ERBOS 2018/09 Bilanço Analizi, Hedef Fiyat ve Değerleme

Erbosan (ERBOS) 3Ç18’de 20 milyon TL net kar açıkladı. Bu sonuçla birlikte 2018 yılı 9 aylık karı %38 artışla 55.9 milyon TL seviyesinde gerçekleşti.

Şirket 3Ç dönemde yılın en yüksek çeyreklik satış ve FAVÖK geliri elde etti. Satışlar 2Ç18’ye göre %22, 3Ç17’ye göre ise %44 artış kaydetti. FAVÖK geliri de önceki çeyreğe göre %54, ve 3Ç17’ye göre %66 artırarak 27.6 milyon TL seviyesinde oluştu.

masanotları

Karlılık 3Ç’de yükselmiş

ERBOS sonuçlarında kar marjlarının 3.çeyrekte yükseldiğini görmekteyiz. Brüt kar marjı %23.8 olurken, önceki çeyreğe göre 4 puan, geçen yıl aynı çeyreğe göre de 4 puanlık yükseliş kaydetmiş. FAVÖK marjı 3Ç18’de %18.2 olurken, 2Ç18’e göre 4 puan ve 3Ç17’ye göre 2 puanlık yükseliş kaydetmiş.

Karlılığın artmasında en büyük pay brüt kar marjındaki yükseliş oldu. Satışların maliyet artışlarında daha hızlı büyümesi bunda etken olmuş görünüyor.

Yılın ilk dokuz ayında toplam satışlar %41 artarken 407 milyon TL oldu. Satışların içerisinde en büyük payı her zaman olduğu gibi %96 ile boru ve profil satışları aldı. Sadece boru ve profil satışları %55 artış göstermiş. Çinko satışları %4 seviyesinde olurken, geçen yıla göre neredeyse yarı yarıya azalmış.

Eylül sonu itibari ile ERBOS’un yaklaşık 120 milyon TL net nakit varlıkları bulunuyor. Net borcu yok. Cari oran 2.7x, likidite oranı ise 1.9x gibi yüksek seviyelerde. Borç ödeyememe gibi bir sorunu yok.

İhracat oranı bu yılın 9 aylık döneminde %56 seviyesinde gerçekleşmiş. Yine eylül sonu itibari ile 2.8 milyon $ döviz açığı ve 2.4 milyon € döviz fazlası bulunuyor. Döviz pozisyonu dengeli olarak işaret ediyor denilebilir.

Yüksek Bedelsiz Potansiyeli

Bilançoda geçmiş yıllar karı hariç yaklaşık 14 kat bedelsiz potansiyeli bulunuyor.

Değerleme ve Hedef Fiyat

ERBOS ‘un açıkladığı bu sonuçlar 2018 yılı beklentilerimi destekliyor. Yıl sonu için 550 milyon TL satış beklentimi koruyorum. Kar marjlarının artmasından dolayı 77 milyon TL FAVÖK beklentim geçilecek görünüyor. Ancak ERBOS için şimdilik 12 aylık dönemi kapsayan 96TL hedef fiyatımda değişiklik yapmaya gerek görmüyorum. Hisse’nin mevcut borsa fiyatı olan 65.55TL seviyesine göre %46 yükselme potansiyeli görünüyor.

Genel olarak dengeli ve büyüyen bir bilanço. Olumlu görüyorum. Hissenin işlem hacminin sığ olması dezavantaj olabilir. Ancak bilançodaki başarılı büyüme devam ettiği sürece hisse fiyatı da uzun vadede olumlu etkilenmeye devam edecektir.

2018/06 Bilanço Analizi raporunu da okuyabilirsiniz. 

2018/03 Bilanço analizini okuyabilirsiniz.

erbos201809

Teknik Strateji

Teknik olarak 60 seviyesinin üzerinde uzun zamandır taban oluşturuyor. Mevcut pozisyonlar bu seviye üzerinde kaldığı sürece pozisyonlarını koruyabilir. Yukarı ivmelenmenin başlaması için ilk olarak 67.20 seviyesindeki 22-günlük ortalamanın üzerine yerleşmesi gerekli. Ardından 70 seviyesindeki direnç seviyesinin üzerine geçmesi durumunda yukarı ivmelenme hızlanacaktır. Yeni pozisyon veya ilave pozisyonlar için 70 seviyesinin geçilmesini beklemek sağlıklı olabilir. Kısa vadede 65 seviyesi üzerinde seyirler korunursa 70 seviyesine doğru kısa vadeli hareketlenme görebiliriz.

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

“ERBOS 2018/09 Bilanço Analizi, Hedef Fiyat ve Değerleme” için 5 yanıt

  1. Tuncay Bey merhaba, Erbosan’ın kısa süre içinde bu kadar değer kaybı yaşamasını neye bağlayabiliriz?

  2. Tuncay Bey Erbos yıllık bilanço analizi yapacakmısınız.Teşekkür ederim.Hedef fiyatta değişiklik var mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir