SASA 2017/09 Bilanço Analizi Yorum

SASA 3Ç17’de 40 mn TL net kar açıkladı. Geçen yıl aynı çeyreğe göre kar %52 artarken, bir önceki çeyrek karına göre %25 artış var. Satış performansının 3Ç döneminde de devam ettiğini görmekteyiz.

Satışlar %54 artışla 416.7 mn TL seviyesinde oluşurken, 1Ç ve 2Ç performansları ile uyumlu. Yine FAVÖK rakamı da 45.7 mn TL seviyesinde geldi ve önceki çeyrek ile uyumlu.

2Ç dönemde düşen kar marjlarının 3Ç dönemde de toparlanamadığını izliyoruz. Brüt Marjı yıla %24 ile başlarken önce %15’e düşmüştü. Şimdi ise %14.8’e gevşemiş. FAVÖK marjı ise yıla %19 ile başlarken, 2Ç’de %12’ye gerilemişti.

Son olarak ise %10’a düşmüş durumda. Satış gelirlerinin sorunsuz şekilde devam etmesini pozitif karşılıyoruz. Buna karşın kar marjlarında toparlanmanın olmaması olumsuz.

Yorum

Kısa vade için SASA 7TL fiyatı ile hemen hemen değerinde görünüyor.  Mevcut bilanço şimdiki fiyatı yansıtıyor diye düşünüyorum. 2Ç bilançosu sonrası gibi kısa vadede yatırımcılarını bekletmeye devam edecek görünüyor. Ancak uzun vadede beklentiler güçlü bir şekilde devam etmekte.

6 aylık SASA analizimizi okumanızı tavsiye ederim. 

sasa Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir