ORGE Bilanço ve Teknik Analiz, Değerleme

Orge Enerji (ORGE) bilançosu dikkatimi çeken şirketlerden birisi. Bu yılın 3 aylık dönemindeki bilançosu ile ilk dikkatimi çekmişti. O dönemde yaptığım değerlemede oldukça iddialı fiyatlar hesaplıyordum. Sonrasında yıllık cironun 2017 yılında beklediğim kadar hızlı yükselmeyeceği kanısına kapılmıştım.

Gelen 6 aylık bilanço ciro anlamında beni yanıltmıyor aslında. Şirket 2017 yılını 2016 yılına kıyasla sınırlı bir artışla kapatacak görünüyor. Ancak kar marjlarının 2Ç17 döneminde ciddi şekilde yükseliyor oluşu dikkat çekici. masanotları

ORGE 2Ç17’de 8 mn TL kar elde etti. Şirketin 6 aylık net karı %49 artışla 15.7 mn TL seviyesinde oluştu. Çeyreklik bazda 2Ç16’dan 2Ç17’ye satışlar %4 düşmüş, ancak FAVÖK %63, net kar %59 artmış. Olumlu.

6 aylık bazda ise 2016 yılı 6 aylığa göre satışlar %4 artmış. Sınırlı. FAVÖK %35, net kar ise %49 büyümüş. Olumlu.

Aynı dönemde Brüt kar marjı %35’den %47’ye, FAVÖK Marjı %34’den %43’e, net kr marjı %26’dan %37’ye yükselmiş. Gayet güzel.

Şirket son durum itibari ile 23mn TL net nakit pozisyona sahip. Döviz pozisyonu ise 5.7 mn $ ve 1.1mn € artıda. Başka deyişle kurlardaki yükseliş şirketin lehine.

Cari oran 3.68, Likidite oranı 3.63. Borç çevirme sorunundan bahsetmek güç. Nakit durumu oldukça iyi.

Piyasa çarpanları 6.9x f/k ve 2.9x pd/dd düzeyinde. f/k rasyosu oldukça düşük. Fd/favök rasyosuda öyle 6.10x.

30 Haziran 2017 tarihi itibarıyla Şirket’in devam eden projeleri şu şekilde verilmiş;
– Kartal-Kaynarca Metro Projesi
– Quasar İstanbul Projesi
– Büyükyalı Projesi
– İnistanbul Projesi
– Concord İstanbul Projesi
– Epique Island Projesi
– The Mandarins Acıbadem Projesi

Bununla birlikte şirket elektrik taahhüt sektöründe kamu destekli alt ve üst yapı projelerinin hızlanmasıyla sektörde faaliyetlerin hızlanması bekliyor. 2017 yılı için satış gelirlerinin %30, karlılığının %20 artmasını bekliyor. Ben değerlememi daha muhafazakar yaptım.

Ayrıca şirket haziran ayıda yaptığı açıklamada sahip olduğu devam eden işler tutarının 118.5 mn TL olduğunu bildirdi. Önümüzdeki süreçte yeni taahhüt işleri alma beklentisi yüksek bulunuyor. Düşük sermayeli bir şirket olması nedeni ile büyüme potansiyeli uzun vadede yüksek bir şirket. Şirket 20 mn TL sermayeye sahip.

ORGE için 2017 yılında 95m TL satış geliri, 38 mn TL FAVÖK ve 34 mn TL net kar bekliyorum. Bu beklentim 9 aylık bilanço ile revize edilecek elbette. f/k, fd/favök ve indirgenmiş nakit akımı analizlerine göre ortalama 11.25TL hedef fiyat hesaplıyorum. Mevcut durumda fiyatlanmış görünüyor. Ancak olası geri çekilmeler iyi alım fırsatları olarak değerlendirilebilir. Not almakta fayda var.

 

orge
orge
ORGE Teknik Analiz

Teknik olarak yükselen kanalda bulunuyor. Kanal hedefi 11.45 seviyesinde. Kanal desteği 9 seviyesinde. Satıcılı sürece geçiş noktası 8.40 seviyesi. Uzun vadede 8.40 üzerinde kaldığı sürece görünüm pozitif. Kısa vadeciler için destek 9.93 seviyesinde. Genel olarak yön yukarı.

ORGEGrafik
ORGEGRafik

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

“ORGE Bilanço ve Teknik Analiz, Değerleme” için 6 yanıt

  1. Değerli paylaşımlarınız için teşekkürler.
    Yukarıdaki makalenizde “Satıcılı sürece geçiş noktası 8.40 seviyesinde” demistiniz. Bu seviyeyi haftalık grafikte daha önceden oluşan dip seviyesine göre mi belirliyorsunuz? Yada ortalamalara göre mi? Açıklayabilirseniz bilgi sahibi olup kendimi geliştirebilmem anlamında çok katkısı olacaktır. Saygılarımla…

    1. Kritik bir destek seviyesi olması nedeni ile Seçkin Bey. Ancak bu seviyeler geçen zaman içerisinde revize edilmeli. Mesela Orge için 9 seviyeleri yeni satıcılı piyasa seviyesi olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir