TURSG Türkiye Sigorta 2021/06 Analizi

Türkiye Sigorta (TURSG) 2021 yılının 6 aylık döneminde 645.3 milyon TL net kar açıkladı. Net kar geçen yıl aynı döneme göre %5 geriledi. Teknik karlılık bölümündeki %4 artış ve yatırım gelirlerindeki %71 büyüme net karı desteklerken, 137 milyon TL düzeyindeki diğer faaliyetlerden olağandışı giderler kalemi ve kısmen vergi karşılığı net karda baskı yaratmış görünüyor.

masanotları

Büyüme Devam Ediyor

TURSG bu dönemde %17 artışla 5.414 milyon TL prim üretimi gerçekleştirdi. İlk üç aylık dönemde prim üretimi %39 seviyesindeydi. Prim üretim hızındaki bu düşüşte geçen yıl Nisan ayında yazılan tek seferlik 677 milyon TL tutarındaki Nükleer Projesinin baz etkisi etkili olmuş durumda. Bu poliçe 2021 yılında yenilenmedi. Bu nedenle Nükleer projesinden arındırarak bakıldığında prim üretiminin %36.53 olduğunu görebiliriz. Prim üretimindeki artışın hızının güçlü şekilde devam ediyor olması pozitif.

Şirket bu dönemde Hayat Dışı Sigortacılık sektöründe %13.74 Pazar payı ile Pazar liderliğini koruyor. Branşlar bazında bakıldığında ise Genel Zararlar branşında %38, Yangın ve Doğal Afetler branşında %16.03 ve Kaza branşında %22.12 Pazar payı ile lider konumda. Prim üretiminde %41.05 pay ile en büyük pastaya sahip Genel Zararlar ana branşının prim üretimi %5.6 artış ile 2.222 milyon TL oldu. Nükleer santral prim üretimini bu branştan arındırdığımızda prim üretimi artışı %55.77 seviyesinde gerçekleşiyor. Oldukça agresif bir büyüme olduğunu söylemek gerekir.

TURSG Prim Üretimi , Kaynak: Şirket

Ödenen Hasarlar %56 artışla 1.565 milyon TL oldu. Bu net kardaki büyümeyi bir miktar baskıladı. Buna karşın prim üretiminde en büyük paya sahip olan Genel Zararlar branşının teknik karlılığının %106 artması olumlu. Ayrıca yılın ilk çeyreğinde teknik kar %2 gerilerken, bu rakam pozitif bölgeye geçti.

Haziran Prim Üretimi Raporuna Göz atmanızı öneririm. Tıklayın.

TURSG Faaliyet Raporu için tıklayınız.

Genel Düşünceler

Sonuç olarak prim üretimindeki güçlü büyüme hızının devam etmesi olumlu. Pazar liderliği korunuyor ve TURSG bu konuda agresif fiyatlama yapıyor olabilir. Bu durum şimdilik teknik karlıktan bir miktar feragat edildiği sonucunu çıkarabilir. Ancak teknik karlılığın 2.çeyrekte hızlanmaya başladığını görüyorum ve olumlu karşılıyorum.

Yatırım gelirlerinde özel sektör tahvil getirileri ve kambiyo karları etkili olmuş görünüyor.

3 büyük sigorta ve 3 büyük katılım sigortacılığı şirketlerinin birleşmesinin üzerinden henüz bir yıl geçmiş bulunuyor. Bu seviyede birleşmenin etkilerini görmek için 1 yıl gibi bir durum çok uzun bir süre değil. Yapılanmalar, bölümlerarası koordinasyon çalışmaları gibi önemli operasyonel yapılanmalar ve sonuçlarını görmemizin bundan sonraki 1 yıl içerisinde daha iyi olacağını düşünüyorum. Bugüne kadar hem birleşmenin yönetimi hem de sektör liderliği için çalışmaların başarı ile yürütüldüğünü düşünüyorum. Uzun vadede pozitif büyüme beklentilerimi koruyorum.

Ucuz Piyasa Çarpanları

TURSG 4.94x f/k çarpanı ve 1.47x pd/dd çarpanı ile sektör ortalamasının altında işlem görüyor. Bunlardan f/k çarpanına göre sektördeki en ucuz, pd/dd çarpanına göre ise Anadolu Sigortadan sonra en ucuz ikinci şirket konumunda bulunuyor. Piyasa Değeri / prim üretimi rasyosuna göre ise 3.sırada bulunuyor. Prim üretimindeki büyümenin devam etmesi ile bu çarpandaki gerileme devam edebilir.

TURSG için bir hedef fiyatım bulunmuyor. Ancak fiyatının gelecekteki büyüme ve karlılık beklentilerime göre makul olduğunu düşünüyorum.

TURSG Çzet Gelir Tablosu, Kaynak: Şirket

AKCNS 2021/06 Analizime göz atabilirsiniz.

YKSLN 2021/06 Analizime bakabilirsiniz.

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

“TURSG Türkiye Sigorta 2021/06 Analizi” için 2 yanıt

  1. Tuncay Bey analiz için teşekkürler. Ben Tursg’nin bundan sonraki yıllar düzenli temettü vereceğini düşünüyorum. Bu konuda sizin de bir öngörünüz var mı?

  2. Tuncay Bey, faizde düşüş olursa 3.çeyrekte TURKİYESİGORTA nasıl etkilenir.
    Teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir