PERAKENDE ŞİRKETLERİ ve CEZA ETKİLERİ

Rekabet Kurulunun 07.05.2020 tarih ve 20-23/298-M sayılı kararı uyarınca COVID-19 salgını sürecinde, perakende gıda ve temizlik ürünleri ticareti ile iştigal eden zincir marketler ile bunların tedarikçileri konumunda olan üretici ve toptancı seviyesindeki teşebbüslerin fiyatlama davranışlarının incelenmesine yönelik olarak açılan soruşturmada sözlü savunmalar 27 Ekim 2021 tarihinde alındı. Bunun hemen ardından Rekabet Kurulu 29 Ekim 2021 tarihinde BIMAS, MGROS, CRFSA ve SOKM hakkında para cezası kararlarını açıkladı. Buna göre BIMAS için 958.1 milyon TL, CRFSA için 142.5 milyon TO, SOKM için 384.3 milyon TL ve MGROS için 517.7 milyon TL idari para cezası verildi. (Rekabet Kurulu Kararı için tıklayın)

masanotları borsa

Bahsi geçen bu tutarların bilançolar üzerinde ne anlama geldiğine analitik bir bakış açısıyla bakalım.

BIMAS – Bim Birleşik Marketler

BIMAS için verilen 958.1 milyon TL ceza, son piyasa değerinin %2.5’una, 2021/06 bilançosuna göre son yıllık karının %33’üne, döneme ait son yıllık Net Esas Faaliyet Karının %24’üne ve Haziran 2021 bilançosundaki nakit varlıklarının %34’üne karşılık geliyor.

Şirket 13.1x f/k çarpanı (sektör 20.2x) ve 7.5x firma değeri / favök çarpanı (sektör 6.7x) ile işlem görüyor. Her iki oranda son üç yılın en düşük oranlarına karşılık gelmekte. BIMAS yılbaşından bugüne BIST100 endeksine göre rölatif %15.4 değer kaybetti. Şirket’in 582mnTL döviz pozisyon fazlası bulunuyor ve yıllık satışlarının %1’ne karşılık geliyor.

MGROS – Migros

MGROS için 517.7 milyon TL ceza verildi. Bu rakamü Şirket’in son piyasa değerinin %8.1’ine, 2021/06 bilanlsuna göre yıllık karının %62’sine ve yıllık Net Esas Faaliyet Karının %32’sine ve Haziran 2021 bilançosundaki nakit varlıklarının %21’ine karşılık geliyor.

Şirket 75x f/k çarpanı (sektör 20.2x) ve 4x firma değeri / favök (sektör 6.7x) çarpanı ile işlem görüyor. F/k oranı çok yüksek olurken, fd/favök son üç yılın düşük seviyelerinde. Hisse yılbaşından bu yana endeks rölatif olarak %20 değer kaybetti. Şirket’in 130.4 mnTL döviz pozisyon fazlası buluyor ve yıllık satışlarının %0.4’üne karşılık geliyor.

SOKM – Şok Marketler

SOKM için verilen ceza 384.3 milyon TL. Bu rakam son piyasa değerinin %5.6’sına, 2021/06 bilançosuna göre yıllık net karının %93’üne, son yıllı Net Esas Faaliyet Karının %23’üne ve Haziran bilançosundaki nakit değerlerinin %30’una karşılık geliyor.

Şirket 16.5x f/k (sektör 20.2x) ve 3.4x fd/favök (sektör 6.7x) çarpanı ile işlem görüyor. Her iki çarpanda son üç yılın en düşüğünde bulunuyor. Hisse yılbaşından bugüne Endeks rölatif olarak %13.7 değer kaybetti. Şirket’in 5.2 milyon TL döviz pozisyon açığı var ancak satışlara oranı çok düşük.

CRFSA – CarrefourSA

CRFSA için 142.5 milyon TL ceza verildi. Bu rakam, son piyasa değerinin %2.7’sine, 2021/06 bilançosuna göre son yıllık net esas faaliyet karının %39’una ve Haziran bilançosundaki nakit değerlerinin %28’ine karşılık geliyor. Şirket’in son yıllık zararı 331 milyon TL seviyesinde.

Şirket 9.4x fd/favök (sektör 6.7x) ile işlem görüyor ve son üç yılın düşük seviyelerinde bulunuyor. Zarar olduğu için f/k mevcut değil ve negatif Özsermayeye sahip. Hisse yılbaşından bugüne endeks rölatif %45.2 değer kaybetti. Şirket’in 60.6 milyon TL döviz pozisyon fazlası bulunuyor ve yıllık satışlarının %0.7’sine karşılık geliyor.

GÖRÜŞ

Şirket’lerin hepsi kararın iptali için dava açacaklarını bildirdiler. Ancak bu cezalar öncelikle ödenecek. Sonra dava süreci takip edilecek. Diğer yandan ödemelerin %25 indirimli olması durumunda yukarıda verilen etkilerin bir miktar daha sınırlı olması beklenebilir.

Haberin etkisiyle Pazartesi günü söz konusu hisselerde satıcılı açılış beklemek yanlış olmaz. Özellikle BIMAS’ın ağırlığı etkisiyle bu hisselerdeki düşüş haftanın ilk günü BIST100 endeksini de negatif etkileyebilir.

Uzun vadede bu şirketler güçlü nakit akışları ile bünyeden çıkan bu tutarları tekrar sağlayacaktır. Bu kararın işletme faaliyetleri üzerinde olumsuz etki yaratmasını beklemiyorum. Bu karar ilerleyen dönemlerde bilançolarında tek seferlik bir gider olarak gözükecek. Diğer yandan yılbaşından bu yana zaten baskı altında kalmış olmaları ve bu karar ile belirsizliğin sona ermiş olması uzun vade için düşük fiyatlamalardan fırsat verebilir. Ancak önce fiyatların dengeye oturmasını beklemek doğru olacaktır.

Diğer yandan bu tip soruşturmaların ve ardından gelen cezaların piyasa algılamaları açısından ve yatırımcılar nezdinde olumsuz etki yaratması ve diğer sektörlere yönelik belirsizlikler yaratması beklenebilir.

Kendinizi eğitip kendi analizlerinizi yapın. Aşağıdaki linkleri tıklayarak BORFİN eğitim içeriği ve detaylar hakkında bilgi alabilirsiniz. Eğitimdeki programlar 2 ay ÜCRETSİZ.

İleri Temel analiz ve Şirket Değerleme

Yeni Başlayanlar İçin Borsa Eğitimi

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir