda ise 91000 ve 88500 destekleri takip edilmeli. Burada 88500 desteği daha güçlü bir destek olarak izlenebilir.

Genel olarak full hisse senedinde olunacak bir iklim olmadığını sürkli belirtiyoruz. Endeksin 96300 direncini geçmesi durumunda hisse oranları arttırılabilir. Bunun dışında temklinli olmakta ve minimum hissede olmakta fayda var.

Burada şunu belirtmekte fayda var. Banka Endeksi (XBANK) 50 ve 22 günlük ortalamarı üzerinde ve diğer BIST100 ve BIST30, Sanayi endeksine göre Al konumunda bulunuyor. Geçtiğimiz hafta banka endeksinde yükseliş sonrasında bir geri çekilme yaşadık aslında. XBANK 114000 seviyesi önemli bir destek ve bu nokta üzerinde yeniden tepki yükselişleri görebiliriz. Bu endeksin genelinde de pozitif etkiler yapabilir. Banka hisseleri ön planda kalmaya devam edecek görünüyor. Banka hisselerindeki görünüm güçlü kalmaya devam ettikçe Borsa endeksi için  daha aşağı seviyelere gerileme şansıda düşük kalacaktır.

Dolar

Dolar kurunda ise 5.55 önemli bir direnç. Bu seviyenin altında kaldığı sürece DolarTL’de yönü aşağı olarak izlemeyi sürdüreceğiz. Aşağıda ise 5.30 desteği güçlü olurken, bu desteğin kırılması durumunda satış baskısı güçlenebilir ve dolarTL 5 seviyelerine doğru yeni bir düşüş hareketi yapabilir. Yukarıda ise 5.55 direncinin geçilmesi ve üzerine yerleşmesi durumunda 5.65 ve 5.80 dirençleri ön planda olacak ve böyle bir durumda kurdaki aşğaı yönlü eğilim yerini artık yukarı yöne bırakmış olacak. Ancak genel olarak 5.55 seviyesi altında kaldıkça DolarTL’de aşağı yönlü olarak izliyoruz.

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

“Haftalık Borsa ve Piyasa Beklentisi” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir