YKSLN 2021/09 Bilanço Analizi ve Hedef Fiyat

Yükselen Çelik (YKSLN) 3Ç21’de 21.2 milyon TL net kar açıkladı. Net kar yıllık %451, çeyreksel %18 artış gösterirken, cirodaki yıllık %242 artış, kar marjlarındaki 10 puan ve üzeri yükseliş etkili oldu. Net kar marjı %13.4 ile yıllık 5 puan ve önceki çeyreğe göre 1.6 puan artarak gelişmesini sürdürdü. FAVÖK yıllık %567 artışla 37.9 milyon TL olurken, önceki çeyreğe göre %16 büyüdü. Gelen sonuçları oldukça olumlu karşılıyorum.

masanotları borsa

9 aylık dönemde ise YKSLN %671 artışla 52.9 milyon TL kar açıkladı. Satış gelirleri %228 artışla 397 milyon TL seviyesine geldi ve FAVÖK %571 büyüme ile 84.2 milyon TL oldu. Bu sonuçlarla Şirket halka arz fiyat tespit raporundaki 2024 hedeflerine şimdiden ulaşmış oldu.

Tonaj Büyümesi Devam Ediyor.. İhracat Başladı

Şirket yatırımcılar için hazırladığı finansal sonuç bülteninde oldukça açıklayıcı notlar paylaşmaya devam ediyor. Buna göre net kardaki artışın en önemli gerekçesi reel tonaj büyümesi olarak gösterilmiş. Reel tonaj büyümesinde ise Şube sayısının artması, rakiplere kıyasla tedarik sürecinin iyi yönetilmesi ve para payındaki artış, emtia satışlarındaki artış, yeni anlaşmalar, yeni ürün lansmanlarının sonuçları ve 3.çeyrek itibari ile ihracatın başlaması gösteriliyor. Bu maddelerin hepsi önemli olurken ihracatın başlamasını olumlu buluyorum. Daha önceden YKSLN ihracat için bir departman kurduğunu açıklamıştı. 2021 yılında sınırlı olsa bile 2022 yılından itibaren satış kanalına ihracatın eklenmesi büyüme sürecinde önemli bir mil taşı olacak.

FAVÖK Marjı Yükselmeye Devam

2021 yılının 9 aylık döneminde FAVÖK Marjı yaklaşık 11 puan artarak %21.2 seviyesine ulaştı. FAVÖK Marjındaki artışın nedenleri ise çelik fiyatlarındaki artış, yeni ve kar marjı yüksek ürünlerin ağırlığının artması, hammadde alımında yerlileştirme ve çeşitlendirme faaliyetleri ve şube faaliyetleri sonucunda nihai kullanıcı kar marjlarının yüksek olması olarak gösteriliyor.

YKSLN FAVÖK Marjı Tarihsel

YKSLN FAVÖK Marjındaki artışın 2021 son çeyreğinde de Şirket net karını ve Özsermayesini olumlu etkilemesini bekliyor.

Satış gelirlerinde ise tonaj büyümesi dikkat çekiyor. Satış tonajı 9 aylık dönemde geçen yıl aynı döneme göre %115.4 artarak 37.624 ton seviyesinde gerçekleşti. Ton başına gelir ise aynı dönemde %52 büyüdü ve 10.553 TL/ton seviyesinde gerçekleşti.

Eylül sonu itibari ile Şirket’in net borç rakamı 123.2 milyon TL seviyesinde bulunuyor. Bu rakam 2020 yıl sonu itibari ile 7.7 milyon TL seviyesindeydi. Şirket borçlarında artış olacağını yıl içerisindeki analist toplantılarında belirtmişti. Borç rakamındaki bu artışın kontrollü olduğunu açıkça ifade ediyor. Net Borç / Favök oranı 1.3x ile oldukça düşük seviyede. Cari oran 2.05x ve likidite oranı 1.34x ile güçlü görünüyor. YKSLN için borçluluk durumunun şimdilik yüksek olduğu söylenemez.

YKSLN Net Borç / FAVÖK

Büyüme Hızını Yavaşlatma İşareti

YKSLN, KAP’ta yayınladığı yatırımcı finansal sonuç bülteninde sürdürülebilir kontrollü büyüme amacına işaret ediyor ve ilerleyen dönemde büyümenin daha makul seviyelere çekilmesi sinyalini veriyor. Bununla ilgili gerekli tedbirlerin alınacağını ve detayların 2021 yıl sonunda açıklanacağını bildiriyor.

Yükselen Çelik Yatırımcı İlişkilerinin hazırladığı Finansal Sonuç Bültenini mutlaka okuyunuz. Tıklayın.

Değerlendirme ve Hedef Fiyat

3Ç21 ve 9 aylık finansal performansı olumlu buluyorum. Şirket’in büyümesi, karlılığı ve faaliyetleri pozitif bir şekilde devam ediyor. Niş bir sektörde olması, katma değerli ürünler üretmesi ve sektör çeşitliliği YKSLN için olumlu gördüğüm tarafları oluşturuyor. Ayrıca Şirket’in kar ve büyüme odaklı olması ve son açıkladığı sürdürülebilir büyüme açıklaması pek çok şirkette nadir rastlanan bir gelişme. Mevcut duruma ek olarak Yükselen Çelik için iki önemli nokta bulunuyor. Bunlardan ilki ihracat faaliyetlerinin başlamış olması. Bu durumu büyüme konusunda daha dengeli ve sağlıklı bir rotaya oturtması bakımından olumlu. Diğer nokta ise yeni açıkladığı yatırım ile kapasitesinin %100 artması. Şirket 3 yıl olarak açıkladığı yatırımın 12-18 ay içerisinde tamamlanabileceğini belirtiyor. Her iki nokta yakın gelecekte YKSLN için ciro büyümesinin ve karlılığının devam edeceğini gösteren önemli konular.

Şirket son sonuçlarla birlikte 11.5x f/k çarpanı ile işlem görüyor. 2020 yılı sonunda f/k oranının 52x seviyesinde olduğunu ve bu seviyeden gerilediğine dikkat çekerim. Demir Çelik sektör ortalaması ise 8x seviyesinde bulunuyor. Sektör ortalamasının düşük kalmasında EREGL’nin etkisi büyük. YKSLN görece olarak makul piyasa çarpanlarına sahip.

YKSLN için piyasa çarpanlarına göre belirlediğim ve 12 aylık dönemi kapsayan hedef fiyatımı 7.60TL seviyesinde koruyorum. Borsa kapanışı olan 5.40TL fiyata göre %41 yükselişe işaret ediyor. Ancak bundan 2-3 yıl sonrası gibi daha uzun vadede hisse fiyatının Şirket’in büyümesine paralel olarak çok daha yukarı seviyelerde olmasına yönelik beklentim devam ediyor.

YKSLN Özet Gelir Tablosu, bin TL

YKSLN 2021/06 Analizimi de okumak isterseniz tıklayınız.

Borfin Eğitimlerim ile ilgili detaylı bilgiyi aşağıdaki linklerden alabilirsiniz. Teşekkür ederim.

İleri Temel analiz ve Şirket Değerleme

Temel Borsa Eğitimi

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

“YKSLN 2021/09 Bilanço Analizi ve Hedef Fiyat” için bir yanıt

  1. Hocam merhaba,

    Bu seferki bilanco doneminde daha az şirket incelediniz. Acaba devami gelicek mi ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir