Borsa ve Piyasa Yorumu 8/8/21

Geçen hafta beklentilerin üzerinde gelen ABD tarımdışı istihdam verisi sonrasında güçlenen ABD Doları, GOÜ para birimlerinde zayıflamaya neden oldu. Son gelen veri ile birlikte Fed’in sıkılaşma konusuna yönelik beklentiler para birimlerinde bir miktar kendini hissettirdi. Ancak GOÜ borsa endekslerinde henüz kayda değer bir güç kaybı yok. Hisse senedi piyasalarında halen iştahın devam ettiğini söylemek mümkün.

masanotları

Bu nedenle gelecek haftanın ilk üç günü Fed Başkanlarının açıklamalarına piyasalar kulak kabartacak. Diğer yandan Çarşamba günü açıklanacak Temmuz ayı ABD TÜFE verisi önemli olacak. Önceki veri %5.4 seviyesinde olmuştu. Beklentiler %4.90’a gevşeyeceği yönünde bulunuyor.  

İçeride ise en önemli gündem Perşembe günü gerçekleşecek TCMB faiz kararı olacak. Beklentiler %19 olan faiz oranının değiştirilmeyeceği yönünde. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçen haftaki açıklamaları ve son gelen TÜFE verisinin %19 seviyesine iyice yaklaşması, piyasaların Perşembe gününe gereğinden fazla anlam yüklemesine neden oluyor. Genel olarak beklentim TCMB’nin faizlerde değişiklik yapmayacağı yönünde. Ancak bunun yanında faizlerin enflasyonda ikna edici bir gevşeme olmadıkça faizlerde indirim olmayacağına ciddi şekilde vurgu yapması beklenmeli. Birkaç ay sonra enflasyonda düşüş beklentisine paralel olarak faizde şimdiden başlayan bir indirim süreci TL’deki değer kaybını hızlandırabilir ve bu yeniden bir enflasyon döngüsüne neden olabilir. TCMB bu konuda acele etmemeli.

Cuma günü Fitch’in değerlendirme görüşü izlenecek. Piyasalardaki genel olumlu havayı bozacak bir gelişme olmasını beklemiyorum.

Ekonomik Takvim için tıklayın.

Borsa

Hisse senetleri piyasasında önemli bir iyimserlik veya iyimserlik başlangıcı bulunuyor. Geçen hafta teknik olarak kritik seviyeleri geçmeyi başaran Borsa endeksinin, ilk etapta 1425, daha aşağıda 1405 seviyesi üzerinde tutunması, yükselişin devamı konusunda önemli olacak. Bu seviyelerin üzerinde tutunan bir Borsa endeksi 1470 seviyesini kendisine yeni hedef alabilir.

Güçlü gelen bilançoların yılın geri kalanına yönelik beklentileri güçlendirmesini ve bunun borsa endeksini desteklemesi yönünde görüşüm bulunuyor.

Dolar

Perşembe günü TCMB’nin faizi %19’da bırakması ve enflasyonda net bir düşüş olmadıkça faiz indirmeyeceğini vurgulaması durumunda DolarTL kurunun yeniden 8.58 seviyesinin altına gerilemesini ve daha aşağı seviyelere düşmesini bekliyorum. Faiz indirimi durumunda kurda yukarı hareketler görebiliriz.

Altın

ABD istihdam verisi sonrasında belkide en çok etkilenen emtia Altın oldu.  1830 seviyelerinde bulunan Ons veri sonrasında 1763 seviyesinden haftayı kapadı. Bu seviye yükselen trend desteği olan 1820 seviyesinin altında bir seviye ve kritik sat sinyali üretmiş durumda. Ons toparlayamaz ve yeniden 1820 seviyesi üzerine yükselemez ise 1750 desteğini aşağı yönlü zorlayabilir.

TURSG 2021/06 Bilanço Analizimi okuyabilirsiniz.

Çocuğunuza Borsa Hesabı Açın

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir