Cari açık Haziranda Beklentilerin Altında

Cari açık haziran ayında beklentilerin altında geldi

Cari işlemler açığı Haziran ayında 3.763 mn $ seviyesinde beklentilerin altında açıklandı. Geçen yıl haziran ayının 1.201 mn $ altında gerçekleşti. Dış ticaret açığındaki azalma ve turizm seyahat gelirlerindeki artış bunda etkili olmuş görünüyor. Yıllık cari açığımız 34.340mn $ düzeyinde oluştu. Bir önceki aya göre yıllık cari açıkta 1.201mn $ azalma var. İhracatın artması ve EURUSD paritesindeki yüksek seyirler olumlu etkiler göstermeye başlamış görünüyor. Bir önceki yıla göre Turizmin katkısının artması da etkili. Altın ithalatı negatif etkiye devam. Yıllık Altın ithalatımız haziran ayında 5 milyar $’a ulaştı. Geçen aya göre 1621 mn $ artış var.

 

Yılın ilk altı aylık Ocak-Haziran döneminde ise 20.773 mn $ cari açığımız oluştu. Geçen yıl aynı dönemde 19.039 mn $ seviyesindeydik. Bir miktar artış var. Sıcak para ile finansman tam gaz devam… Finansman tarafında yine portföy yatırımları başka ifadeyle nam-ı diğer sıcak para girişleri etkili olmaya devam ediyor. Haziran ayında oluşan 3.763mn $ cari açık, 4.206 mn $ portföy yatırımı ve 2.051 mn $ diğer yatırımlar ile finanse edilmiş görünüyor. Diğer yatırımlarda yurtdışı bankalardan gelen mevduat ağırlıkta. Doğrudan yatırımlardan ise 515 mn $’lık çıkış var. Bunların hepsi ile 5.742 mn $’lık finansman sağlanmış. Net hata noksan kaleminden gelen 987mn $ ‘ı da kattığımızda 6.729mn $ döviz girişi sağlanmış. 3.763mn $’lık cari açığı kapattıktan sonra artan 2968 mn $ ‘ı da TCMB rezervlerine koymuşuz. Finansmandaki güçlü girişler sayesinde TCMB rezervlerine son iki ayda 5.415mn $ rezerv ekleyebildik.

Yılın ilk yarısında rezervlerden kullandık

Bu yılın ilk altı ayında ise 20.773mnn $ seviyesinde oluşan cari açık, 3204 mn $ doğrudan yatırım, 17.410 mn $ portföy yatırımı ve 2.235 mn $ diğer yatırımlar ile finanse edilmiş. Buradan toplam 22.849 mn $ döviz girişi olmuş. Net hata noksandan oluşan 4.474mn $ döviz çıkışı sonucunda nette döviz girişi 18.375 mn $ seviyesine gerilemiş. Cari açığın finansmanından sonra oluşan fark olan 2.398 mn $’lık açık ise TCMB rezervlerinden karşılanmış. Başka deyişle son iki aydır TCMB rezervlerine katkı yapılıyor ancak yılın ilk yarısında TCMB rezervleri kullanılıyor. Temmuz ayında da rezervlere katkı gelecek görünüyor. Ağustos ayı ise karışık geçiyor. Temmuz verisi haziran gibi rahat gelebilir, riskten kaçış sürerse ağustos bozulabilir… Cari veride 2017 yılı için 38 mn $ beklentileri devam ediyor. Portföy girişleri ile finansman sağlanması çok sağlıklı değil. Küresel rüzgâr tersine döndüğünde finansman tarafında sıkıntılar başlayabilir ve rezervleri kullanmak zorunda kalabiliriz. Temmuz verisinin de rahat bir veri olması beklenebilir. Ağustos ayına şimdilik iyi başlamadık. Riskten kaçış rüzgârları devam ederse ağustos ayı finansman tarafı bozulabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir