PETKM Bilanço ve Teknik Analiz, Değerleme

Petkim (PETKM) 2Ç17 döneminde 296.8 mn TL ile beklentilerin bir miktar altında net kar açıkladı. Şirket ilk çeyrekte 365.9 mn TL kar açıklamıştı. Bununla birlikte 6 aylık dönemde net kar %77 artışla 662.7 mn TL seviyesinde oluştu.

Kar marjlarında ve satış performansında ilk çeyreğe göre önemli bir düşüş yok. Performans devam etmiş. Olumlu.

masanotları

Geçen yıl aynı çeyreğe göre bakıldığında net satışlar %58, FAVÖK %77 net kar %31 artmış. Olumlu.

Yine aynı dönemde Brüt kar marjı %23’den %25’e, FAVÖK marjı %21’den %24’e yükselmiş. Olumlu.

6 aylık dönemde ise geçen yıla göre satışlar %59 büyümüş, FAVÖK %103 ve net kar %77 artmış. Çok iyi.

Aynı dönemde kar marjlarında ise yine artış var. Brüt marj %21’den %26’ya, FAVÖK marjı %19’dan %24’e ve net kar marjı ise %16’dan %18’e ulaşmış. Olumlu. Marjlardaki artışta petrol fiyatlarının düşük seyretmesinin etkisi oldu. Satışlarda ise talep koşullarının güçlü olması pozitif etkiledi.

Sonuç olarak PETKM 2017 yılının ilk yarısını 3.6 milyar TL satış, 877 mn TL FAVÖK ve 663 mn TL net kar ile kapadı. Şirket geçen yılın tamamında elde ettiği kar rakamının %91’ini sadece 6 ayda elde etti.

Cari oran 1.40, Likidite oranı 1.05 seviyesinde. Gayet güzel. Net borç tutarı 1.3 milyar TL. Ancak kısa vadede borç çevirme sorunu bulunmuyor. Kısa vadeli banka kredileri 1 milyar TL, aynı seviyede nakit para kasasında mevcut.

Şirketin %51’i Azerbaycan petrol şirketi SOCAR’a ait. %49 hisse ise halka açık. SOCAR grubunun 2018 yılında devreye girmesi beklenen Star rafinerisinin Tüpraş’a önemli bir rakip olması beklenirken, PETKM faaliyetlerini de olumlu etkilemesi bekleniyor.

İhracat oranı %38.

Döviz pozisyonu ise 9.7 mn $ ve 26 mn € döviz açığı şeklinde bulunuyor. Ancak şirketin hedge pozisyonları etkisiyle Dolar kurundaki yükselişten oluşacacak zararın %80’i, ve Euro kurundan oluşacak zararın %50’si korunma altına alınmış durumda.

PETKM için bu temponun devam etmesi durumunda 2017 yılını 6.798mn TL satış geliri, 1.659 mnTL FAVÖK ve 1.375 mn TL net kar ile kapatmasını bekliyorum. Projeksiyonlarımla birlikte, indirgenmiş nakit akış analizi, f/k ve fd/favök yaklaşımlarına göre PETKM için ortalama 7.50TL hedef fiyat hesaplıyorum.

9 aylık bilanço sonuçlarına göre hedef değer tekrar revize edilecektir.

petkm
petkm
PETKM Teknik Analiz

Hisse teknik olarak yılbaşından bu yana sürdürdüğü dik yükselen kanalını sonlandırdı. Bu hissenin önümüzdeki dönemde yeni bir denge bulacağını gösteriyor. Bu yatay bir seyirde olabilir ya da daha sakin bir yükselişte olabilir. 6 seviyelerindeki 50-günlük ortalaması üzerinde kaldığı sürece görünüm pozitif. Aşağı düşerse, satış piyasasına geçme eşiği 5.77 desteği olabilir. Bu seviyenin altı tehlike. Yukarıda 6.55 kısa vadeli direnç ve 7.50 seviyelerinde kanal çizgi hedefi bulunuyor. Genel olarak görünüm halen pozitif. Sadece yılbaşından bu yana alışılagelen dik yükseliş açısı artık yok. Tekrar kanalın içerisine girerse ne ala tabi.

petkmgraf
petkmgraf

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir