YKSLN 2021/06 BİLANÇO ANALİZİ

Yükselen Çelik (YKSLN) 2Ç21 döneminde 18 milyon TL net kar açıkladı. Net kar yılık 17 kat artış gösterdi, bir önceki çeyreğe göre %32 büyüdü. Net kardaki bu agresif artışta geçen yılın düşük baz etkisinin yanı sıra, yurtiçi çelik talebindeki artışa bağlı olarak reel tonaj büyümesi, çelik fiyatlarındaki küresel artış ve katma değeri yüksek ürünlerin toplam ciro içerisindeki payının artması önemli rol oynadı.

masanotları

Net kar marjı %11.9 olurken yıllık 8.8 puan arttı, önceki çeyreğe göre 4 puan geriledi. Önceki çeyreğe göre net kar marjındaki gerilemede finansman giderlerindeki artış ve önceki çeyreğe kıyasla daha fazla vergi karşılığı ayırması etkili oldu.

YKSLN 2Ç21’de 151.7 milyon TL satış geliri açıkladı. Satışlar yıllık %363, çeyreklik %72 büyüdü. Brüt kar marjı %24.1 olurken yıllık 13.5 puan ve çeyreklik 5 puan gelişme gösterdi. Yıllıktaki artışta geçen yılın düşük etkisi, çeyreklikte kar marjındaki artışta hem katma değerli ürünlerin etkisi he artan çelik fiyatları etkili oldu.

FAVÖK aynı dönemde 32.7 milyon TL oldu, yıllık 14 kat, çeyreklik %142 büyüme gösterdi. Satış gelirlerinin artışı ve kar marjlarındaki gelişme etkili oldu.

6 Aylık Sonuçlar

YKSLN Bu sonuçlarla birlikte yılın ilk yarısını %219 artışla 239.7 milyon TL satış geliri, %574 artışla 46.2 milyon TL FAVÖK ve %953 artışla 31.7 milyon TL net kar ile kapadı. Geçen yıl Covid-19 nedeni ile oluşan zayıf dönem bu agresif büyümelerde etkili. Yılın geri kalanında yüzdesel büyümeler bu kadar agresif beklenmemeli.

FAVÖK Marjı 3 yılın En yükseğinde

FAVÖK Marjı yılın ilk yarısında %19.3 seviyesinde oluştu ve 2020 yılı olumsuz etkilerinden hızla sıyrılarak 2018 yılından bu yana en yüksek seviyeye ulaşmış durumda.  

YKSLN FAVOK MARJI

Satışlarda Ton Bazında Büyüme

Şirket satışları 1Y21 de ton bazında %131 büyüdü ve 24.256 ton seviyesinde gerçekleşti. Ton Başına Gelir ise aynı dönemde %38 artışla 9.883TL oldu. Tonaj büyümesinde yurtiçi çelik talebindeki güçlü artış etkili olurken, Ton başına gelirdeki artışta çelik fiyatlarında büyüme ve katma değeri yüksek ürünlerin ciro içerisindeki payının artması önemli etki yarattı. YKSLN Yönetimi hem KAP’ta paylaştığı bilgi notunda hem analist toplantısında cirodaki büyümede küresel çelik fiyatlarındaki artıştan bağımsız olarak yarattığı reel tonaj büyümesine dikkat çekiyor.

Patentli Ürünler Karlılığı Artırıyor

Katma Değerli ürünlerin cirodaki payı %64 seviyesine ulaşırken, son 24 ay içerisinde portföye giren CM79 ve X44 isimli ürünlerin büyümeye ve karlılığı katkısı oldu. 2021 yılında portföye eklenen Stronq.14 isimli ürünün de hasılata etkisi olumlu olurken, Şirket bu ürünün 2022 yılında hem ciro hem karlılığa daha fazla etki etmesini bekliyor. YKSLN için ciro büyümesi ve özellikle karlılıkta kendine ait patentli bu ürünlerin büyük önemi bulunuyor. Son durumda mevcut 7 yeni patent üzerinde çalışmalar sürüyor ve 36 ayda bu yeni patentli ürünlerin çıkma ihtimali bulunuyor.

Yükselen Çelik’in (YKSLN) dolar bazında yıllıklandırılmış satışları ise yaklaşık 45.1 milyon $ seviyesine ulaşmış durumda. Bu halka açıldığı tarihten bu yana en yüksek seviye. Şirket 2021 yılını 50 milyon $ ve üzerinde satış geliri ile bitirmesi beklenebilir.

Yükselen Çelik yıllıklandırılmış Dolar Bazında Satış Gelirleri mn$

Borçlarda kontrollü Artış

YKSLN daha önceki sunumlarında bahsettiği gibi işletme sermayesini güçlendirmesi için kısa vadeli borç kullanmış durumda. Satışlardaki artışa paralel borçlanmada artış öngörülüyordu. Sonuç olarak bu sürpriz değil. Şirket’in net borcu yılbaşında 7.7 milyon TL iken, Mart döneminde 28.9 milyon TL’ye ve son olarak Haziran döneminde 50.7 milyon TL seviyesine yükseldi. Ancak Net Borç / FAVÖK oranı 0.8x seviyesinde ve çok düşük. Cari oran 2.10x ve likidite oranı 1.3x ile oldukça güçlü. Sonuç olarak borçlardaki artış kontrollü ve borç çevirme bakımından oldukça rahat görünüyor.

Yükselen Çelik yatırımcı ilişkilerinin hazırladığı analist sunumunu mutlaka inceleyiniz. Tıklayın.

Diğer sunumlar içinde tıklayınız. Bence çok başarılı bir yatırımcı ilişkileri ekibi bulunuyor.

2021 Beklentileri Yukarı Revize Edildi

YKSLN Çelik yılsonu beklentilerini ciddi biçimde revize etti. 1Ç21 deki analist sunumunda 2021 yılı satış beklentisini 275-322 milyon TL’den 480 milyon TL’ye revize ederken, FAVÖK beklentisini 31-50 milyon TL’den 92.4 milyon TL’ye ve net kar beklentisini 16-32 milyon TL’den 63.4 milyon TL seviyesine yeniledi. Şirket zaten 6 aylık dönemde önceki hedeflerine yetişti. Burada Şirketin beklentilerinin üzerinde bir sektör canlılığı oluşmuş görünüyor.

Piyasa Çarpanları Hızla Düşüyor

Bu sonuçlarla F/K çarpanı yılbaşında 62x seviyesinden, Mart dönemindeki sonuçlarla 24x seviyesine düşmüştü. Son sonuçlar 16x seviyesine düşmüş durumda. 2021 yılsonu 63.4 milyon TL net kar gelmesi durumunda F/K çarpanı 10.8x seviyesine gerilemiş olacak. Sektör ortalamalarına gerilemiş olacak.

Aynı şekilde firma Değeri / FAVÖK çarpanı ise yılbaşında 26x seviyesinden son durumda 11.4x seviyesine gerilemiş durumda. Yılsonu FAVÖK beklenti paralelinde 92.4 milyon TL seviyesinde gerçekleşmesi durumunda bu rasyo 6.75x seviyesine gerileyecek. Bu mevcut sektör ortalamasının altına gerilemesi demek. PD/DD oranı ise 3.6x seviyesinde. Bu çarpana göre sektöre kıyasla pahalı duruyor. Ancak büyüme içinde olan şirketlerde genelde pd/dd çarpanları yüksek seyretmektedir.

YKSLN Firma Değeri / FAVÖK Tarihsel Grafik
YKSLN Fiyat Kazanç Oranı Tarihsel Grafik

Genel Düşüncem

Şirket’in açıkladığı sonuçları çok güçlü buluyorum. Beklentilerimin üzerinde. Uzun vadeli büyüme beklentilerimi fazlası ile destekliyor ve pozitif beklentimi koruyorum.

Yükselen Çelik için kısa vade yani 12 aylık dönem için f/k ve fd/favök çarpanlarına göre 7.60TL hedef fiyatım bulunuyor. Ancak bundan 2-3 yıl sonrası gibi daha uzun vadede hisse fiyatının Şirket’in büyümesine paralel olarak çok daha yukarı seviyelerde olmasına yönelik beklentim devam ediyor.

YKSLN Özet Gelir Tablosu, Bin TL

ARDYZ 2021/06 Analizimi okuyabilirsiniz.

VESBE 2021/06 Analizimi okuyabilirsiniz.

YKSLN 2021/03 Analizime de hatırlamak amaçlı göz atabilirsiniz.

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

“YKSLN 2021/06 BİLANÇO ANALİZİ” için bir yanıt

  1. Tuncay Bey, bu guzel analiz ve calismalariniz icin sonsuz tesekkurler. Titiz, anlamli ayrintilarla dolu analiz….kolay gelsin….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir