Haftalık Borsa Yorum, Dolar ve Piyasa Beklentisi

Geçen haftaya satıcılı başlayan Borsa da 95126 seviyesine kadar satışların etkili olduğunu gördük. Önceki haftadan başlayan hisse senedindeki satış baskısı geçen haftaya başlarken de devam etti. Fitch’in 17 bankayı negatif izlemeye aldığı haberi önceki haftaki satışların nedeni olarak açıklanabilirdi. Ancak yeni haftada satışların devam etmesi piyasadaki algının ne kadar olumsuz olduğunu gösterdi. 7 Haziran Perşembe günü TCMB’nin faiz kararı yardıma koştu denilebilir. TCMB piyasa beklentilerinin üzerinde faizleri 125 baz puan artırarak %17.75 seviyesine yükseltti. Kararın ardından borsa sert yükseliş ve dolar sert düşüş gerçekleştirdi. Ancak aynı gün akşam saatlerinde Moody’s’in banka ve şirketlerin kredi notunu indirdiğini açıklaması piyasalarda pozitife dönen havayı olumsuz etkiledi. Bu yokmuş gibi birde G.Afrika ve Brezilya para birimlerindeki aşırı değer kayıpları TL üzerinde de olumsuz yarattı. Dolarda sınırlı yükseliş olurken ve borsa da ise tekrar satışlar gördük. TCMB için önemli bir kararın şanssız bir haftada alındığını söylemek mümkün.

masanotları

TCMB Faiz Artırımı TL’yi Küresel Dalgalara Karşı Güçlü Yapacak

Ancak TCMB’nin kararından sonra TL’nin küresel dalgalara karşı diğer GOÜ para birimlerine kıyasla gelecek süreçte daha güçlü bir görünüm sergilemesi beklenebilir. Nitekim geçen haftanın son iki gününde diğer para birimleri dolar karşısında adeta yıkılırken TL’nin gösterdiği performans bunun bir kanıtı. DolarTL kurunun önümüzdeki süreçte daha stabil ve aşağı eğimli olabileceği beklentisi korunabilir.

Fed’den Daha Çok AMB Kararı Önemli Olacak Görünüyor

Gelecek hafta Dolar ve Euro için önemli bir hafta olacak. Çarşamba akşamı Fed toplantısından 25 baz puan faiz artırımı olacağı beklentisi zaten bulunuyor. Bu nedenle Fed kanadından önemli bir sürpriz beklenmemeli. Fed başkanı Powell’ın söylemleri takip edilecek. İşin aslına bakarsak dördüncü faiz artırımının dahi piyasalarda artık sürpriz olmadığını söylemek mümkün. Asıl önemli olan Perşembe günkü Avrupa Merkez Bankası toplantısı olacak görünüyor. AMB’nin bilanço küçültmeye başlayacağı ve tahvil alımlarının azaltılmasına yönelik çıkabilecek mesaj Euro’nun küresel değer kazancının başlamasında neden olabilir. Bu durumda EURUSD paritesi 1.1850 direncini kırarak yeniden yönünü 1.20 seviyelerine çevirebilir ve dolar endeksinde ciddi anlamda düşüşe neden olabilir. Bu durum GOÜ para birimlerin güçlenmesine ve DolarTL kurundaki düşüşün hızlanmasını sağlayabilir. Bu nedenle Perşembe günü çok daha önemli olacak görünüyor. Perşembe günü AMB’nin kararı geldiğinde bizler bayram tatiline girmiş olacağız ve piyasalar bir buçuk gün kapalı olacak.

DolarTL için 4.44 kritik destek, 4.54 kritik direnç

Dolar kurunda 4.54 direnci yukarıda önemli görünüyor. Bu seviyenin üzerinde yerleşik seyirler olması durumunda yukarı eğilim güçlenebilir. Buna karşın aşağıda ise 4.44 önemli bir destek. Bu desteğin kırılması durumunda ise 4.28-4.30 bölgesindeki 50-günlük ortalama bölgesine doğru gevşemenin güçlendiğini görürüz. Teknik olarak göstergeler halen yukarı yönü destekliyor olsa da, momentumda ve ivme de önemli zayıflamalar görülüyor. Başka deyişle büyük resimde yukarı trend içerisinde bir geri çekilme hareketi görmemiz sürpriz olmayacak. TCMB bu kadar ısrarlıyken Dolar kurunda alıcı tarafta olmak genel stratejiye ters düşen bir hareket olur.

Borsa Aşırı Satımda Ancak halen zayıf

Borsa Endeksinin 97850 desteğinin altına gerilemesi teknik olarak olumsuz oldu. Bu hareket endeksin 93300 desteğini test etmesine neden olabilir. Bu seviyenin altında ise 91150 desteğine kadar satış baskısı oluşabilir. Teknik olarak görünüm olumsuz olmasının yanında, haftalık göstergeler aşırı satım bölgelerinde bulunuyor. Tepki yükselişleri beklenebilir ancak tepkinin her gecikmesi aşağı yönlü seyri şiddetlendirebilir. Borsa endeksinde ilk etapta güzel bir şeylerden bahsedebilmemiz için 97850 seviyesinin üzerine yerleştiğini görmemiz gerekiyor. Bu olmadıkça yaşanan yükselişler geçici tepki olacak.

Bununla birlikte, piyasada pek çok şirket hissesi hedef değerinin altında işlem görüyor. Hisselerdeki son düşüşlerin şirketlerin kendi faaliyetleri ile ilgisi olduğu söylenemez. Satışlar Türkiye piyasasına yönelik negatif algıdan oluşuyor ve genelde yabancı satışlarını izliyoruz. Maalesef bu tip satışlarda şirketlerin iyi olup olmaması önemli olmaz. Büyük fonlar satmaya karar verir ve pozisyonlarını azaltırlar. Ancak bu rüzgar sona erdiğinde ve yeniden Türk hisselerine yönelik risk iştahı arttığında en hızlı toparlanan şirketler temeli güçlü, iyi bilanço açıklayan ve faaliyet karlılığı güçlü olan şirketler olacak. Borsa da hiçbir düşüş ya da yükseliş sonsuza kadar sürmedi ve sürmeyecek. Bu nedenle bu satışlar bir gün bitecek ve yükseliş başlayacak. Yükselişte iyi şirketlerde olmak önemli olacak.

Borsa endeksin 101500 seviyesinin altına gerilediği günden bu yana portföylerde full bir şekilde hisse senedi tutmanın ideal olmadığı bir ortama girdiğimizi sürekli belirttik. Nitekim geldiğimi noktada bunun ne kadar doğru olduğunu görüyoruz. Henüz borsa için iştahlı bir sürecin başladığını söylemek mümkün değil. Teknik olarak halen 91150 seviyesine düşme olasılığı devam ediyor. Ancak TCMB’nin faiz hamlesi TL için daha sağlıklı bir yapı oluşturacak ve bu borsa için gelecek süreçte olumlu etkiler yaratacak.

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir