TKNSA Teknosa 2021/09 Bilanço Analizi

Teknosa (TKNSA) 2021 yılının 9 aylık döneminde 26.6 milyon TL net kar açıkladı. Net kar geçen yılın aynı dönemine göre %68 artış gösterdi. Aynı dönemde satış gelirlerindeki büyüme %35 artışla 4.951 milyon TL olurken, FAVÖK %55 artışla 420.9 milyon TL oldu. Geçen yılın üzerindeki performans devam ediyor.

masanotları borsa

Şirket 9 aylık dönemde geçen yıl ile aynı %16.4 brüt kar marjı ile çalışırken, FAVÖK marjı 1.1 puan gelişti ve %8.50 seviyesinde oluştu. Perakende sektörü yüksek ciro ve düşük karlılığa dayalı bir sektör olması nedeni ile kar marjlarındaki küçük iyileşmeler net kar üzerinde oldukça etkili olmakta.

3Ç21 döneminde FAVÖK Kar Marjı ve Esas Faaliyet Kar Marjının yılın en yüksek seviyesine geldiğini görmekteyiz. Şirket 3Ç21 döneminde 29.4mn TL net kar elde etti. Geçen yıl aynı döneme göre ise net kar %53 gerilemiş görünüyor. Bunda en önemli neden geçen yıl pandemi nedeni ile kapalı kalan mağazalara tanınan mağaza indirimleri etkili oldu. Bu yıl normalleşme etkisi ile kira giderleri normal dönmüş görünüyor. Bir diğer neden ise ertelenmiş ticari kredi faiz giderleri ve kart komisyon giderlerinin artması olarak gösterilebilir. Kart Komisyon giderleri teknoloji perakendeciliği sektörünün doğasında olup finansman giderlerinin büyük kısmını oluşturuyor. Net kar çeyrek bazında yıllık düşüş göstermesine karşılık, aynı dönemde satış gelirleri %18 büyüdü ve FAVÖK %6 büyüme gösterdi.

Açıklanan bilançoda dikkat çeken gelişme Haziran döneminde görülen 205.7 milyon TL seviyesindeki kısa vadeli banka kredilerinin kapatılmış olması. Bilindiği gibi söz konusu borç bedelli sermaye artırımı sonrasında 340.6 milyon TL’den 205.7 milyon TL’ye düşürülmüştü. Son olarak sıfırlanmış görünüyor. Ayrıca uzun vadeli banka kredilerinde de azalma mevcut.

Bununla birlikte TKNSA net borç pozisyonu 111.7 milyon TL seviyesinde görünüyor. Bu rakam Mart 2021 döneminde 577 milyon TL seviyesindeydi. Burada önemli bir gerileme mevcut. Net Borç / FAVÖK oranı ise 0.2x seviyesi ile çok iyi bir noktada. Cari oran 0.96x ile sektör ortalaması olan 0.8x seviyesinin üzerinde. Perakende sektörünün nakit dönüş hızı çok yüksek olması nedeni ile 1 seviyesinin altında cari oran ile çalışmaları normaldir. Buna göre Teknosa’nın 0.96x cari oranı oldukça güçlü bir seviyeyi gösteriyor. Cari orandaki gelişimi grafikten görebilirsiniz. Sonuç olarak Şirket için borç çevirme sorunu bulunmuyor.

TKNSA Cari Oran Sektör Karşılaştırması

2019 Yılında Dönüşüm Programı Başladı

Teknosa 2019 yılında “Geleceğin Teknosası” parolası ile Dönüşüm Programı başlattı. Bu program kapsamında yapay zeka algoritmalarıyla veriyi analiz eden Şirket müşteriye sunulan hizmeti en iyi hale getirmek için yeni uygulamalar hayata geçirdi. Verimsiz mağazalarını kapadı, bir kısmını gölge mağaza konumuna soktu. Bu yatırımlarla Omnichannel (Çoklu Kanal) modeli ile satışlarını ve verimliliğini arttırmaya başladı. Son iki yılda bu konuda önemli yatırımlar yapan Şirket’in faaliyetlerinde bu yatırımların sonucunu görmekteyiz. Cirodaki büyüme, kar marjlarının yükselmesi yatırımların bir sonucu.

Bu kapsamda Faaliyet giderleri (OPEX) / Satışlar oranını %15 seviyelerinden %9.7 seviyesine kadar düşürmeyi başardı. Satış gelirleri 2018 yılından itibaren yükseliş trendine girdi ve bunu yükselen Faaliyet Karı izledi. Mevcut Dönüşüm Sürecinin finansal performanstaki olumlu etkilerinin sürmesi bekleniyor. Diğer yandan TKNSA yeni Pazaryeri projesi açıkladı ve 1.Faz’ının son çeyrekte devreye alınacağını bildirdi. Ancak Şirkette bu konu ile ilgili halen bir açıklama gelmedi.

TKNSA Faaliyet Raporu için tıklayın.

TKNSA OPEX/Satışlar
TKNSA SAtışlardaki ve Kardaki yıllık Gelişim

Orta ve uzun vadede büyümesini yeni dönüşüm programı kapsamında sürdürmesine yönelik beklentimi koruyorum.

Değerlendirme

Şirket’in finansal olarak büyümesi ve gelişmesine karşın TKNSA hissesi Yılbaşından bugüne %27, Endekse rölatif olarak ise %29.5 düştü. Şubat ayında gördüğü zirve seviyesinden ise %56 düşüş gösterdi. Gelinen noktada hisse 13.3x f/k (sektör 20x) ve 2.2x fd/favök (sektör 6.8x) ile işlem görüyor.

TKNSA için son çeyrek en yüksek satışların yapılması nedeni ile en yüksek sezonu temsil ediyor. Bu nedenle son çeyrek finansallarının daha güçlü gelmesi beklenebilir. Borçların azaltılmış olması ve finansman giderlerinin daha az olmasına neden olabilecek. Bunak karşın döviz pozisyon açığına bağlı olarak son çeyrekte dolar kurunun %10 artış ile kapatması durumunda (Yaklaşık 9.78TL) 6 mnTL’ye yakın kur farkı gideri oluşması beklenebilir.

Sonuç olarak açıklanan finansal sonuçları olumlu buluyorum ve orta ve uzun vadede büyümeye paralel olarak hisse senedinin fiyatının Bilançodaki pozitif seyre paralel hareket etmeye başlamasını bekliyorum. Hissenin yılbaşından bu yana ciddi şekilde gerilemiş olması bu beklentiyi güçlendiriyor. Pazaryeri projesi ile ilgili yapılacak yeni açıklamaların ise hisse üzerinde pozitif bir katalist görevi görmesi beklenebilir.

TKNSA Özet Gelir Tablosu, bin TL

TKNSA 2021/06 Analizimi okuyabilirsiniz.

Borfin Eğitimlerim ile ilgili detaylı bilgi almak için aşağıdaki linkleri tıklayabilirsiniz.

İleri Temel Analiz ve Şirket Değerleme

Temel Borsa Eğitimi, Finansal Analiz

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

“TKNSA Teknosa 2021/09 Bilanço Analizi” için 5 yanıt

  1. Tuncay bey,

    bu teknosa bize dolar bazında %80 kaybettirdi.
    ocak ayında yazdınız nerdeyse 11 ay oluyor.
    hiçbirşekilde yükselmedi.

    1. Açıkçası uzun vadede olumluyum. Değişen bir şey yok. Şirkette işler iyi gidiyor. Ancak Teknosa’nın daha şeffaf, yatırımcısına ne yaptığını, nasıl bir şirkt olduğunu, hedeflerini iyi anlatması lazım. Maalesef bu konuda çok zayıflar. Teknosa kötü bir şirket değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir