TKNSA Teknosa 2021/06 Bilanço Analizi

Teknosa (TKNSA) 2Ç21 döneminde 5.2 milyon TL zarar açıkladı. Şirket geçen yıl aynı dönemde 15.8 milyon TL zarar açıklamıştı. Önceki çeyrekte ise 2.3 milyon TL kar yazmıştı. Zarar yazılmasında, en büyük faktör yüksek finansman giderleri olurken, vade farkı giderlerindeki artış ve geçen yıla kıyasla daha düşük kira imtiyazı yazması etkili olmuş görünüyor. Şirket bu dönemde finansman giderleri öncesinde 53.7 milyon TL kar yazarken, 66 milyon TL finansman gideri zarar bölgesine geçmesine neden oldu. 5.4 milyon TL’lik vergi geliri net kardaki zararı yumuşattı.

masanotları

Buna karşın, aynı dönemde satış gelirleri yıllık %59, çeyreklik %4 büyüme gösterdi. Satış gelirlerindeki büyüme devam ediyor. Brüt kar marjı bu dönemde %15.3 ile geçen yılın 2.4 puan üzerinde gerçekleşti. Bir önceki çeyreğe göre ise 2 puan geriledi.

FAVÖK rakamı yıllık %166 artışla 112 milyon TL oldu. FAVÖK Marjı 3 puan yükselişle %7.36 oldu.

Esas Faaliyet Karı yıllık %593 artışla 78 milyon TL olurken, EFK Marjı 4 puan yükselişle %5.13 oldu. Bunda geçen yılın düşük baz etkiside bulunuyor.

Kar marjlarında bir önceki çeyreğe göre 2 puanlık düşüşler oluştu. Bunda maliyetlerdeki 2 puanlık yükseliş etkili oldu. Faiz oranları, kur, likidite ve varlık fiyatları 2.çeyrekteki belirsizliklerden en fazla etkilenen alanlar oldu. Bu çeyrekteki belirsizliklere ve kapalılık durumunda rağmen operasyonel sonuçları olumlu karşılıyorum.

Özkaynaklar sermaye artırımı sonrasında 168 milyon TL negatif seviyeden, 107.2 milyon TL pozitif seviyeye geçti. Bu bekleniyordu.

TKNSA Faaliyet Raporu için tıklayınız.

6 Aylık Sonuçlar

TKNSA Yılın ilk yarısını 2.9 milyon TL zarar ile kapatmış oldu. Şirket geçen yıl aynı dönemde 46.7 milyon TL zarar yazmıştı. Bu dönemde cirodaki büyüme ve brüt karlılıktaki iyileşme kardaki bu gelişimde etkili oldu.

Satış gelirleri bu dönemde %49 büyüdü ve 2.983 milyon TL seviyesinde oluştu. FAVÖK rakamı %137 artışla 241.6 milyon TL oldu. Esas Faaliyet Karı ise %323 artışla 175 milyon TL oldu.

TKNSA bu dönemde faaliyet giderlerini kontrol altında tutmayı başardı. Faaliyet giderlerinin toplam satışlar içindeki oranı geçen yıl %12.8 iken %10.4 seviyesine geriledi.

Finansman Gideri Duvarı

Yine aynı dönemde 116 milyon TL finansman gideri öncesi faaliyet karına karşılık, 123 milyon TL net finansman giderinin etkisiyle zarar bölgesine geçti. Satışlardaki büyümenin devam etmesi ve kar marjlarının korunması ile ilerleyen çeyreklerde TKNSA’nın kar bölgesine geçmesini bekliyorum.

Özsermaye Pozitife Geçti

Sermaye artırımından elde edilen 273 milyon TL nakit girişi ile finansal borçların ödenmesinde kullanıldığı belirtiliyor. Buna göre net borç rakamı 1Ç21’de 577 milyon TL iken, 2Ç21’de 389 milyon TL seviyesine geriledi. Nakit akışlarına bakıldığında TKNSA bu dönemde 318 milyon TL kredi geri ödemesi yaptı, buna karşılık işletme sermayesi için 127.5 milyon TL kredi kullanmış görünüyor. Borcun düşmesi oldukça olumlu. Ancak ödenen kredi %11 faizle olurken, yeni borçlanma ekonomideki olumsuz koşulların etkisiyle %17 faiz ile yapılmış.

Cari Oran güçleniyor

Borçtaki azalmanın etkisiyle cari oran 0.79x seviyesinden 0.93x seviyesine yükseldi. Stok sonrası likidite oranı ise 0.12x ile çok düşük seviyede. TKNSA’nın net borç ödeyicisi olması ile ilerleyen dönemlerde likide oranlarında iyileşme görmeyi bekliyorum. Bununla beraber Şirket’in genel bir borç sorunu yok. Net borç / FAVÖK rasyosu 0.6 ile 2019 yılından bu yana en düşük seviyede bulunuyor.

TKNSA Cari Oran
TKNSA Net Borç / FAVÖK
TKNSA Dolar Bazında Yıllık SAtışlar, mn $

Sonuç

TKNSA’nın finansallarını operasyonel açıdan olumlu buluyorum. Şirket için büyüme devam ederken, faaliyet karındaki gelişim memnuniyet verici. Dolar bazın yıllık satış rakamı 870 milyon $ ile 2017 yılından bu yana en yüksek seviyede. FAVÖK marjı son çeyrekte bir miktar düşüş gösterse de %18.1 ile geçmiş yıllara göre daha güçlü. Diğer yandan Özsermayenin pozitif bölgeye geçmesi ilerleyen çeyreklerde daha güçlü kalmasını sağlayacak.

TKNSA Esas Faaliyet Karı Gelişimi ve Piyasa Değeri İlişkisi
TKNSA FAVÖK Marjı

Şirket için öncelikli beklentim net kardan daha çok, satışlardaki ve faaliyet karındaki büyümenin devam etmesi. Bu konuda beklentilerimi karşılamaya devam ediyor. Satışlardaki büyüme Şirket’in finansman gideri eşiğinin aşılmasında etkili olacaktır. Diğer yandan borçların azalmaya devam etmesi ve gelecek süreçte ekonomik koşulların faizlerde düşüşe olanak vermesi durumunda finansman giderlerinde azalmalar görebiliriz. Finansman giderlerinin büyük kısmı kredi kartı komisyon giderleri olsa da (satışların yaklaşık %2-2.3’ü), faiz giderlerindeki azalmada net karı destekleyecektir.

Ayrıca 2019 yılında başlatılan yatırımların sonuçlarını büyümede aldığını görmekteyiz. 2021 yılında planladığı 80 milyon TL’lik yatırım planlarken, yılın son çeyreğinde devreye almayı planladığı Pazaryeri projesinin 1.fazı Şirket’e yönelik beklentileri güçlendirebilir. Uzun vadeli olumlu beklentimi koruyorum.

Hisse son durumda 3.1x fd/favök çarpanı ve 0.25x fd/satış rasyosu ile işlem görüyor. Her iki oran tarihsel ortalamalara göre düşük seviyeler. Özsermayenin yeni pozitife geçmesi nedeni ile pd/dd oranını anlamlı bulmuyorum. Mevcut fiyat seviyesinin ucuz olduğunu düşünmekle birlikte, geleceğe yönelik beklentilerin hisse fiyatı üzerinde uzun vadede pozitif etkisinin olacağına inanıyorum.

TKNSA Firma Değeri / FAVÖK Marjı Gelişimi
TKNSA Özet Gelir Tablosu

TURSG 2021/06 Bilanço Analizimi okuyabilirsiniz.

AKCNS 2021/06 Analizime bakabilirsiniz.

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir