BORSA HAFTALIK PİYASA YORUMU 31/10/21

Borsa endeksinde 21 Ekim TCMB faiz indiriminden itibaren başlayan ralli soluksuz devam etti. BIST 100 endeksi Ekim ayında %8.5 yükseldi. Geçen hafta kısa haftada Borsa endeksinin yükselişi %2.85 olurken, MSCI EM endeksi %2.2 düştü. BIST100 endeksinin ilgili tarihten itibaren EM endekslerine göre pozitif ayrıştığını izledik. 10 büyükelçi ile ilgili gelişmelerin fazla uzamaması endeksteki yukarı hareketi desteklemeye devam etti. Son bir haftada TL’de değer kaybının bir miktar geri alındığını gördük. Bu süreçte G.Afrika Randı ve Rus Rublesinde ABD Dolarına karşı zayıf seyirler ön plana çıktı. Genel olarak geçen hafta GOÜ piyasaları için çok olumlu olmamasına rağmen Türk piyasalarında pozitif seyirler izledik. Bu uzun zamandır görmediğimiz bir gelişmeydi.

masanotları borsa

Ancak kısa vadede Borsa endeksindeki yükseliş oldukça sert oldu ve hareketli ortalamalarından uzaklaştı. Bu durum kısa vadede Endekste bir düzeltme riskinin yükseldiğini gösterebilir.

Biden – Erdoğan Görüşmesi ve Enflasyon

Yeni haftaya Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Biden’ın Roma’da düzenlenen G-20 zirvesindeki görüşme haberleri ile giriyoruz. Genel olarak yapıcı ve olumlu bir havada görüşmenin gerçekleştiği yönünde açıklamalar geldi. Beyaz Saray açıklamasında ise S-400 konusunun endişe verici olduğunun altına bir kez daha çizmekten geri kalmadı. Ancak yurtiçinde piyasalar bu görüşmeyi olumlu algılayacaktır. ABD ile kanalların açık olması piyasaların şu aşamada satın almak istedikleri bir faktör.

Haftaya Çarşamba günü Ekim ayı TÜFE ve ÜFE verisini alacağız. Genel olarak beklentiler aylık %2’nin üzerinde yoğunlaşırken yıllık TÜFE’nin %20 seviyesini geçmesi bekleniyor. Bilindiği üzere Ekim ve Kasım ayları baz etkisinin en çok hissedileceği ve yıllık TÜFE’de gerilemenin beklendiği aylardı.

Fed, ECB ve ABD Tarım dışı İstihdam

Dışarıda ise Çarşamba günü Fed faiz kararı ve Powell açıklamaları izlenecek. Fed’in faiz artırımı beklenmiyor. Ancak tahvil alımının azaltılması (tapering) ile ilgili net açıklamaların gelmesi bekleniyor. Piyasalar uzunca süredir bu duruma hazırlanmış durumda. Perşembe günü İngiltere Merkez Bankası faiz kararı alınacak. Tahvil alımına yönelik bir değişiklik beklenmiyor. Cuma günü ise ABD tarım dışı istihdam verisi alınacak. Başka deyişle önümüzdeki hafta ABD Doları, EURUSD paritesi ve ABD Borsalarındaki seyir ön planda olacak görünüyor.

Borsa

Borsa endeksinde pozitif hava devam ediyor. Ancak yukarıda bahsedildiği gibi kısa vadede gerçekleşen sert çıkış düzeltme olasılığını yükseltiyor. Kar satışları gelmesi durumunda 1510 seviyesi önemli bir destek olacak. Satışların bu seviye üzerinde karşılanması durumunda tekrar yükseliş kaldığı yerden devam edebilir. Ancak gündem olarak Çarşamba gününden itibaren yoğunluk bulunuyor. Dikkat etmekte fayda var. Borsa BIST100 endeksinin 1510 üzerinde kalması durumunda teknik olarak 1575 seviyesi orta vadeli hedef olabilir. 1510 desteğinin kırılması durumunda ise satış baskısı 1495 seviyesindeki boşluk seviyesine kadar sürebilir. Daha aşağıda ise 1380 desteği bulunuyor.

Mevcut pozisyonlar 1510 üzerinde kaldığımız sürece korunabilir. Daha sabırlı ve sakin oyuncular için ise 1380 desteği stop loss olarak alınabilir.

Bunun yanında Pazartesi günü konsolide olmayan bilançolar için son gün. Yoğun bir bilanço akışı olacak. Hisse bazlı bilanço hareketlerini görebiliriz. Endeksteki hareket endeks hisselerinden yan hisselere kayabilir.

Borsa Teknik Grafik

Dolar

Dolar kurunda 9.85 seviyesinde direnç ve 9.40 seviyesinde destek oluşturduk. Teknik olarak grafikte tepe oluşumları görebiliriz. Ancak 9.4 seviyesine doğru gerilemelerde alımlar etkili olabilir. DolarTL kurunun iyice yumuşadığını ve gerilemenin kalıcı olabileceğini söylemek için teknik olarak 9.20 seviyesinin altına gevşemesi gerekli. Bu olmadıkça geri çekilmeler geçici olarak algılanacak. Çarşamba günü gelecek olan Enflasyon ve Fed toplantıları sonrasında DXY’deki hareket içeride DolarTL kuru açısından belirleyici olabilir.

DolarTL Grafiği

ALTIN

Ons Altın giderek sıkışıyor. Yukarıda 1830 direncini geçilirse yukarı doğru kalıcı bir süreç başlayabilir. Bunu yapamadığı sürece bu seviyeye doğru yükselişlerin ardından satışlar görebiliriz. Aynı şekilde aşağıda ise 1740 seviyesi etkili oluyor. Ancak dip noktalarının giderek yükseliyor olması dikkat çekici. 1740 seviyesinin altına gerileme olursa bu durumda aşağı doğru düşüş kalıcı olabilir. Aksi halde bu seviyeye doğru oluşan düşüşlerin ardından alımlar etkili olmaya devam edecek görünüyor. Çarşamba günkü Fed toplantısı Ons Altın için de önemli olacak.

Ons Altın Grafiği

LÜTFEN SON SAYFADAKİ YASAL UYARIYI OKUYUNUZ!!

Çocuğunuz için Borsa Hesabı açın 4 makalemi okuyabilirsiniz.

Kendinizi Eğitin. Eğitime zaman ayırın. Temel Borsa Eğitimim ile ilgili bilgi almak için resmi tıklayabilirsiniz.

Borfin Eğitimim.. Detaylı bilgi için Resmi Tıklayınız

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir